Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Ženy na trůně 8
Avšak papež ji a jejího druhého manžela exkomunikoval a skandál se rozšířil po celé Evropě. Díky svým konexím,tedy když se v roce 1358 její syn oženil s příslušnicí habsburského rodu, byli Markéta i Ludvík hned v následujícím roce exkomunikace zproštěni. Církevní propaganda jí po tomto incidentu přiřkla přezdívku Pyskatá (Maultasch). Navzdory této přezdívce to však prý byla pohledná žena. Po smrti manžela v roce 1361 sdílel s ní vládu její syn Meinhard III. jako tyrolský hrabě. Ten ovšem zemřel v roce 1363, což Markétu přimělo přenechat tyrolské hrabství švagrovi zemřelého syna Rudolfovi IV., který ho připojil k rakouským državám. Korutany ovládl Albrecht II. Habsburský. Autor: Maura, Foto: Internet
Autorka článku: Maura
Markéta Tyrolská, zvaná Pyskatá
Narozena roku 1318 a zemřela 3. října 1369 ve Vídni.
Byla dcerou Jindřicha Korutanského, korutanského vévody, tyrolského hraběte a bývalého českého krále, a jeho druhé manželky Adléty Brunšvické. Roku 1330, ve věku ve věku 12 let byla provdána za Jana Jindřicha, syna Jana Lucemburského, který, jak víme z dějin, sesadil v roce 1310 jejího otce z českého trůnu. Její manžel byl mladším bratrem Karla IV., budoucího císaře Svaté říše římské.
V roce 1341 s pomocí tyrolské šlechty vyhnala svého muže ze země – zapudila ho pro údajnou impotenci. To se však se ukázalo jako nepravdivé, neboť Jan Jindřich později zplodil velké množství potomků. Následně se provdala za Ludvíka V. Bavorského, syna císaře Ludvíka IV. Bavorského z rodu Wittelsbachů, aniž by se rozvedla se svých předchozím manželem. Tento skandální krok vyvolal nepřátelství mezi Lucemburky a Wittelsbachy, kteří ovlivňovali středoevropskou politiku až do roku 1410. William Occam a Marsilius z Padovy obhajovali tento první ˝civilní sňatek˝ v období středověku.