Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Písečná výzva – Marathon des Sables 2009 (část 1)

Publikováno: 9.05.09
Počet zobrazení: 1357


      Autorka článku: Ivana Pilařová
Proč MDS?
Proč zrovna Marathon des Sables (MDS)? Je to jednoduché, je to nejtěžší etapový běžecký závod na světě. Takový Dakar v motorismu. Podobně jako ostatní, jsem kdysi viděla záběry v televizi s patřičně dramatickým komentářem. V té době jsem měla co dělat s Pražským maratonem po rovině, ale udělalo to na mě velký dojem. Šel čas a já prošla kde čím, i dvěma pouštními závody. V poušti se mi líbí a daří, je to styl závodů, které mi sedí. Ale MDS?


To je NEJ, to snad nemůžu. Dlouho se odhodlávám, mám řadu obav, řadu problémů, neumím pořádně žádnou cizí řeč, moje orientace není valná, z ČR pojedu sama – nikdo mi s mými handicapy nepomůže. Navíc skoro nevidím ve tmě. Jediné, na co se mohu snad spolehnout je fyzická kondice a snad i hlava. Je to velký risk, ale nemám na co čekat, roky utíkají. Buď teď, nebo už nikdy. Představa, že v sedmdesáti budu sedět na kanapi a říkat si, že jsem to tenkrát v pětačtyřiceti mohla běžet a neběžela To rozhodlo.

Příprava
Přípravě na závod jsem obětovala mnoho tréninkových hodin, od ledna do poloviny března 2009 jsem naběhala 750 kilometrů (většinu s batohem vážícím 6 – 9 kg) a dalších 550 km jsem najela na běžkách. Mnoho času jsem strávila sháněním toho nejlehčího – jídla a vybavení – s vědomím, že doslova každý gram je důležitý. Několik měsíců předem ˝žiji na Sahaře˝, neustále přebírám vybavení, převažuji, doplňuji, vyhazuji. Sbalený batoh váží 10 kg, s touto zátěží to musím odběhnout. 7 dni se nebudu převlékat a nejspíš ani mýt, nebudu skoro nic jíst (při mé kancelářské práci bych s těmito dávkami nepřežila), budu hovořit a myslet anglicky a orientovat se podle kompasu a mapy. Stresuji se několik měsíců. Po oběhu Balatonu týden před odjezdem (dost riskantní a bláznivý nápad, který naštěstí vyšel) už vím, že se do Maroka těším. Od té doby si to užívám.

Přílet
Sraz je v Paříži na letišti Orly. Podle hesla ˝dělej to, co ostatní˝ dostávám letenku a sedím v letadle. Nikdo nic neorganizuje, nikdo nás nepočítá ani neodškrtává. Ten stav trvá i v Maroku, sedám si do jednoho z přistavených autobusů, které míří do prvního kempu – tady se říká bivaku. V marockém Quarzazate prší, v poušti to bude jistě jinak. Na cestě trvající 6 hodin každých 5 km projíždíme rozvodněnou řeku. Už jsme v poušti, leje jako v Jizerkách. Po Sahaře tečou řeky a rozlévají se jezera. Dobrý úvod, celkem logicky nekončíme v bivaku. Skrz něj tečou proudy vody, organizátoři utopili až po střechu v řece terénní auto. Končíme v hotelu – to mi nevadí, jsem po dvoudenní cestě velmi unavená, ráda si odpočinu. Přichází však to, čeho jsem se nejvíce bála – komunikace. Nikdo nic neví, všichni chodí odnikud nikam.
Já také, navíc ještě ničemu nerozumím a nemám se koho zeptat. Trčím sama na pokoji a je mi strašná zima. První etapa je zrušena z důvodů povodní, bude až ta druhá. Mám pečlivě přeložený popis cesty, první mapa je tedy k ničemu (postupně se ukázalo, že i zbývající). Také proběhla kontrola vybavení a kontrola zdravotního stavu – akce na celý den, nekonečná fronta s nejistým výsledkem. Bojí se všichni – když něco nemáš, pravděpodobně končíš dříve, než jsi začal. Prošla jsem, musela jsem anglicky vyjmenovat obsah mojí lékárny. Sehrála jsem příznaky několika chorob s tím, že moje lékárna je umí vyléčit. Prošla jsem, mám číslo 152.

Autor a foto: ing. Ivana Pilařová

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: