Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Vřes na vzbuzení vzpomínek – a jiné neduhy
Tak o vřesu píše básník. A proto si nenechávejte darovat kytice vřesu od toho, na koho chcete zapomenout, milé dámy. Ale darujte těm, u kterých chcete vyvolávat vzpomínky. Tak nám příroda dává i jiné možnosti, než se jen léčit rostlinami. Ony léčí i duši! A odměňují se. Věřte tomu. Tedy, vřes pomáhá , k tomu, abychom si uklidnili rozrušené nervy. Cesta do vřešovišť A zpět k vřesu obyčejnému! Autor: Maura, Foto: Internet
Autorka článku: Maura
Každý ten nejmenší kalich,
plá jak by protkán rubíny
Nesu ti v kvítkách tě malých,
své lásky velké hlubiny.
Cesta do vřesovišť na Ještěd je nádherná a můžeme potkat i jiné rostliny, neméně krásné a podivuhodné. Víte, lesy, pokrývají téměř celý masiv Ještědu a zejména na jižních svazích se rozkládají horské louky a paseky- Tak přibližně od výšky 700 m převládají v lesích naprosto čisté smrkové kultury, jen v nižších polohách, a to ojediněle, jsou porosty smíšené. Ale co nás nyní zajímá je květena. Květena Ještědu tvoří uzavřený okrsek.
Vrcholek Ještědu byl dříve hustě porostlý pukléřkou islandskou. Lidé jí říkali islandský mech nebo islandský lišejník. Dříve jej liberečtí lékárníci ji sbírali a po usušení používali jako složky plicního čaje. Dnes nalezneme tuto skromnou rostlinku pouze v okolí vrcholku. Na pasekách a světlinách nacházíme často bohaté porosty starčku hajního Fuchsova. Na loukách nás zase upoutají velké plochy žluté třezalky tečkované, starčku přímětníku a mnoha dalších druhů rostlin. Na nejvýše položených loukách je původní vegetace poškozena dlouholetou pastvou a na hřebenech kryjí tyto plochy rozsáhlé porosty vřesu obyčejného. Na několika místech na podzim, často již za sněhového poprašku vyčnívají modré kalíšky hořečku brvitého a vzácněji i hořečku baltického. Oba druhy jsou vzácné a chráněné. Na vlhčích loukách a prameništích se na jaře rozzáří žluté porosty prvosenky vyšší, promísené místy zvonky rovněž chráněné bledule jarní. Na teplých jižních úbočích, kde místy vycházejí na povrch vrstvy vápenců, se vzácně objeví teplomilné či vápnomilné druhy vybíhající sem i ze Středohoří. A najdeme pcháč bezlodyžný, druhy netřesků a rozchodníků a vzácně i původně jihoevropský štěničník paprskující. Na okrajích listnatých hájů se vzácně objeví i chráněná lilie zlatohlavá. Na severních úbočích podél potoků jsou mohutné porosty devětsilu bílého a podbělu léčivého. Na stinných a vlhkých svazích se setkáme s poměrně bohatými porosty vzácné a přísně chráněné měsíčnice trvalé, známé pod názvem noční fiala podle překrásné a intenzivní noční vůně bleděfialových květů. Na teplejších svazích se hojně vyskytuje konvalinka vonná, najdeme i zvonek mrtnatý, hrachor lesní a jiné a jiné rostliny. Z teplomilnějších rostlin se nějak zatoulal do této oblasti i oman hnidák. Ve smrčinách vyšších poloh se vyskytuje čípek objímavý, bradáček srdčitý, žluťucha orlíčkolistá, sedmikvítek evropský, pryskyřník omějolistý, vzácněji i chráněná podbělice alpská a vzácná plavuň jedlová. Na travnatých a světlých místech vedle prvosenek a bledulí roste počátkem léta i několik vzácných a chráněných rostlin vstavačovitých, např. vemeník dvoulistý, krušík širokolistý a několik dalších. Tak jsme asi všichni zasnili a možná, že nás napadne se vydat na už na jaře do přírody.
Kytice vřesu si kupuji na rohu, v květinářství a mám v něm velkou zálibu, protože ho vkládám mezi jiné sušené květy a speciálně on ke mně doráží svou vůní. To proto, že to chci, aby mi vyvolával vzpomínky dávno zasuté někde v podvědomí. Obdivuji ho! Nejenže nádherně voní, ale také mi připomíná mé dávné výlety do přírody, kde na mýtinách a lukách, tedy na suchých místech, byl rozrostlý tak, že lidem takovým místům říkají vřesovitě. Tak mi totiž připadá, že voní čistým a lehce kořeněným vzduchem, naplněným sluneční září a dokonce i slýchávám v duchu nádhernou hudbu lesních potůčků a bystřinek. A nejen já mám ráda vřes, ale i včelky. Ty našly zalíbení v droboučkých zvonečcích. Rozkvétá již, když přichází podzim, tedy v září a říjnu. Nuže, sbíráme ho, když je nať ještě čerstvá, nikoliv dřevnatá, ale rozkvetlá.
Jako přísada se hodí do čajů, které léčí prostatu, choroby ledvin a močové cesty. Dokonce se dá i očekávat, že rozpustí i močové kameny. Tím, že umí odvádět z těla vodu, dobře působí i při revmatismu. Dokonce jsem ho našla mezi ingrediencemi míchaných zelených čajů. Je zvlášť výborný a voňavý.