Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Ženy na trůně 6
Václav dokonce kvůli sňatku s Violou zrušil dlouholeté zasnoubení s Alžbětou, dcerou uherského krále Ondřeje III., a zároveň se vzdal nároků na uherskou korunu. A po násilné Václavově smrti v srpnu roku 1306 je Violin osud neznámý. Zřejmě se ocitla bez prostředků, jelikož jí snad pro případ vdovství nebyl připsán žádný majetek ani důchody. Zatím nejsou o tom žádné důkazy. Ale v době uvěznění Jindřicha z Lipé za tzv. ˝války královen˝ v roce 1316 se díky aktivitě Elišky Přemyslovny a jejího manžela Jana Lucemburského Viola provdala za Vítkovce a předního šlechtice království, nejvyššího komořího Petra I. z Rožmberka. Královský pár se tak snažil připoutat mocného šlechtice více ke dvoru a zavázat si jej. Avšak,sňatkem s královnou-vdovou Violou se Petr I. z Rožmberka vyšvihnul vysoko nad hranice svého společenského stavu. Do té doby byl Rožmberk zasnouben s neznámou dcerou pána z Lipé, ale kvůli královně vdově Viole zasnoubení zrušil a upustil od podpory pána z Lipé. Manželství s Rožmberkem bylo kratičké a skončilo Violinou smrtí 21. září 1317. Je pochována v rodovém cisterciáckém klášteře Rožmberků ve Vyšším Brodě. Obě manželství, jak s Václavem III. tak i s Petrem Rožmberkem, zůstala bezdětná. Autor: Maura, Foto: Internet
Autorka článku: Maura
Viola, královna těšínská a česká
Narozena asi roku 1290 a zemřela 21. září 1317. Královna Viola byla manželkou posledního Přemyslovce, Václava III. Pocházela z vedlejší a méně významné linie hornoslezských Piastovců a dcerou těšínského a osvětimského vévody Měška I., který byl formálně vazalem svého zetě Václava III. Jednalo se tedy o sňatek společensky nerovný.
Vévoda Měšek byl českým spojencem už od roku 1291. Violiným dědem byl Vladislav Opolský a jejím strýcem byl Vladislav Lokýtek. Staré kroniky nám neříkají,zda se Viola s Václavem potkali před svatbou, která proběhla pravděpodobně 5. října 1305 v Brně. Ani důvody tak nerovného sňatku nejsou příliš známy. Až pozdější kronikáři sice popisují Violu jako půvabnou, ale důvodem nebyla tak krása, jako strategická poloha Těšínska na cestě z Prahy do Krakova.