Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Zdravé stravování 1

Publikováno: 16.03.09
Počet zobrazení: 1423


      Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Víme, že naši předkové byli moudří a uvážliví lidé, kteří uměli žít v souladu s přírodou. Je pravda, že se dívali na základní otázky lidského života a existence vůbec jiným způsobem, než my. Žili odlišným způsobem života. Umírali, často velmi mladí, na nemoci, které jsou dnes snadno léčitelné. Tak vyspěla medicína a i lidé, kteří mají větší naději na vyléčení, a tím zbaveni nejrůznějších obav z chorob a následků úrazů, neboť moderní medicína odhalila příčiny nejrůznějších nemocí, a tak se snadněji vyrovnává i s následky.


Moderní laboratoře vyvíjejí spoustu přípravků, které jsou potravinovými doplňky, nikoliv léky, jak se tvrdí na příbalových letácích, a tak je jejich používání problematické. Člověk potřebuje jistotu. Možná, že víc, než cokoliv jiného. Ale neustále se měnící náhledy na léčiva a doplňky, které vidí v nejrůznějších reklamách, ho znejisťují. Stejně jako nestabilita ve všem, co je pro život důležité, protože se všechno velmi rychle mění a každá informace, která nabízí řešení nějakého problému, je už za krátkou dobu přežitá. Zdá se, že se dá o všem, co chrlí trh a média, s úspěchem pochybovat. A tak přicházíme o důležité znalosti pro náš individuální život, protože z takové záplavy rad a všelijakých nabízených možností si těžko vybereme to, co potřebujeme nutně k zahnání virózy, bolestí kolenou, kloubů, žaludku nebo srdce. Co jíst? Co pít? Čemu se vyhnout? Proč nikdo neroztřídí nabídky podle jejich významu a důležitosti pro lidský organismus a nenabídne je s veškerou vážností a odpovědností? Každý se snad má rozhodnout, bez bližších znalostí svého organismu, na základě internetových stránek či populárních publikací, když jedna popírá tvrzení druhé? A tak, při nejvyšší snaze si udržet zdraví, si ho můžeme vážně poškozovat (na základě nejnovějších výzkumů). Je třeba se učit střídmosti v jídle a přemýšlet nad tím, co je pro nás důležité v našem stravování.

Několik důležitých rad:
˝Pravděpodobně vitamin C a antibiotika užívané spolu ještě více oslabují obranný systém.˝(Radomír Růžička, Rudolf Sosík, Yingwu Wang: Tradiční čínská medicína v denním životě, ISBN 80-86606-06-6, vyd. Poznání, 2002, str. 76).
˝Bez černý doslova expanzivním způsobem rozpráší škodlivé látky, které vznikají z nesprávné výživy, ale tělo je nestačí vyloučit, a tak se usazují v kloubech˝ (tamtéž).
˝Kdo jedl hliníkovými příbory, musí pít přesličkový čaj, jinak mu hrozí úbytek duševních schopností˝. (tamtéž, str. 77)
Z toho je patrné, kolik znalostí by měl člověk obsáhnout, aby nedělal chyby a nezpůsoboval si problémy tím, že přehnanou péčí svůj organismus oslabuje.

Víme, že každý věk a každý stav má také svou potřebu a v každém věku je vhodná jiná strava. Pro starší lidi je vhodné jíst zeleninu, sezam, vlašské ořechy, nevhodná je bílá rýže, bílá mouka, rafinovaný cukr, sůl, káva, alkohol.

Naučila jsem se vařit hovězí polévku, díky své babičce, tak, že malé množství hovězího masa jsem vařila v jednom hrnci se spoustou zeleniny. Hovězí maso a vůbec všechna červená masa se hodí spíš pro zimní kuchyni. Vepřové maso, zase naopak, se má vařit s bylinkami, jako je zázvor, kardamon a hřebíček, nikoliv se zeleninou. Vepřové maso způsobuje trávicí potíže a toto uvedené koření je mírní. V chladném počasí je lépe vařit zeleninu vařenou. Zelenina pečená či dušená se zázvorem nebo skořicí posiluje žaludek a slezinu. Konečně, recepty na přípravu zeleniny, někdy taková koření doporučují.

A názor na pítí mléka?
˝Žádný živočich (kromě domestikovaných a na mléko přinucených zvířat) s vyjímkou mláďat nepije mléko. Proto kravské mléko patří jen dětem.˝ (Radomír Růžička, Rudolf Sosík, Yingwu Wang: Tradiční čínská medicína v denním životě, ISBN 80-86606-06-6, vyd. Poznání, 2002, str. 95).
Avšak, všeho s mírou a hlavně pozor na nadužívání koření. Je nutno dodržovat přesně receptury k přípravě jídel, které vycházejí ze zkušeností a tradic kuchyní. Při přípavě stravy je nutné dávat pozor, aby se potraviny nepřevařovaly. Proto se doporučuje pomalé pečení, které stejně jako grilování posiluje energii v potravě a je nejvhodnější v chladném počasí. Používání mikrovlnné trouby se příliš nedoporučuje z důvodu, že ničí energii v potravě. (tamtéž, str. 94).

V současné době patří makrobiotika k oborům, které se zabývají otázkami lidské dlouhověkosti, možnostmi prodlužování lidského života. Ale nejde o to, aby člověk žil dlouho, ale aby, pokud možno prožíval kvalitní život i ve stáří. Vychází z kulturní oblasti Dálného východu a Indie, kdy lidé, po skončení svých rodinných závazků, začínají prožívat období plného, duchovního a tvůrčího života. Makrobiotika je systémem léčebné výživy. Je založena na rovnováze principů jing a jang. Tento systém potravin je založený na kombinaci celých obilných zrn, luštěnin, zeleniny společeně s trochou divoce rostoucího nešlechtěného ovoce, malým množstvím ryb nebo drobných živočichů a divoce rostoucích olejnatých semen.

Pšeničné klíčky obsahují: vitamíny B1,B2,B3,B6, C, D, stopové prvky: draslík, sodík, chlór, síru, mangan, zinek jóid a spoustu vápníku.
Aasi 50% makrobiotického jídleníčku tvoří rýže Natural. Dále luštěniny a mořské řasy – 10%. Tepelně zpracovaná zelenina asi 5%, zelenina kvašená nebo ve formě salátů – zhruba 5-10%. Zeleninové polévky – asi 5-10%, ostatní. Ryby, ovoce, ořechy – maximálně 10%.
Mezi složené sacharidy patří škrob, který se rozkládá v těle na jednoduché cukry. Malé množství škrobu se nachází i v ovoci a zelenině. Jeho hlavním zdrojem jsou brambory, moučné a obilné produkty a luštěniny.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: