Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Mýty jsou stále živé 6

Publikováno: 12.07.09
Počet zobrazení: 1159


      Autorka článku: Maura
Mýtus o Fénixovi
Jistě Hérodotos v 5. století před naším letopočtem v Egyptě slyšel o Fénixovi, ale jinde je neviděl, než na obrazech v mythologických papyrech nebo na zpodobeních vytesaných do zdí. Původně měl podobu žlutého konipasa lučního. Ale ta se však později změnila na podobu volavky s dlouhými pery na hlavě. V hieroglyfech se nazýval Benu, což z etymologického hlediska znamená „povstat ve skvělosti“.


Benu, který vznikl sám ze sebe, se stal symbolem zrození slunečního boha. To se praví v promluvě 600 Textů pyramid v jednom vzývání Atuma: „…ty jsi povstal, jako benben, v Domě benu v Héliopoli.“

Hérodotovský fénix
je pták podobný orlu, honosící se zlatým a rudým peřím. Při smrti svého rodiče, vždy po pěti stech letech, přilétá z Arabského poloostrova do Egypta. Přináší tělo svého mrtvého rodiče, nabalzamované v hroudě myrrhy, a pohřbívá je v Chrámu slunečního boha. Rozdíly mezi fénixem v podání Hérodota a dalších klasických autorů a Benuem ze staroegyptských pramenů jsou natolik závažné, že nás to nutí k otázce, zda spolu ti dva ptáci vůbec nějak souvisejí. Hérodota však mohly doklady, které mu byly předloženy, zmást.

Pták, jehož na zobrazeních viděl, jistě nebyl Benu – ani co do podoby, kterou popisuje, ani co do okázalého zbarvení. Mohl to být egyptský sup nebo Hor v podobě sokola. Poznámka o kadidle dodává autentickou příchuť, neboť při egyptských chrámových rituálech bylo vysoce ceněno. Oné balzamovací myrrhy z Hérodotova popisu se skutečně v onom období egyptské civilizace mohlo v Héliopoli užívat, a mohla se dovážet po obchodních cestách přes Rudé moře z království ležících v jižní Arábii. Benu byl součástí pohřebních rituálů a sehrával jistou úlohu při zmrtvýchvstání zesnulého v podsvětí.

Autor: Maura, Foto: Internet

Použitá literatura:
Verner, Miroslav, Bareš, Ladislav, Vachala, Břetislav: Encyklopedie starověkého Egypta. Praha: Libri, 2007. 528 s. ISBN 978-80-7277-306-0.
Assman, Jan: Egypt: theologie a zbožnost rané civilizace. Překlad Barbora Krumphanzlová, Ladislav Bareš. Praha: Oikuméné, 2002. 328 s. ISBN 80-7298-052-1.
Kramer, Samuel Noah: Mytologie starověku. Překlad: Zdeňka Štovíčková, 1977. Orbis, Praha 1977, 446 str.

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: