Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Babka bylinářka 13 – Barvínek menší

Publikováno: 23.06.09
Počet zobrazení: 1198


      Autorka článku: Maura
TOJEŠŤOVITÉ (APOCYNACEAE)
Barvínek menší
Barvínek zahrnuje 7 druhů rozšířených v Evropě a západní Asii. Je to vytrvalá, dřevnatějící bylina. Stonek má plazivý až 80 cm dlouhý, za květu vystoupavý. Listy jsou krátce řapíkaté, vstřícné, podlouhle kopinaté až eliptické, tupě špičaté, celokrajné, kožovité, stálezelené.


Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů: Korunní plátky jsou modré, fialově modré, červenorůžové, někdy bílé, nápadně stočené doleva (šikmo uťaté).

Výskyt barvínku:
Barvínek se v naší vlasti vyskytuje v listnatých i smíšených lesích, ojediněle v lesích jehličnatých. Rád roste na vlhkých a živinami bohatých půdách, v polostínu až stínu. Rozhodně mu neprospívají mu půdy silně kyselé.
Lidé ho rádi pěstují, ale bohužel následně zplaňuje a zdomácňuje v okolí lidských sídlišť, hlavně na hřbitovech, v parcích, v okolí kostelů, kaplí, křížů apod.).

Barvínek jako okrasná rostlina:
Barvínek tvoří husté stálezelené koberce. Na jaře, v dubnu až v červnu navíc rozkvete množstvím modrých květů a pro tu krásu ho lidé rádi pěstují. Prospívá mu kyprá a výživná půda, má rád stín i polostín, pestrolisté odrůdy však vyžadují více světla. Dobře snáší znečištěné ovzduší a je odolný proti chorobám a škůdcům.

Avšak nesnáší silné mrazy. Nejčastěji je pěstován v nešlechtěné podobě. Ale můžeme se setkat i s kultivary nejrůznějších barev a velikosti květů (modrá, bílá, červená). Dříve byl barvínek hojně užíván v lidovém léčitelství. Dnes už se s ním setkáváme méně jako s léčivou rostlinou, sbíranou částí je nať (Herba vincae), ze které se izolují alkaloidy, kterých je přítomno 0,1 až 0,7%. Dále obsahuje saponiny, třísloviny, pektin, amorfní hořčinu vincin a deriváty kyseliny flavonové a ursolové. Barvínek obsahuje okolo 50 různých alkaloidů (vinkamin, vinkamidin, vinkaminorein, vinkaleukoblastin, isovinkamin, pervincin), které mohou být při větších dávkách jedovaté, přesto otravy lidí nebyly zaznamenány.
Sběr:
Nať se sbírá v červnu až červenci, suší se co možná nejrychleji ve stínu nebo umělým sušením při teplotě do 45°C.
Pro jaké potíže se droga používá?
Droga snižuje krevní tlak, užívá se ji při potlačení dráždivosti při kašli, působí ale i sedativně, bývá užívána při cukrovce. Alkaloid vinkaleukoblastin způsobuje snížení počtu bílých krvinek a potlačuje růst nádorového bujení, čehož bývá užíváno při léčbě některých krevních chorob a zhoubných nemocí.

Nálev z barvínku .
Droga bývá užívána rovněž při léčbě nejrůznějších krvácivých stavů (krvácení z nosu, krvácení z dásní nebo při krvácení ženských orgánů), kdy se bere ve formě nálevu (1 čajová lžička na šálek vody, denně 2 šálky). Osvědčila se i při léčbě zánětů sliznice dutiny ústní, střevní, při zánětu průdušek a plic.

Autor: Maura, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: