Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Homosexuální panovníci Evropy 1

Publikováno: 26.12.08
Počet zobrazení: 1720


      Autor: EPOCHA 2005
Utajení gayové na trůnech
Ponurý evropský středověk zapomněl na zlatou dobu antického Řecka, kde spartský zákonodárce Lykurgos prohlásil, že ˝nikdo nemůže být řádným občanem, když nemá v posteli přítele˝ a spisovatel Lukiános mu přizvukoval myšlenkou: ˝Manželství se sice nutné, protože udržuje život, ale láska k chlapcům je výsadou moudrých, neboť u žen je nemyslitelná dokonalá ctnost.˝

Zálibu ve sličných mladících dokonalých těl měli takřka všichni antičtí myslitelé od Sokrata až k Aristotelovi a proslulá Platonova škola Akademia, podle níž se nazývají dnešní vědecké instituce, byla ve skutečnosti spíše gay klubem. Ještě o nejslavnějším římském vojevůdci a státníkovi Gaiu Iuliu Caesarovi se pro jeho bisexuální náruživost uštěpačně říkávalo, že je ˝manželkou všech mužů a manželem všech žen˝.

Leč křesťanství označilo homosexualitu za sodomii a postavilo jí naroveň pohlavního styku se zvířaty. Přitom sodomie byla smrtelným hříchem, který se trestával upálením na hranici. Ještě v osvíceném 19. století se populární britský spisovatel a dramatik Oscar Wilde ocitl kvůli své homosexualitě ve vězení.

Richard Lví srdce: Král v podezření

V našem značně liberálním 21. století se můžeme jen dohadovat, který ze známých středověkých panovníků středověku byl ve skutečnosti gayem. Podezření z homosexuality padá především na známý rytířský idol, proslulého anglického krále Richarda I. Lví srdce.

Je zvláštní, že tento symbol pravého rytířství byl zcela nevšímavý k ženám a ani se nám nedochovala žádná legenda o nějakém jeho milostném románku. Když už bylo Richardovi čtyřiatřicet, matka Eleonora Akvitánská ho oženila s Berengarií Navarrskou, princeznou z bezvýznamného pyrenejského království Navarra. Svatba se neodehrála v Anglii ale na Kypru během Richardovy cesty na křížovou výpravu do Svaté země. Anglický král se na ni vyšňořil do růžového vojenského kabátce protkaného vyšitými stříbrnými půlměsíci a na hlavu si nasadil šarlatovou čapku s volavčími péry. Své nevěstě se však příliš nevěnoval a celá svatební slavnost byla sice oslnivá ale evidentně pouze formální. Však také Richard s Berengarií prakticky nežil a nezanechal žádného potomka. Anglii po něm, jak známo, zdědil jeho mladší bratr Jan Bezzemek.

Pokání anglického krále

Před Richardovou svatbou se za jeho pobytu na Sicílii odehrála zvláštní událost, kterou zaznamenali četní kronikáři. Někdy v únoru 1191 se anglický král objevil navzdory panující zimě s nepokrytou hlavou a obnaženým trupem před jedním chrámem v Messině, poklekl na kamennou dlažbu a vykonal veřejnou zpověď. Podle svědectví kronikářů se vyznal z ˝hříchů proti přírodě˝, aniž je však dále rozváděl, někteří se však zmiňují o ˝sodomii˝. Jak už jsme si pověděli, tak býval ve středověku označováno nejen obcování se zvířaty, ale i sex mezi osobami stejného pohlaví.

Neznáme žádné bližší podrobnosti a ani není divu. Středověk zahnal homosexualitu do těch nejtemnějších koutů a kronikáři, vesměs osoby duchovního stavu, si netroufali o něčem takovém utrousit byť sebenepatrnější zmínku. Ostatně i Richardova veřejná zpověď svědčí nejspíše o jeho obdivuhodné statečnosti, byť při ní nepřiznal nic konkrétního.

Autor: časopis EPOCHA 12/2005 , Foto: EPOCHA

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: