Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Babka bylinářka 15 – Zemědým lékařský

Publikováno: 21.07.09
Počet zobrazení: 916


      Autorka článku: Maura
Zemědýmovité rostliny jsou bez mléčnic. Listy mají zpeřené, květy s ostruhou.
Zařazujeme mezi ně :
Jednoletka; listy 2x zpeřené; hrozen malých růžovofialových květů, 5 – 9 mm dlouhých, kališní lístky vejčitě kopinaté, do 1,5 mm široké; plod ledvinovitá nažka. Pole, rumiště.
Lidé ji znají pod názvem zeměklíček, dejmák, kominka, planá routa, routička.


Zemědým lékařský je jednoletá, lysá bylina o výšce 10-30 cm. Lodyha i listy mají modrozelenou barvu. Přímá nebo vystoupavá lodyha je dutá, rýhovaná, větevnatá, hustě pokrytá listy. Jemné, řapíkaté listy jsou 2x zpeřené. Jednotlivé lístky vyrůstají na krátkých řapíčcích, jsou peřeně a dlanitě dělené v jemné, podlouhle čárkovité úkrojky. Souměrné, oboupohlavné květy jsou dlouhé až 8 mm, skládají se do přímých a bohatých hroznů. Vejčitě kopinatý kalich je prchavý, zubatý, užší a 3x kratší než koruna.

Koruna je tvořená čtyřmi plátky (2+2), horní jsou vnější a přecházejí v ostruhu, vnitřní v předu srůstají. Korunní plátky mají červenou barvu, vnější jsou vepředu zaokrouhlené, na špičce purpurové. Vnější květní plátky jsou protáhlé v ostruhu, v níž je uložený medník. Tyčinky jsou dvě, srůstají nitkami. Svrchní semeník vzniká srůstem ze dvou plodolistů. Plody jsou okrouhle ledvinité nažky o šířce asi 2 mm. Kvete od dubna do září.

Kde roste? Roste na opuštěných místech a na ruderálech, na zahradách, polích a úhorech. Objevuje se na půdách suchých až svěžích, ve kterých je dostatek dusíku i minerálních látek. Je rozšířený v Evropě a v Asii. Roste v polohách od nížin do hor.
Léčivé účinky Droga působí diureticky a projímavě. Také zlepšuje trávení. Používá se k přípravě čajů. Směs alkaloidů ovlivňuje činnost hladké svaloviny, střevní peristaltiku. Působí pozitivně i na vylučování žluči. Výluh z rostliny v lihu se užívá jako kapky při poruchách trávení. V koupelích působí rostlina proti hemeroidům.
Pozor na alkaliody V nati jsou obsažené pryskyřice, hořčiny a jedovatý alkaloid fumarin, který se váže na kyselinu fumarovou. Další alkaloidy obsažené v zemědýmu lékařském jsou sinaktin, tetrahydrokoptisin, skoulerin a fumarofycin.
Při užívání vyšších dávek se objevuje zhoršené dýchání. Léky z této rostliny proto předepisuje lékař.

Autor: Maura, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: