Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Nejslavnější kurtizány 1
Renesanční kurtizány však významně ovlivňovaly kulturu své doby, když vymýšlely novou módu, novou kosmetiku, líčení a úpravu vlasů. Jako první začaly například s odbarvováním vlasů na blond. Měly mnohem větší vliv jak na veřejné mínění, tak na vládnoucí politické a mocenské špičky, než je tomu dnes. Jen si představte, že by současná, lehce vydržovaná děva diktovala nejen módní trendy, ale určovala směry zahraniční politiky a diktovala svému mecenáši zda ten či onen zákon přijmout, nebo zavrhnout. Ty nejznámější, jejichž skrytými či veřejnými milenci byli vysocí dvořané, nebo dokonce panovníci, patřily i k nejbohatším ženám ve své době,. Hetéra okouzlila i Sokrata Aspásia a Perikles Nejznámější z těchto antických kurtizán byla určitě Aspásia, narozená kolem roku 469 př. n. l. v maloasijském Milétu. Do Athén ji asi v 19 letech přivedl architekt Hippodamos a její krása byla tak mimořádná, že se do ní po jejím spatření okamžitě bezhlavě zamiloval významný politik a státník Perikles. Vůbec mu přitom nepřekáželo, že byla asi o třicet let mladší než on. Nakonec se s ní i oženil, což athénské opozici zavdalo důvod k útokům na jeho demokratické reformy. Protože však Perikles byl příliš důležitým politikem a hned tak někdo na něho nemohl, jeho nepřátelé obvinili alespoň Aspásii, že jako cizinka, ˝milétská kurva˝, ovlivňuje politický život města. Postavili ji před soud a nařkli z bezbožnosti a svádění svobodných žen ke smilstvu. Autor: časopis EPOCHA 2005 , Foto: internet
Autor: EPOCHA 2005
Hetéra okouzlila i Sokrata
Kurtizána je slovo, které pochází ze španělštiny (cortesane), případně italštiny (cortigiana) a v původním smyslu znamená ˝dvorní dáma˝. Ve skutečnosti se za tímto označením vlastně skrývá noblesní prostitutka. Noc s takovou milenkou stála roztouženého bohatého obchodníka ve starém Řecku leckdy celý náklad jedné lodi.
Kurtizány měly své předchůdkyně už v antickém Řecku, kde se dámám lehčích mravů říkalo hetéry. Starověcí Řekové přitom rozlišovali mezi pezai hetérami, česky řečeno kurvami, které se nezvednou ze země, a hetérami múzickými, co musely umět tančit, zpívat, hrát na hudební nástroje a také příjemně a duchaplně konverzovat. Jejich vliv býval značný a poněkud prostořeký filozof Diogénes ze Sinópy, ano, ten, který bydlel v sudu, je dokonce nazval královnami králů, neboť ti prý dělají, co se oněm zachce.