Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...O Zemědýmu lékařském a jiných věcech
Je řeč o zemědýmu lékařském. Taková nenápadná bylinka! Už ji znali pochopitelně i staří Řekové a používali ji arabští lékaři. Její název se asi odvozuje od toho, že když se pálí suchá nať, tak se ze země valí hustý dým. Dokonce je řazena mezi plevele, ale nenajdete ji mezi plevely tak často. Musíte se dívat! Její křehký stonek se stříbřitými lístečky a droboučkými květy neuvidí každý, kdo ho nezná. Je nenápadná, ale když se rozroste, tak pohltí a zavalí všechno kolem sebe. Roste také na hřbitovech, jak jsme si už řekli a dokáže obalit celý pomník. V samotné přírodě najdeme ještě tři druhy zemědýmu, ale se slabšími účinky. Ti, kteří sbírají léčivky, znají už tvar listů, květů a jejich zabarvení a tak se nespletou. Co zemědým léčí? Vyrážky a hemoroidy Žlučník Autor: Maura, Foto: Internet
Autorka článku: Maura
A ty taky sbíráš na hřbitovech?
Tuto otázku mi položila moje přítelkyně a přitom se usmívala. Musím ji odpovědět, že ne, protože bylinky si kupuji ve specializovaném obchodě. Příroda ve městech je plná těžkých kovů a kromě toho tu bylinku, kterou bych tam mohla sbírat, dávno přede vytrhali zahradníci a hodili na kontejner.
K sušení se otrhává celá rozkvetlá nať a je dobré z ní vyrobit tinkturu. Ta má taky moc. Já si třeba dávám tinktury do čaje.
Zemědým je užitečný při kožních chorobách, má se užívat na čištění pleti při akné je dobrý proti vyrážkám a vůbec na posílení celého těla. Tak to s ním je. Protože při používání bylinek na jednu nemoc současně poléčíme všechny orgány, které to potřebují.
Je to jednoduché. Prostě si uděláme silný odvar a jím omýváme postižená místa. Ale také ten odvar můžeme využít při sedacích koupelích při problémech s konečníkem. Empirické léčitelství považuje aplikaci zemědýmu za užitečné, ale tato aplikace není ještě vědou pověřena. Nicméně, lidé používali zemědým i při lupénce.
Při žlučníkových a zažívacích potížích se ze zemědýmu připravuje čaj. Denní dávka je 6 gramů. Nikdy více.
Ale pozor, zemědým je mírně jedovatý!
Pokud si ovšem chcete připravit čaj na čištění krve, pro který je zemědým jako stvořený, nedávejte si silný odvar, protože je mírně jedovatý. A pochopitelně, že těhotné a kojící matky by zemědým neměly vůbec využívat.