Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Právní okénko – Novelizace právních předpisů
Explicitní novelizace Implicitní novelizace (lex posterior derogat legi priori). Lex specialis, lex generalis Tak vidíte, ani občané, ani právníci to nemají lehké. Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Platnost právních předpisů
Nic netrvá věčně, ani platnost právních předpisů. Ty jsou časově omezeny a platí do doby, než jsou zrušeny- tedy derogovány. Zákony se „oživují“ dílčími změnami, novelizací. Tedy původní zákon má celou řadu novelizací a novely musíme sledovat. Po občany, kteří nemají odborné vzdělání, je to velmi nesnadné se orientovat, ale na trhu je mnoho publikací, které velice přehledně a srozumitelně přiblíží problematiku, která je právě aktuální. Proto nemusí nikdo hned házet flintu do žita.
Mohu říci, že na internetu, v novinách a časopisech se mnoho autorů činí, aby o právu informovala. Ale jak to víme ze života, některé právní předpisy, a je jich mnoho, se stále novelizují a v zájmu přehlednosti se někdy vyhlašuje ve sbírce zákonů i tzv. úplné znění“ novelizovaného předpisy, v němž je právní předpis otištěn v aktuální formě. Stejnou aktualizaci novelizovaných právní předpisů provádějí i informační systémy.
Už jste určitě ve Sbírce zákonů viděli novelizaci. Například : „vyhláška č. 544/92 Sb., o hluku, ve znění vyhlášky č. 22/2003 Sb.“ Text právního předpisu může být změněn i nálezem Ústavního soudu. Nález Ústavního soudu se uveřejňuje ve Sbírce zákonů.
Vedle výslovné (explicitní) novelizace, přichází často v úvahu i novelizace daná publikací nové právní úpravy. Ta se dotýká textu některých platných právních předpisů a tím je mění, aniž by tak stanovila výslovně (tzv. implicitní novelizace). Tedy naplňuje se princip, že pozdější předpis mění předpis předchozí, což vyjadřuje latinská věta v úvodu této kapitoly.
Tomuto principu však konkuruje jiný uznávaný princip, totiž princip, podle něhož má tzv. speciální právní úprava přednost před právní úpravou obecnou (generální). Tato speciální právní úprava představuje výjimku z obecné právní úpravy. Obě právní úpravy, tedy jak speciální tak obecná, mohou potom platit současně.Jaký z uvedených dvou principů má být v daném případě použit, je někdy obtížné posoudit. Proto se požaduje, aby novelizace právních předpisů byly prováděny vždy výslovně (explicitně) a aby se nepřijímala ani obecná derogační ustanovení typu „ruší se všechny předpisy, které tomuto zákonu odporují“, což lze chápat i tak, že se ruší jejich jednotlivá ustanovení, pokud nové právní úpravě odporují.