Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Babka bylinářka 8

Publikováno: 15.04.09
Počet zobrazení: 1326


      Autorka článku: Maura
Přesličkovité
Vytrvalé byliny, s oddenkem, prostoupené oxidem křemičitým. Stonek článkovaný, dutý, přeslenitě větvený. Drobné šupinové listy obvykle srostlé v pochvu. Štítkovité sporofyly v hustých koncových výtrusnicových klasech.


Equisetum arvense (přeslička rolní) - jarní nezelená asi 20 cm a letní zelená asi 50 cm vysoká lodyha; větve jednoduché; 1. články větví zdéli lodyžní pochvy. Pole, stráně, příkopy.

Equisetum palustre (přeslička bahenní) – lodyhy zelené a fertilní (výtrusnicový klas na zelené lodyze); lodyžní pochvy mají 6 – 10 zubů, se širokým suchomázdřitým lemem. Vlhké louky, mokřady.
Equisetum sylvaticum (přeslička lesní) – jarní plodné lodyhy později zezelenají a narostou na nich velmi tenké větve, dále větvené 1 – 2x; počet zubů lodyžní pochvy menší než počet žeber. Vlhčí lesy, lesní prameniště, rašelinné louky.

Equisetm telmateia (E.maximum) (přeslička největší) - nezelené jarní lodyhy (40 cm), letní lodyhy bělavé, později hnědé lesklé, (asi 120 cm vysoké); s větvemi zelenými; 20 – 40 zubů lodyžní pochvy protažených v dlouhé špičky. Lesní prameniště, mělké tůňky, příkopy, Moravské Karpaty – flyšové pásmo (sesuvné půdy).

Přesličkovité byliny jsou vytrvalé byliny, s oddenkem, prostoupené oxidem křemičitým. Stonek článkovaný, dutý, přeslenitě větvený. Drobné šupinové listy obvykle srostlé v pochvu. Štítkovité sporofylyv hustých koncových výtrusnicových klasech. Nás zajímá jedna, která má pověst léčivé rostliny a využívá se v kosmetice i lidovém léčitelství. Rodové jméno přesličky je odvozené z latinského equus = kůň a seta = chvost. Přeslička byla oblíbená už v antickém léčitelství. Je známá tím, že na zlatonosných substrátech koncentruje zlato (až 0,5% popela). Obsahuje též minerální látky (sloučeniny křemíku), steroly, kyselinu askorbovou, kyselinu skořicovou, flavonoidy (flavonové glykosidy, luteolin, quercetin). .Při sběru nesmíme přesličku rolní zaměňovat s jinými druhy, např. přesličkou lesní, mokřadní či bahenní. Proč? Jsou jedovaté.
Jde o přesličku rolní, latinským názvem Equisetum arvense.

Lidé jí odjakživa dávali názvy, které odhalují skutečnost, že byla v lidovém léčitelství hojně využívána. Tak ji najdeme v různých krajích pod názvem: přaslička, stolička, přeslice, duvok, šmirglová tráva, skřip, bezlist, chvost, kociál, plivačka, přanda, přaska, přaslena, přesle, přesličí, třaslavka, třaslena, třaslice. Nať přesličky rolní sbíráme od května do září.
Používá se vnitřně i zevně a v domácím použití je dosud oblíbená.
Vnitřní používání:
Zvyšuje vylučování moči, při zánětech močových cest, při výskytu močových kamenů. Uplatnění nalezla také jako antisklerotikum, na zastavení různých krvácení, jako prostředek omezující pocení při tuberkulóze. Kyselina křemičitá hojí poškozená místa v tkáních (v plicích, cévní stěně), chrání tkáň močových cest před tvorbou povlaku z rozkladných látek pocházejících z moči (prevence močových kamenů).
Zevní používání:
Zevně se pak používá do koupelí a na bylinné obklady na špatně se hojící rány a vředy, na kloktání při zánětech mandlí a na výplachy nosu při krvácení.

Autor: Maura, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: