Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Babka bylinářka 6

Publikováno: 17.03.09
Počet zobrazení: 2368


      Autorka článku: Maura
Eleuterokok ostnitý
Eleuterokoku se také někdy říká Sibiřský ženšen, je to dáno výskytem této rostliny a také podobnými účinky. Podle některých názorů eleuterokok v řadě svých působení klasický ženšen převyšuje.Eleuterokok se využíval v tradiční ruské a sibiřské přírodní léčbě od pradávna, širšího využití a podrobného výzkumu léčebných vlastností se dočkal v době, kdy se začala hledat rostlina, která by mohla nahradit obtížně pěstitelný žen-šen.

Impulzem bylo také využívání přípravků z Eleuterokoku ostnitého Ruskými olympioniky.Mezi adaptogeny zaujal velmi významné postavení, protože drogy z něj získané jsou snadno dostupné. Léčebně je používán asi 30 let. Používají se kořeny a nyní i nadzemní část. Z drogy se získávají výtažky buď tekuté nebo suché.

Eleuterokok ostnitý zesiluje činnost některých žláz s vnitřní sekrecí (zvýšená inkorporace jódu), snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje aktivitu některých enzymových systémů, zvyšuje obsah proteinů a hladinu aspartátamino-transferasy v prsních svalech (u kuřat),zvyšuje metabolismus nukleových kyselin (RNA), snižuje hladinu glukózy v krvi (antidiabetický účinek), inaktivuje diabetický beta-lipoprotein, má příznivý účinek na metabolismus dusíkatých látek (mírná anabolizace), zvyšuje využití vitaminů B organismem a stimuluje anaerobní glykolýzu, brzdí negativní účinek vysoce oxidovaných tuků na samce (zvyšuje sexuální aktivitu a kvalitu semene), má výraznou adaptogenní aktivitu (zlepšení psychického stavu) a vykazuje ochranný účinek při některých typech mikrobiální infekce zásahem do obecného adaptačního syndromu vyvolaného infekcí.

Eleuterokok má významnou imunostimulační aktivitu, brzdí růst některých nezhoubných i zhoubných nádorů a růst jejich metastáz, které se šíří krevní cestou. Využitelný je také jeho ochranný účinek vůči gama-záření a některým léčivům, používaným především v terapii zhoubného bujení. Vykazuje také ochranný vliv na oběhový systém (srdce a cévy).

V terapii je využíván jako adaptogenní prostředek v těžkých provozech navozujících stres (řidiči městské dopravy, hutě, doly, námořní doprava aj.). U stařeckých pacientů s astenickým syndromem a změnami psychiky způsobenými hlavně arterio-sklerózou, pro zvýšení úrovně podmíněných reflexů, při traumatických postiženích mozku k urychlení posttraumatické restituce a normalizace mozkové hemodynamiky, ke zvýšení ostrosti vidění a sluchu, snížení oční únavy, k podpůrné léčbě arteriosklerotických projevů na sklerotizovaných koronárních cévách, podpůrně ke snížení hladiny glukózy v krvi, při léčbě zhoubných nádorů jako doplněk radioterapie a chemoterapie.

Autor: Maura, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: