Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Právní okénko

Publikováno: 22.12.08
Počet zobrazení: 1551


      Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Umíte se chovat v lese?
Máme před vánocemi a naše mysl se upírá k Štědrému večeru a očekávání příjezdu našich milovaných, kteří budou s námi slavit pěkné svátky. Ale čas svátků pomine, prosinec uplyne a přijde Nový rok a pak se pomalu začne blížit předjaří a jaro. Určitě si plánujete cesty do přírody. Však co je v naší zemi krásných míst, které můžeme navštívit! Stačí se podívat do mapy a sehnat si informace o možných výletech třeba s dětmi nebo vnoučaty. A jestli zamíříte do lesa, pak vás jistě bude zajímat, jak právo reguluje pobyty v lese a s čím vším se můžete na takové procházce setkat. A nejen tehdy, ale také nyní, když les v zimním období navštívíme.

Do lesa vstupujeme rádi, ale na vlastní nebezpečí
Zákon 289/1995 Sb., v platném znění, nám říká, že každý má právo vstupovat do lesa. Toto právo však může být omezeno a to tak, že na návrh vlastníka lesa nebo z vlastního podnětu může orgán státní správy lesů z důvodu ochrany lesa nebo v zájmu zdraví a bezpečnosti občanů rozhodnout o dočasném omezení nebo vyloučení vstupu do lesa. Toto omezení smí trvat nejvýše však na dobu tří měsíců. Tuto dobu lze prodloužit o další tři měsíce. Obdobné opatření lze učinit nařízením obce s rozšířenou působností.
Do lesa vstupujeme na vlastní nebezpečí. Tak zní zákon. To znamená, že musíme být opatrní, protože za úrazy jsme si odpovědni sami. Můžeme sbírat pro vlastní potřebu lesní plody a suchou klest ležící na zemi. Ale při sběru nesmíme les poškozovat, narušovat lesní prostředí. Naší povinnosti je dbát pokynů vlastníka lesa, popřípadě nájemce lesa a jejich zaměstnanců, například respektovat hajného, pokud ho náhodou potkáme a nebo pokud na nás přijde při nějaké nedovolené činnosti.Například při řezání stromků na vánoce či olamování jmelí apod.

I včelaři mají svá práva a povinnosti
Pouze ze souhlasem vlastníka lesa mohou chovatelé včel, v zájmu podpory ekologické rovnováhy, umisťovat svá včelstva za účelem opylování rostlin, využití medovice a zlepšení produkce semen lesních dřevin na lesních pozemcích.

Co všechno je v lesích zakázáno?
Nevěřili byste, jak se lidé dovedou v lese chovat! A přitom v lese žije spousta živočichů, které je nutno respektovat. Proto, první ze zákazů, je rušení klidu a ticha například hlasitou hudbou, hlasitým pokřikováním jeden na druhého a podobně. Pokud budeme tišší, pak se můžeme těšit z mnoha divů, které nám les poskytne sám o sobě.
Je také zakázáno provádět terénní úpravy, narušovat půdní kryt, budovat chodníky, stavět oplocení a jiné objekty bez povolení a souhlasu kompetentních orgánů.
A pro nás bylinkáře a zahrádkáře jako obdivovatele lesní flóry je zakázáno vyzvedávat semenáčky, sazenice stromů a keřů lesních dřevin, abychom si je pak umístili za zahrady.Je to krádež a může to stát pěknou pokutu. Těžit stromy a keře nebo je poškozovat je také zakázáno.Ale můžeme sbírat zralé bobule z keřů v dobu, určenou k jejich sběru, což se dozvíme v herbářích, ale opatrně, abychom keře nepoškodili.
Zákaz platí také pro sběr semen lesních dřevin, jmelí a ochmet.
Dále platí zákaz jezdit a stát s motorovými vozidly (to neplatí pro zaměstnance orgánu státní správy lesů při výkonu jejich působnosti a pro osoby vykonávající činnosti povolené podle zvláštních předpisů ).
V lese bývají místa, která jsou oplocená a vstupovat do těchto míst je zakázáno, což je označeno na tabulce Zákaz vstupu.
Také nesmíme vstupovat do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví, protože hrozní nebezpečné úrazy.
V lese jsou vybudovány lesní cesty, které jsou určeny pro návštěvníky lesa a mimo tyto cesty a vyznačené trasy je zakázáno jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních. Zdá se vám to samozřejmé? Ale některým lidem ne. Z toho pak vyplývají úrazy, problémy s vlastníky lesů a úředními osobami, které pak takové neukázněné návštěvníky právem pokutují.
Lesní požáry jsou velké neštěstí a působí ohromné ztráty ekonomické i ekologické. Proto je v lese zakázáno kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa a odhazovat hořící nebo doutnající předměty.
V lese bývají potůčky, potoky, studánky a bystřinky. Můžeme se na ně dívat a nebo si dokonce nabrat čistou vodu do džbánku, ale platí zákaz narušování vodního režimu. Také si nesmíme brát domů lesní stelivo.
V lesních porostech se nesmí pást dobytek, je zakázáno umožňovat výběh hospodářským zvířatům a je také zakázán průhon dobytka lesními porosty
A je samozřejmé, že platí zákaz znečišťovat les odpady a odpadky.

Právo myslivosti
Zákazy týkající se rušení klidu a ticha, vstupu do míst oplocených nebo označených zákazem vstupu a zákaz jízdy mimo lesní cesty nebo vyznačené trasy na kolech, koních, lyžích nebo saních se nevztahují na výkon práva myslivosti. Totéž platí pro zákaz provádět terénní úpravy, narušovat půdní kryt, budovat chodníky, stavět oplocení a jiné objekty, a pro zákaz jízdy a stání motorových vozidel, souhlasí-li s tím vlastník lesa.

Zákaz rozdělávání ohně
Už jsme hovořili o tom, že rozdělávat oheň v lese můžeme jen na místě pro to určeném. Ale zákon také zakazuje rozdělávat ohně do vzdálenosti 50 m od okraje lesa.Při nedodržení této vzdálenosti a při přestoupení tohoto zákazu , který můžeme mít na následek požár, může být pachatel trestně stíhán.

Chcete zorganizovat nějaké sportovní akce v lese?
To můžete. Ale jen na základě oznámení učiněného nejméně 30 dnů před konáním této akce orgánu státní správy lesů a za předpokladu, že souhlas s akcí vyslovil i vlastník lesa. Orgán státní správy lesů může pro tuto akci stanovit do 15 dnů ode dne doručení oznámení příslušné podmínky. A samozřejmě, že bude i nadále platit zákaz vstupu do oplocených nebo označených míst, do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví a zákaz jízdy na kole, na koni, na lyžích nebo na saních mimo lesní cesty nebo vyznačené trasy.

Tak, a už nyní si můžete plánovat výlety do našich krásných lesů v předjaří nebo na jaře, kdy je tam nejpěkněji. Všechny ty zákazy, o kterých jsme mluvili, jsou ve prospěch zdravých lesů, které nám přinášejí duševní rovnováhu.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: