Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Advent 2 – hudba a pokrmy

Publikováno: 1.12.08
Počet zobrazení: 1800


      Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Blíží se Advent a já bych Vás chtěla v tomto zvláštním a mystickém čase srdečně pozdravit. Je to zvláštní čas, spojený s tradicemi. Jednou takovou je rozsvěcení adventního věnce se čtyřmi svíčkami, z nichž každá znamená jednu adventní neděli.

Myslím, že je velmi dobré, aby se v rodinách svátky a s nimi spojené tradice udržovaly. Adventní čas je čas ztišení a téměř každý z nás potřebuje se na chvíli vzdálit každodennímu shonu a stressu. Není třeba prožívat advent a Vánoce nijak dramaticky. V jednoduchosti je kouzlo a tím, že prožijeme s našimi blízkými tento čas v klidu, připravíme jim ten nejlepší dar. Vždyť tyto chvíle jsou tak vzácné a nikdy nevíme, zda je bude možné zase prožívat takto pospolu.

Co znamená Advent a kdy začíná?

Advent (z lat. adventus příchod) je začátkem liturgického roku a přípravou na Vánoce. V teologickém smyslu se advent vyznačuje dvojím očekáváním – slavnosti narození Ježíše a jeho druhého, eschatologického příchodu na konci času paruzie. Datum první adventní neděle je pohyblivé. Je to proto, že poslední adventní neděle – čtvrtá – připadá vždy na neděli před 25. prosincem (který je hlavním vánoční svátkem). A protože 25. prosinec je každý rok v jiném dni v týdnu, tak i 1. adventní neděle má každý rok jiné datum. Advent vždy trvá do půlnoci dne 24.12. (“štědrý večer“ je vigilie – předvečer hlavního vánočního svátku). Někdy se proto stává, že poslední adventní neděle může připadnout i na Štědrý den. V takovém roce trvá advent vlastně jen tři týdny, i když má čtyři adventní neděle.

Advent v české hudbě

Česká hudební tradice se může chlubit výjimečným počtem a kvalitou adventních písní, které se zpívaly zvláště při jitřních mariánských mších zvaných roráty.A proto se zaposlouchejme do tónů i slov našich českých skladatelů. Já poslouchám ráda skladby Adama Michny z Otradovic, barokního hudebního skladatele. Mnohé jeho písně byly přejímány do dalších kancionálů, některé. např. Vánoční noc, známá také pod názvem Chtíc, aby spal časem zlidověly. Česká hudba je naplněná vroucností a krásou a jistě je dobré v tento čas i našim dětem její poslech umožnit. Odnesou si ji do života ve svých srdcích jako milou vzpomínku na své milující předky. Já mám takovou vzpomínku na babičku, když jsme spolu chodívaly v tomto čase do kostela Svatého Ducha v Hradci Králové a tam jsem poprvé hudbu Adama Michny z Otradovic slyšela z kůru. Pak jsme procházely podloubím a všechny obchůdky byly rozsvícené, vyzdobené a zářící do soumraku večera. Někdy je taková prostá vzpomínka pro člověka cennější, než bůhvíjaké jiné velké zážitky.

Pokrmy spojené s Adventem

Každá rodina má svoje recepty, ale já jsem pro Vás vybrala následující, které nejsou příliš pracné. Však já vím, že mnohá z nás je už ke konci roku unavená a vysílená. A přesto by chtěla pro své milované připravit něco zvláštního. Je to akt lásky a touhy po klidu štěstí v rodině a tak by to měli všichni kolem chápat. Jistě, že nečekáme na to, že nám někdo poděkuje za námahu a péči, kterou zvláště v těchto dnech se snažíme projevit. Ale bylo by hezké, kdyby se na uznání nezapomnělo. Zvláště k babičkám a dědečkům bychom měli projevovat vlídnost, pokud jsou ještě mezi námi. Porozprávět s nimi a vyslechnout jejich vzpomínání.

Tradice štóly

Štóla se začíná stávat i českou tradicí, ale její kořeny hledejme v Německu. U našich rakouských sousedů se začíná s pečením štoly již koncem listopadu. A pozor na naše rodinné mlsouny! Pravá vánoční štola totiž vyžaduje k úplnému rozvinutí chutě a vůně 3 týdny k odležení, takže ji dobře před nimi ukryjme. Však se dočkají té pochoutky v pravý čas.

Pro nás, dámy a slečny platí napomenutí, že štola je doslova a do písmene kalorická bomba. Jedná se o obdobu naší vánočky, ale není splétaná z pramenů, je v ní více rozinek, mandlí, oříšků a kandovaného ovoce. Ale hlavně je bohatě potřená máslem a obalená v moučkovém cukru.

Zkusme si připravit tvarohovou štolu. Není to opravdu nic náročného, jen je třeba dodržovat postupy a práci se pečlivě věnovat.

Ingredience:

500 g hladké mouky

250 g rostlinného tuku (másla)

250 g tvarohu

150 g moučkového cukru

150 g rozinek

125 g nasekaných vlašských

ořechů

100 g kandované citrónové kůry

1 ks sáčku vanilkového cukru

2 ks vajec

1 ks sáčku prášku do pečiva

1 lžíce rumu

moučkový cukr na posypání

máslo na potírání

pečicí papír

špetka soli

Postup přípravy

Rozinky omyjeme a necháme okapat, mezi tím na jemno nakrájíme kandovanou citrónovou kůru.

