Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Babka bylinářka 14 – Zemědýmovité

Publikováno: 7.07.09
Počet zobrazení: 952


      Autorka článku: Maura
Jednoleté až vytrvalé byliny bez mléčnic, se střídavými listy. Trojčetné nebo zpeřené listy jsou řapíkaté, bez palistů, vyrůstají střídavě. Oboupohlavné, souměrné květy se skládají do hroznů nebo do lat. Kalich je tvořený dvěma malými lístky, které jsou opadavé nebo chybí. Korunu tvoří čtyři plátky ve dvou kruzích. V květu jsou dvě tyčinky na širokých nitkách, nahoře se dělí na tři části. Prostřední část tyčinky nese dvoupouzdré prašníky, okrajové části mají prašníky jednopouzdré. Svrchní semeník srůstá ze dvou plodolistů. Plody jsou nažky nebo, které mají dvě chlopně.


Řadí se sem asi 18 rodů se 450 druhy. Oblast rozšíření hlavně v mírném pásmu na severní polokouli. Čeleď Fumariaceae je příbuzná k mákovitým (Papaveraceae). Od Papaveraceae se liší několika znaky. Fumariaceae nemají ve svých pletivech mléčnice, ale jen idioblasty (odlišné buňky) obsahující alkaloidy. Semeník u Papaveraceae může srůstat z většího počtu plodolistů (až z devatenácti).

Dymnivka dutá ( CORYDALIS CAVA )
Vytrvalá bylina dorůstající výšky 10-30 cm. Z velké a duté podzemní hlízy vyrůstá lysá, přímá lodyha, která není pokrytá šupinami. Silná lodyha nese pouze dva listy, které mají sivozelenou barvu. Vyrůstají na krátkých řapících, v obrysu mají tvar široce trojboký. Listy jsou 2x trojčetné. Lístky mají v obrysu tvar klínovitě obvejčitý, jsou nepravidelně laločnaté, někdy až dělené do zašpičatělých, podlouhlých úkrojků. Oboupohlavné, souměrné květy, které vyrůstají v úžlabí celokrajných a vejčitých listenů, se skládají do přímého a bohatého hroznu. Šupinkatý kalich je tvořen dvěma volnými lístky, je prchavý.

Koruna je tvořena čtyřmi plátky. Vnější horní plátek se protahuje v ostruhu, ale vnější dolní plátek se na vzniku ostruhy nepodílí. Dva vnitřní plátky mají podlouhlý tvar, v přední části jsou černé. Barva koruny bývá růžová se šedým nádechem nebo žlutavě bílá. Ostruha je dlouhá, na konci dolů ohnutá. Celý květ i s ostruhou pak měří 18-28 mm. V květech se nacházejí pouze dvě tyčinky, svrchní semeník srůstá ze dvou plodolistů. Plody jsou tobolky, které se zužují v přímý zobánek a které dosahují délky až 25 mm. Semena jsou lesklá a mají černou barvu. Rostlina kvete od března do května.

Popis stanoviště: Dymnivku dutou najdeme v křovinách, ve světlých lesích a hájích, někdy i na loukách. Roste na vlhčích, humózních, na minerály bohatších, kyprých půdách. Přednost dává teplejším stanovištím.
Areál rozšíření: Rostlina je rozšířená od nížin do podhůří. Vyskytuje se hlavně ve střední Evropě. Zavlečená ale byla i do Švédska, Dánska a Anglie. Na území České republiky roste hojně.

Obsahové látky: V podzemní hlíze jsou obsažené alkaloidy (bulbokapnin, korydalin, korykavin) a proto je rostlina jedovatá.

Léčivé účinky: Rostlina se používala v lidovém léčitelství. Dnes se hlízky uplatňují při výrobě léků, protože látky v nich obsažené působí na snížení krevního tlaku, na zpomalení peristaltiky střev a dokonce ovlivňují nervový systém.

Autor: Maura, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: