Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak využívat moc našeho podvědomí – 62

Publikováno: 8.05.09
Počet zobrazení: 1374


      Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel
Předchozí článek jsem končil tím, co můžeme chápat pod pojmem ˝světový duch˝. Napsal jsem, že nejde jen o duši a těsného ducha, ale také o určité ideálno, myšlení a vědomí. Jde však rovněž o vyšší duševní život a vyšší myšlení. V podstatě můžeme mluvit o všem, co lidstvo vymyslelo za celou historii své existence na této naší planetě.


Celá kultura, všechny vědecké poznatky, technické vynálezy – prostě celá naše civilizace to je obsah ˝světového ducha˝. Dr. Murphy připomíná slova R.W.Emersona: ˝Každý člověk se podílí na světovém duchu spojujícím celé lidstvo.˝ A pak pokládá otázku: ˝Co je největším tajemstvím všech dob?˝ A odpovídá si nejprve další otázkou v níž vypočítává různé možnosti: ˝Je to tajemství atomové energie? Uvolnění obrovské síly roztavením jádra? Cesta ke hvězdám?˝

Samozřejmě, to všechno bylo největším tajemstvím v době, kdy žil. Pokrok se nezastavil. Od poslední pětiny 20. století (připomeňme si, že dr.Joseph Murphy zemřel v roce 1981) se mnohé změnilo. V atomové fyzice i řadě jiných odvětví. Například byla vynalezena celosvětová síť Internetu. Jeden z jeho ˝otců˝ už plánuje funkci internetu i na Měsíci, až se tam vydá lidská posádka. A to je otázka zhruba dvou desetiletí. Z toho plyne, že ˝světový duch˝ bude brzy i ˝kosmickým duchem˝.

Ale odpověď na otázku dr. Murphyho je i dnes stejně překvapivá jako v polovině 20. století: Tajemství všech dob je totiž v zázračné síle podvědomí. Tyto síly samozřejmě existovaly nejen dávno před naším narozením. Existovaly nejen dříve než celá věda a kultura, dříve než tu byla jakákoli ideologie, jakákoli církev. Velké a věčné pravdy života, jeho samotné principy tu byly dříve než náš svět sám. Moc podvědomí je zázračná magická a vše přetvářející síla schopná – teď cituji dr.Murphyho:˝ vyléčit veškeré rány ducha a těla uštědřené životem, utěšit strachem mučenou duši a zbavit člověka navěky tíhy chudoby, neúspěchu, bídy, nedostatku a zklamání. Stačí pouze ztotožnit se s dobrem, které chcete uskutečnit, a tvořivé síly vašeho podvědomí patřičně zareagují.˝

A ještě dodám názor Colina Wilsona. Píše o zvláštních okamžicích, kdy zažíváme vzácné pocity síly a štěstí. A uvádí přirovnání: ˝Jako bychom putovali po známé cestě a našli dveře ve zdi, které vedou do nádherné zahrady.˝ A doplňuje, že lidstvo – všechny národy a kultury světa – po oněch ˝dveřích ve zdi˝ pátrá a vyhledává je. Toto pátrání je i naším podílem na ˝světovém duchu˝. Můžeme rovněž říci, že každou otázkou, kterou si klademe sami sobě a světu, ovlivňujeme skutečnost, kterou pak zjišťujeme. A všechno, oč usilujeme, včetně našeho rozhodnutí, ovlivňuje další život na této planetě, stejně jako i kulturu naší země a vlastní zdraví.

Závěrem se omlouvám, že ten dnešní článek byl více filosofický než ty předcházející. Já ale nepodceňuji Vás, kdo tyto články čtete a myslím, že i Vy onu filosofii přijmete. Už proto, že i dané téma bylo svou podstatou filosofické. Teď už trochu praktičtěji.

Dr. Murphy píše také o ˝pokladnici ducha˝. Říká, že když obrátíme pohled svého ducha dovnitř, tak tam spatříme nevyčerpatelnou pokladnici svého nitra. A říká také, že nás zaplaví pocit nesmírného bohatství. Jeho slova mohu plně potvrdit. I když dr.Murphy neodmítá ani bohatství hmotné a dokonce říká, že ˝chudoba je duševní choroba˝ (o tom, ale někdy jindy), v tomto případě jde i o hmotné, ale také o duševní bohatství. Píše doslova: ˝Vaše duše ukrývá zlatou žílu, jejíž objevení vám nabídne vše, co očekáváte od štěstím prozářeného života v nadbytku.˝ Musím ovšem dodat, že hodně lidí tuto ˝zlatou žílu˝ v sobě neobjeví za celý svůj život. Lord Chesterfield o tom napsal: ˝Mnozí lidé žijí a umírají s celou svou velikostí ještě skrytou v sobě.˝ Příště si trochu rozvedeme jeho slova.

Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: