Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Mýty jsou stále živé 4
Nejpozději od Staré říše byl chápán jako zosobnění Slunce a stal se jedním z hlavních představitelů slunečního kultu. V synkretickém pojetí mohl představovat odpolední slunce, Re zosobňoval polední a Cheprer ranní fázi jeho cesty po obloze. Atum, sluneční bůh, podle mýtu, se přetvořil v bytost a stanul na vyvýšeném pahorku) . Tento prvotní pahorek představoval benben, pevnou pyramidovou vyvýšeninu, která podpírá slunečního boha. Základní představa o jménu Atum je všezahrnující celistvost. Všezahrnující celistvost má v egyptském myšlení jednak kladnou moc, jako v představě, že dovršuje věčnost existence, jednak ničivý aspekt, jako tehdy, když odevzdává nepřítele ohni. Autor: Maura, Foto: Internet
Autorka článku: Maura
Demiurg – stvořitel světaAtum, „pán Héliopole“ a „pán až po meze oblohy“, je démiurgem, stvořitelem světa, jenž povstal na počátku času z Nuna, aby stvořil prvky vesmíru. Význam jména není zcela jasný. Možno ho chápat jako ˝Úplný˝ nebo ˝Neexistující˝.
Také se můžeme setkat s překladem tohoto jména jako ˝Veškerenstvo˝ nebo ˝Nerozlišené˝, případně ˝Všechno˝ nebo ˝Nic˝. V rámci kosmologicko-kosmogonické nauky o Devateru bohů je pokládán za praboha a za Stvořitele ostatních bohů a všeho existujícího. V ohledu, v rámci královské ideologie vystupuje v roli mýtického předka panovníka.