Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Babka bylinářka 9
Autor: Maura, Foto: Internet
Autorka článku: Maura
Osladičovité
Osladič obecný (Polypodium vulgare ) má velmi dlouhý oddenek (až 30 cm); listy přezimují. Vyskytuje se v oblasti stinných skal nebo v místech trouchnivějících kmenů. Jeho domovem jsou vlhčí jehličnaté a listnaté lesy, mechem porostlé skály, skalní štěrbiny, roste na půdách převážně kyselých, se silnější vrstvou humusu
Polypodium zahrnuje okolo 75 druhů, které rostou nejvíce v tropech a subtropech jižní polokoule, u nás nalezneme jen dva druhy.
Ale i přesto v naší vlasti roste dosti hojně od nížin po hory (max. 1330 m n.m.). Nejvíce se s ním setkáme v pahorkatinách a v podhorských oblastech. Celkově roste v téměř celé Evropě, v Asii nesouvisle až po Japonsko, dále na severu a jihu Afriky, v Severní Americe, na Havaji.
Způsob sběru a sušení : Sbírá se oddenek, a to buď brzy na jaře (březen) nebo na podzim. Oddenek se zbavíme listových řapíků, kořenů i plev, řádně omyjeme a usušíme. Sušíme buď ve stínu nebo na slunci. Droga obsahuje steroidní glykosid osladin, třísloviny, saponiny, sliz, silice a cukry.
Využití v léčitelství: Osladič usnadňuje odhleňování, stimuluje tvorbu žluče, působí mírně projímavě a je účinný proti střevním parazitům. Užívá se při kašli, bronchitidě, chrapotu, zánětu průdušek a proti hlístům, někdy i při nemocech žlučníku či při zácpě.
Jak přípravíme nálev z osladiče: Nálev se přípraví tak, že 1 polévková lžíce drogy se přelije 1/4 l vroucí vody a luhuje se 15 minut.
Užívání prášku z osladiče: Usušený oddenek rostlučeme na prášek a užíváme 1 až 2 g denně. V současnosti je však osladiče užíváno jen velmi zřídka.
Jiné využití: Sekané oddenky osladiče můžeme přidat do substrátu pro pěstování epifytů, zejména orchidejí. Velmi jim prospívá.