Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Soutěž: Panovníci říše římsko-německé III. – ukončena

Publikováno: 22.12.08
Počet zobrazení: 4259


      Připravili jsme pro Vás deset otázek, které se týkají římských panovníků. Vaším úkolem je zodpovědět správně všechny otázky, poslat nám je pomocí formuláře a vyhrát biolampu a dopřát si příznivé a hojivé účinky světloterapie.
Správné odpovědi jsou: c, b, c, c, c, b, a, b, b, c (vyznačeno také u otázek). Výhercem se stává paní Marie K. z Bruntálu.

Jak soutěžit?
Podmínka k zařazení do slosování je správné zodpovězení všech otázek a odeslání správných odpovědí pomocí formuláře. Vyhrát může 1 výherce.

Podmínky:
* Soutěž začíná zobrazením těchto podmínek (22. 12. 2008) a ukončení soutěže bude dne 04. 01. 2008 v 08:00.
* Soutěž je časově omezena, ale na rychlosti a pořadí nezáleží.
* Počet odpovědí na jednoho soutěžícího je omezen na jednu odpověď. Při zjištění duplicit bude uživatel automaticky vyřazen.

Předchozí již ukončené soutěže si můžete prohlédnout zde.

OTÁZKY: PANOVNÍCI ŘÍŠE ŘÍMSKO-NĚMECKÉ 3. ČÁST

1. Druhé pokračování našeho historického testu o římských císařích jsme ukončili osobností císaře Maxmiliána I. Dnešní první otázka se bude týkat jeho vnuka císaře Karla V. (1500-1558). Karel V. měl šanci stát se nejsilnějším císařem od začátku tisíciletí, a v jistých úsecích jeho vlády tomu tak i bylo, ale okolnosti nakonec stály proti němu. Již v 16 letech (1516) se stal španělským králem a v 19 letech (1519) byl zvolen císařem. Kromě toho vládl také v Nizozemí, nejbohatší části Evropy, v Neapolsku, na Sicílii, přechodně v Milánsku a do roku 1521 i v rakouských državách Habsburků, které postoupil svému mladšímu bratrovi Ferdinandovi I. Mimoto ještě nesmíme zapomenout, že ke Španělsku také patřila rozsáhlá koloniální říše v jižní a střední Americe. z pokladů Aztéků a Inků Karel V. financoval svoje dobyvačné války. Jen proti Francii vedl hned čtyři války o Itálii. Další války vedl v Německu proti luteránům. I když vojensky vyhrával, politicky se tak dobře prosadit nedovedl. To stárnoucího císaře deptalo a vedlo to k jeho rozhodnutí vzdát se roku 1556 španělského trůnu ve prospěch svého syna Filipa II. a císařského trůnu ve prospěch svého bratra Ferdinanda I. Karel V. pak strávil poslední dva roky v ústraní španělského kláštera:
a) Tordesillas
b) Alcalá de Henares
c) San Jeronimo de Yuste

2. Nástupcem císaře Karla V. byl jeho o tři roky mladší bratr Ferdinand I. (+ 1564), který se stal římským císařem roku 1556. v té době byl již 30 let českým a uherským králem. Ferdinand byl vychován ve Španělsku na dvoře svého děda aragonského krále Ferdinanda II. Ferdinand I. byl vzdělaný a kultivovaný panovník a byl také mecenášem vědců a umělců. Tuto vlastnost měl i jeho vnuk císař Rudolf II. Ferdinandovy císařské koruny se nedožila jeho milovaná manželka, česká a uherská královna Anna Jagelonská (+1547), pro kterou nechal Ferdinand postavit krásný renesanční zámeček:
a) Hvězda
b) Belveder
c) Strahov

3. Když po 12leté vládě roku umíral roku 1576 císař Maxmilián II., mohl být úplně klidný, alespoň co se nástupnictví na trůnu týče. Měl totiž šest žijících synů. Jistě by byl nepříjemně překvapen, kdyby věděl, že ani jeden z nich nebude mít potomka, který by mohl usednout na trůn. Jak se jmenoval nejstarší syn císaře Maxmiliána II.?
a) Maxmilián III.
b) Ferdinand II.
c) Rudolf II.

4. Císař Maxmilián II., ač katolík, přece jen byl ze všech Habsburků nejtolerantnější vůči nekatolíkům. Po nástupu na trůn sice odmítl legalizovat v Českém království augšpurskou konfesi i Jednotu bratrskou, nicméně alespoň ústně roku 1575 souhlasil s církevně politickým programem, který mu předložili zástupci nekatolické šlechty Českého království. Tento program se nazýval:
a) artikule pražské
b) basilejská kompaktáta
c) česká konfese

5. Císař a český král Rudolf II., velký mecenáš, znalec a sběratel umění a také znalec magie a astrologie, byl svobodný. Je zajímavé, že ve stejné době v Anglii vládla svobodná královna Alžběta I., jinak byla vláda neprovdaných nebo neženatých panovníků velkou výjimkou ve všech dobách. Bezdětný však Rudolf II. nebyl, měl několik nemanželských dětí. Neví se však jistě, kdo byly matky dětí, i když nejčastěji se zmiňuje Kateřina Stradová, dcera Jacopa/Jakuba Strady, císařského antikváře a správce Rudolfových sbírek, který pocházel z italské Mantovy. Kolik známých nemanželských dětí měl Rudolf II.?
a) dvě, syna Julia a dceru Charlottu
b) čtyři, dva syny a dvě dcery
c) šest, tři syny a tři dcery

6. Za kterého císaře došlo v Praze 23.5.1618 k defenestraci místodržících Viléma Slavaty a Jaroslava Bořity z Martinic a písaře Filipa Fabricia?
a) za Rudolfa II.
b) za Matyáše
c) za Ferdinanda II.

