Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Ženy na trůně 13

Publikováno: 30.06.09
Počet zobrazení: 1071


      Autorka článku: Maura
Hedvika, královna polská,patronka všech královen a sjednocené Evropy
Když jsme v minulém díle našeho seriálu hovořili o krásné a podle kronikářů, kruté královně Alžbětě, víme, že měla dvě dcery, Marii a Hedviku. Víme, jaký osud obě královny vzaly. Nyní budeme mluvit o druhé dceři, o královně Hedvice, svaté Hedvice, královně polské. Narodila se 18. února 1374 v Budíně a zemřela 17. června 1399 v Krakově. Vládla od roku 1384 do roku 1399. Byla následnicí nejstarší vládnoucí dynastie polských králů Piastovců a to jak po otcovské tak i po mateřské linii.


Hedvika byla velmi vzdělaná, uměla hovořit latinsky, bosensky, chorvatsky, maďarsky, polsky a německy. Měla velkou zálibu v umění, pěstovala hudbu i vědu. Proslulá byla i její zbožnost a úcta k Panně Marii a samozřejmě ke své patronce svaté Hedvice Slezské. Hedvika byla vychována na královském dvoře v Budě a Visegrádu v Uhersku a již V roce 1378 ji zaslíbili potomku habsburského rodu Vilémovi Rakouskému. A tak strávila rok na císařském dvoře ve Vídni.

V roce 1364 u příležitosti slavnostních Dnů Krakova Hedviččin otec Ludvík I. Veliký se dohodl se svým dřívějším tchánem císařem svaté říše římské a českým králem Karlem IV., že Karlův syn a budoucí císař Zikmund Lucemburský se zasnoubí s Ludvíkovou dcerou a budoucí královnou Marií. Původní Ludvíkův plán spočíval v tom, že přenechá království polské Marii neboť i Zikmund měl dědičná práva k Polsku, zatímco Hedvičin rakouský manžel byl pro Uhry vhodnější. Byly nejblíže. Roku 1383 byla konečně, ve věku pouhých deseti let, v Krakově korunována jako Hedwig Rex Poloniae (polský král) a nikoliv Regina Poloniae (královna). Proč to? Tím se zdůraznila skutečnost, že je vládcem ze svého vlastního práva a ne jen jako něčí snoubenka. Krátce po korunovaci přijel do Krakova Vilém Rakouský a dožadoval se naplnění předchozích dohod. To se mu však nepodařilo. Z Krakova byl vypuzen a Hedvika sama zasnoubení zrušila. Vilém si později vzal Hedviččinu sestřenici Janu II, Neapolskou. V roce 1385 došlo k významné události. Tou bylo sjednocení Polska a Litvy.

Litva byla v té době poslední pohanskou zemí v Evropě, ale litevský král Jogaila přijal křesťanství a při křtu obdržel jméno Vladislav. V březnu toho roku se také konala svatba 36letého Jogaila s 12letou Hedvikou a krátce po ní byl Jogailo korunován na polského krále Vladislava II. Jagellonského. Jako královna měla Hedvika zřejmě velmi málo moci, aby mohla ovliňovat politický život. Ale byla však velmi aktivní v politickém, diplomatickém a kulturním životě, zasloužila se o překlady četných latinských knih do polštiny. Mnoho ze svého bohatství věnovala na dobročinné účely. Zakládala nemocnice a kláštery. Zasloužila se o založení biskupství ve Vilniusu a věnovala značné finanční prostředky na znovuvybudování Krakovské univerzity, která na počest její a jejího manžela nese jméno Jagellonská univerzita. Roku 1397 královna Hedvika založila Litevskou kolej a zvláštní odloučený internát pro Rusíny, resp. pro Ukrajince a Bělorusy při Pražské universitě.22. června 1399 Hedvika porodila dceru Elišku. Matka i dcera však do měsíce zemřely na poporodní komplikace.

Obě byly pohřbeny ve Wawelské katedrále v Krakově.Už od okamžiku smrti byla Hedvika považována za svatou a vyprávějí se četné legendy o zázracích.Jednou z nejznámějších je např. legenda o Hedviččině kříži. Hedvika se často modlila před velkým černým křížem, který dodnes visí v severní lodi katedrály Wawel. Traduje se , že Kristus visící na tomto kříži k ní často promlouval.Jinou legendou je legenda o Hedviččině stopě. Hedvika údajně navštívila kameníka, který ji prosil o pomoc a věnovala mu drahokam ze svého střevíce. Když odešla zpozoroval překvapený kameník hluboký otisk její boty na sádrové podlaze ačkoli šlo o sádru již dávno zatvrdlou. I tento otisk je v Krakově dodnes uchováván.

Hrob svaté Hedviky byl několikrát otevřen. V roce 1887 podle v hrobě nalezené kostry vytvořil Ján Matejko portrét královny. Naposledy byl otevřen v roce 1949, aby mohly být ostatky královny přeneseny do nového sarkofágu, který z bílého mramoru vytvořil polský sochař a řezbář Antoni Madeyski.Blahoslavena byla eprve 8. srpna 1986 a svatořečena pak papežem Janem Pavlem II. při jeho návštěvě v Krakově 8. června 1997.

Autor: Maura, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: