Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...U starších pacientů je třeba podpořit imunizaci proti chřipce
Imunitní odpověď je u starých lidí snížena… Imunitní odpověď bývá u starých lidí často markantně snížena Zdroj: The Lancet, Foto: Internet
Autorka článku: http://www.meditorial.cz
Samotná každoroční protichřipková imunizace (očkování) nemusí být u seniorů dostačující. Podle analýzy zveřejněné v časopise Lancet zatím žádná studie neprokázala, že by samotné očkování proti chřipce snižovalo počet s chřipkou spojovaných úmrtí u pacientů starších 65 let.
Podle doktorky Lone Simonsenové z University George Washingtona je nutné zvážit způsob, jakým by bylo možné lépe zhodnotit skutečný přínos očkování. Simonsenová však podotýká, že očkování u seniorů by mělo probíhat i nadále. Je však třeba nalézt nějaký další způsob, jak zabránit úmrtím, které chřipka každoročně v řadách seniorů způsobí. Pouze v USA chřipce během sezony každoročně podlehne přes 36 000 pacientů. Většinu obětí tvoří lidé starší 65 let, nezanedbatelné procento ovšem představují i malé děti. Proč vakcinace seniorů nevykazuje takové účinky jako obdobný postup u mladších pacientů? Důvodem je nejspíš skutečnost, že imunitní odpověď bývá u starých lidí často markantně snížena. Očkování při slabší imunitní odpovědi nemůže tak dobře organismus naučit, jak proti chřipce bojovat. Podle Simonsenové je možným řešením tohoto problému i vývoj nové vakcíny, která by byla navržena tak, aby chránila především starší pacienty. Americké Centrum pro prevenci chorob (CDC) také zvažuje užití účinnějších antivirotik, která mohou chřipce zabránit.
Ochranou starších lidí by mohlo být i zlepšení celkové proočkovanosti populace, které zabrání většímu šíření viru v sezoně. Nezbytná je i důkladnější vakcinace zdravotnického personálu a plošná vakcinace dětí ve školách. V dětském kolektivu se virus chřipky snadno šíří a často bývá zdrojem nákazy právě u starších pacientů. Simonsenová zdůrazňuje, že účinnost vakcín proti streptokokům, tedy bakteriím způsobujícím pneumonie, meningitidy a ušní infekce, se výrazně zvýšila až poté, co byly plošně očkovány i děti. Vakcína chrání seniory nepřímo – zabrání nákaze dětí, které by jinak následně infikovaly seniory. Dalším přínosem, který očkování u seniorů přináší, je i to, že zmírní průběh chřipky, přestože samotné infekci většinou zabránit nedokáže.
Vaše komentáře
Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)10.09.2010 08:48 eva poláková
proti očkování nic nemám, ale na chřipku používám preventan a horký čaj a echinaceu a dost úspěšně se mi vyhýbá..02.03.2010 13:54 Hana Cenková (z.34.9@volny.cz)
Jsou to pitomosti! O tzv. "prasečí chřipce" jde o účelové fámy, vakcína proti ní existovala dávno před jejím vypuknutím a není testovaná, očkování je PAST zneužitelná (a taky zneužívaná) k jinému cíli než je ZDRAVÍ.http://www.apostol.webnode.cz