7. Asi nejméně oblíbeným českým králem byl císař a král Ferdinand II. Jeho jméno je spojeno s nešťastnou bitvou na Bílé hoře 8.11.1620, popravou českých pánů na Staroměstském náměstí 21.6.1621 a následnou tvrdou rekatolizací českých zemí. z jeho pohledu ale nešlo jinak postupovat, pokud chtěl mít ve svých dědičných zemích klid a udržet zeměpisné spojení katolického Polska s katolickou Itálií. Zcela běžně se říká, že na Staroměstském náměstí bylo popraveno 27 českých pánů, ale v tomto počtu jsou zahrnuti jak páni, tak i rytíři a měšťané. Kolik tedy opravdu bylo popraveno českých pánů?
a) 3
b) 9
c) 16

8. Za vlády kterého císaře došlo ke druhému obležení Vídně Turky a k válce o dědictví španělské?
a) za Ferdinanda III.
b) za Leopolda I.
c) za Josefa I.

9. Po téměř 50leté vládě císaře Leopolda I. nastoupil na trůn jeho syn Josef I. Ač zemřel po krátké 6leté vládě (1705-1711) ve věku pouhých 33 let na neštovice, dokázal toho ve své době mnohé. Již na konci vlády svého otce si vytvořil vlastní dvůr a obklopil se dobrými rádci, mj. také z řad české šlechty, jako příklad nám poslouží vynikající diplomat Václav hrabě Wratislav z Mitrovic. Vlivem dravého a dynamického dvora budoucího císaře Josefa I. vstoupil starý císař Leopold I. do války s Francií o ˝dědictví španělské˝ roku 1700 po vymření tamní větve Habsburků. v Itálii pak Josef I. vystupoval velmi energicky proti nepřátelům říše, např. připojením vévodství mantovského k Rakousku. Současně probíhaly boje v Uhrách proti povstalcům a ve Španělsku proti Francouzům, kam Josef poslal svého bratra, pozdějšího císaře Karla VI., aby se stal králem španělským jako Karel III. (rezignoval roku 1725). Za doby panování císaře Josefa I. také začala zářivá kariéra jednoho slavného císařského vojevůdce. Byl jím:
a) Raimondo Montecuccoli
b) princ Evžen Savojský
c) generál Gideon Laudon

10. Posledním římským císařem z rodu Habsburků byl Karel VI. (+ 1740), otec Marie Terezie (1717-1780). Jejím manželem, císařem Františkem I., začíná řada císařů z rodu habsbursko-lotrinského, i když správně by se měl nazývat jen rodem lotrinským. Již roku 1713 vznikl dokument, který měl zajistit nástupnictví v dědičných zemích i pro dcery a jejich potomky pro případ, že Karel VI. zemře bez mužských potomků. Přestože s tímto dokumentem ostatní evropské mocnosti za různé ústupky souhlasily, prakticky ihned po smrti Karla VI. začala ˝válka o dědictví rakouské˝. Jak se zmíněný dokument nazýval?
a) preliminární mír
b) alianční konvence
c) pragmatická sankce

Vaše jméno:
Váš email:
Vaše adresa:
Váš telefon:
Anti-spamové opatření – spočítejte: 1,5+1,5=
*
(*) povinné položky

Losování výherců:
Všechny přijaté e-maily se správnými odpověďmi budou zařazeny do losování, které proběhne po ukončení soutěže. Výherce bude ihned kontaktován na základě uvedeného telefonního čísla nebo e-mailu a požádán o sdělení korespondenční adresy, kam mu bude výhra zaslána.

Další podmínky:

* V případě zjištění duplicitních odpovědí nebo nepravdivých údajů (v rozporu se skutečností) si provozovatel vyhrazuje právo na nepřiznání výhry takovémuto uživateli a na úplné zrušení všech duplicitních odpovědí.
* Veškerá data získaná od uživatele jsou považována za jeho osobní a vztahuje se na ně ochrana podle zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů. Pořadatel se zavazuje, že osobní údaje uživatelů nebudou předávány žádné třetí osobě. Výjimku tvoří pouze data výherců, která mohou být uveřejněna na stránkách Třetí věk ve formátu ˝Jméno – Město˝).
* Výhry jsou zasílány pouze v rámci území ČR a to na adresy výherců sdělených při telefonickém kontaktu. V případě, že se výhra vrátí odesílateli z důvodu nevyzvednutí výhercem, bude po dobu 1 týdne připravena k osobnímu vyzvednutí v sídle pořadatele. Pokud výhra nebude ani v této lhůtě vyzvednuta, propadá pořadateli.
* Pořadatel si vyhrazuje právo na změnu pravidel soutěže kdykoliv v jejím průběhu.
* Výhry jsou právně nevymahatelné.
* Pořadatel neposkytuje záruku nepřetržité funkčnosti, bezchybného provozu a zabezpečení portálu.
* Pořadatel neodpovídá za jakoukoliv škodu, která byla nebo mohla být uživateli způsobena v souvislosti s jeho používáním nebo využíváním portálu Třetí Věk.
* Tato pravidla jsou vytvořena v souladu s platnými zákony a dalšími právními předpisy České republiky a jsou závazná pro obě strany. Uživatel portálu svým dobrovolným vstoupením do soutěže potvrzuje, že byl s nimi prokazatelným způsobem seznámen a zavazuje se podle nich řídit.

Autorem testu je Mgr. Vladimír Ševčík.