V míse utřeme vejce s moučkovým a vanilkovým cukrem

Přidáme mouku s práškem do pečiva, tvaroh, špetku soli, rum a na kousky nakrájený tuk

Vypracujeme hladké těsto do kterého nakonec přimícháme rozinky, ořechy a kandovanou citrónovou kůru

Těsto přikryjeme čistou utěrkou a necháme v pokojové teplotě přibližně půl hodiny odležet

Těsto vyválíme na pomoučeném vále do obdélníku silného cca 3 cm, o rozměrech asi 30×40 cm, delší stranu těsta přehneme do dvou třetin, její protější stranu přehneme na polovinu a ještě přeložíme přes druhou stranu tak, aby ji kryla jen částečně

Štólu přeneseme opatrně na plech vyložený pečicím papírem a v předem předehřáté troubě na 200 °C, pečeme asi 1 hodinu

Během pečení těsto potíráme rozpuštěným máslem a jemně sypeme moučkovým cukrem

Toto opakujeme 4x

Po upečení štólu necháme vychladnout, znovu ji pocukrujeme, nakrájíme a můžeme servírovat.

Tato štóla se nemusí nechávat odležet!

V postní době se většinou jedly pokrmy z rybího masa. Například sledující recept by mohl zachutnat i rodinným gurmánům. Není kořeněný a pokud naši stolovníci snáší česnek, je chuťově příjemný.

Jablka v županu

Když byl můj syn ještě malý, těšíval se na jablka v županu, které jsem v době adventu dělávala k odpolednímu čaji v sobotu nebo v neděli. Příprava je celkem jednoduchá a časově není náročná. Chce to jen šikovné ruce a trpělivost.

Takže :

Jablíčka omyjeme, oloupeme a zbavíme jádřinců. Dutinu jablíček vyplníme brusinkami, nebo také marmeládou z červeného rybízu. Listové těsto vyválíme na výšku 3 mm a rozkrájíme na čtverce o straně asi 13 cm. Ze zbytku těsta vykrájíme malá kolečka. Vajíčko rozšleháme. A nyní, do středu čtverce listového těsta pěkně postavíme naplněné jablíčko. Růžky těsta potřeme rozšlehaným vajíčkem, spojíme na vrcholu a připevníme vykrojeným kolečkem. Celé zabalené jablíčko potřeme rozšlehaným vejcem a opatrně přendáme na plech vyložený pečícím papírem a vložíme do předem vyhřáté trouby. Pečeme dozlatova a ihned sypeme moučkovým cukrem. Jablíčka v županu jsou nejlepší teplá, ale pokud je podáváme studená, můžeme je před podáváním ozdobit šlehačkou.

Rybí pochoutky

Sladkého bylo dost! Pro postní dobu jsou dobré i rybí pochoutky.

Rybí sekaná pečeně

Ingredience

750 g rybího masa

100 g slaniny

1 větší cibule

6 větších brambor

2 vejce

šťáva z 1 citronu

sůl

pepř

mletý kmín

majoránka

2 stroužky česneku

strouhanka

Postup:

Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a prolisujeme. Z jednoho vejce oddělíme bílek a odložíme. Rybí maso vykostíme a jemně umeleme. Přidáme na drobno nakrájenou slaninu, cibuli, zbytek vajec, ½ šťávy z citronu, česnek utřený se solí, osolíme, opepříme, okořeníme mletým kmínem a majoránkou. Přidáme trochu strouhanky a vše dobře zpracujeme. Pak ze směsi vytvoříme váleček, lehce ho obalíme ve strouhance a potřeme bílkem. Vložíme do vymaštěného pekáčku, jehož dno pokryjeme jemně nakrájenými cibulkami. Pečeme ve vyhřáté troubě, a když cibulka zčervená, podlijeme sekanou trochou vody a zbytkem citrónové šťávy. Podáváme s bramborovou kaší nebo bramborem.

Je možno také podávat s knedlíkem a bílou omáčkou.

A zde je recept na bílou omáčku:

Povaříme bobkový list, jalovec, nové koření, hřebíček a tymián. Slitou vodu z koření zalijeme mlékem s rozkvedlanou lžící hladké mouky, povaříme a podle chuti osolíme a okyselíme.

Také následující recept, kapr na bramborách, je zajímavý chuťově a jednoduchý na přípravu:

Kapr na bramborách

Ingredience:

1 kg brambor

1 lžíce sádla na vymazání mísy

sůl

mletá červená paprika

pepř

kmín

4 porce kapra

2 stroužky česneku

4 lžíce oleje

2 cibule

1 citron

Postup:

Omyté brambory uvaříme ve slupce, oloupeme, nakrájíme na kolečka a naskládáme do vymazané ohnivzdorné mísy. Kolečka brambor při pokládání postupně solíme a sypeme mletou červenou paprikou, pepřem a kmínem. Porce kapra osolíme, okořeníme pepřem, potřeme rozetřeným česnekem a opečeme v rozehřátém oleji, v kterém zpěníme očištěnou cibuli nakrájenou na tenká kolečka. Potom porce kapra uložíme do ohnivzdorné mísy na připravené brambory, pokapeme citrónovou šťávou a ve vyhřáté troubě upečeme doměkka.

Na závěr Vám přeji to nejlepší prožití Adventu s Vašimi blízkými, za zvuků krásné hudby, při planoucích svíčkách a dobrém jídlu.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: