Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Naučné stezky v České republice 15- Krkonoše D

Publikováno: 17.04.09
Počet zobrazení: 1521


      Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Krkonoše – dálkové trasy
M3 – Bucharova cesta – červená a žlutá značka – délka 16km – převýšení 539m
Cesta se jmenuje po Janu Bucharovi, který byl propagátor turistiky a lyžování v Krkonoších. Někdy se této cestě také říká „cesta přes kopce na Žalý“, protože při vašem putování vystoupáte a zase sejdete na Mechovinec, Černou skálu a Šeřín, než se dostanete na vrch Žalý.


Cesta začíná na Horních Mísečkách a pokračuje směrem na křižovatku cest Na rovince. Tam začíná další stoupání přes Janský vrch na Zadní Žalý a Přední Žalý. Na tomto vrcholu je 18-ti metrová kamenná rozhledna, z které, za dobrého počasí, jsou vidět i katedrály v Praze.
Z Předního Žalého pokračujte po červené značce směrem do Jilemnice přes Benecko. Žlutá značka vede do Vrchlabí.

P1 – Šourkova cesta Obřím dolem a Úpským rašeliništěm na Výrovku – modrá, červená a zelená značka – délka 18km – převýšení 754m
Cesta začíná v Peci pod Sněžkou. Projděte kolem Informačního střediska KRNAP s ekologickou expozicí „Obří důl – poklad Krkonoš“ a pokračujte po silnici až k malé kapličce. Tato kaplička byla postavena na místě, kde bývala přehrada. Dnes se v kapličce nachází malé muzeum připomínající katastrofu z 29. července 1897. Tehdy mohutné deště uvolnily zemní lavinu muru. Bylo zabilo 7 lidí. Na levé straně uvidíte stopy způsobené sněhovými lavinami.

Z tohoto důvodu – nebezpečí lavin – je tato pokračování této cesty uzavřeno v zimním období. Dále cesta vede nahoru do alpinského pásma, kde lze spatřit vlajkové smrky. Stromy jejichž současný tvar vznikl formováním větví dle převládajícího směru větru. Z této cesty je nádherný výhled do Úpské jámy na opačné straně údolí. Na těch nejprudších svazích rostou vzácné květiny, proto se některým místům říká „zahrádky.

V sedle, kterého dosáhneme, stojí polská Slezská bouda. Toto místo je důležitou křižovatkou pro turisty. Jedni jdou doprava na Sněžku a dále na Pomezní boudy nebo zpět do Pece pod Sněžkou. Dálecesta vede doleva přes Úpské rašeliniště k Luční boudě. Pokračujte po červené značce k Rennerovu kříži a Památníku obětem hor v sedle mezi Studniční a Luční horou. Sejdete po svahu Luční hory na Výrovku. Vrátit do Pece pod Sněžkou se můžete po zelené značce přes Richterovy boudy.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: