Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Mýty jsou stále živé 7
Pelasgický mýtus o stvoření světa nám představuje zrození Bohyně všech věcí. Tedy, na počátku povstala nahá z Chaosu Eurynomé, Bohyně všech věcí. Ale nenašla pro své božské nohy pevnou oporu, a tak oddělila od oblohy moře a tančila osamělá na jeho vlnách. Tančila směrem k jihu a vítr, který se za ní zvedal, zdál být se něčím novým, svébytným. S tím by bylo možné začít tvořit svět! Otočila se, uchopila ten severní vítr, třela jej v dlaních A najednou – byl tu veliký had Ofón. A Eurynomé stále tančila, aby se zahřála. Tančila divočeji a divočeji, až se Ofióna zmocnil chtíč, ovíjel se kolem těch božských údů, a nakonec neodolal a musel se s ní spojit. Pak na sebe vzala podobu holubice, seděla na vlnách a a za nějakou dobu vyseděla vejce všehomíra. Na její příkaz se Ofión několikrát kolem vejce obtočil, až potom, už vysezené, prasklo vedví. A pak se z něho vyhrnuly všechny věci, které existují. Byly to děti bohyně Eurynomé: slunce, měsíc, planety, hvězdy a země s horami a řekami, stromy, rostlinami a živočichy. Pak se Eurynomé a Ofión se usadili na hoře Olympu. A netrvalo dlouho, nastal mezi nimi svár. Orfión totiž tvrdil, že, svět je jeho dílem. A bohyně se tak rozlítila, Bez otálení mu vykopla zuby, zranila ho patou na hlavě a zahnala ho do temných děr pod zemí. Bohyně pak stvořila sedm hvězdných mocností a každé přidělila Titánku a Titána. Theiu a Hyperióna Slunci; Foibu a Atlanta Měsíci; Diónu a Kria planetě Marsu; Métidu a Koia planetě Merkuru; Themidu a Eurymedonta planetě Jupiteru; Thetidu a Ókeana Venuši; Rheiu a Krona planetě Saturnu. Prvním člověkem byl však Pelasgos, praotec Pelasgů. Povstal z arkadské půdy a po něm ještě další, které naučil stavět chýše, jíst žaludy a šít z prasečích kůží jednoduchý oděv, jaký ještě dnes nosí chudí lidé na Euboii a ve Fókidě. Autor: Maura, Foto: Internet
Autorka článku: Maura
Pelasgický mýtus o stvoření světa Z Egypta se podíváme do starého Řecka, v němž vzniklo několik překrásných mýtů o stvoření světa.
Demiurg Ofión a Pelasgové
Pausaniovo tvrzení, že Pelasgos byl prvním člověkem, zachycuje skutečnost, že v Arkádii přežívala neolitická kultura do klasického období. Ofión nebo Boreas představuje hada-demiurga z hebrejského a egyptského mýtu. V raném středomořském umění je Bohyně neustále zobrazována v jeho společnosti. Ze země zrození Pelasgové tvrdili, že pocházejí z Ofiónových zubů. Možná, že byli původně neolitickým „lidem s malovanou keramikou„. Přišli na řecký poloostrov z Palestiny kolem 3500 př. n. 1. a první Heladové, kteří o sedm set let později přitáhli z Malé Asie přes Kyklady. A našli Peloponés obsazený právě těmito Pelasgy. Později se jména „Pelasgové“ používalo ve volnějším smyslu pro všechny předhelénské obyvatele Řecka. Například Euripides zaznamenává, že Pelasgové přijali po příchodu Danaa a jeho padesáti dcer do Argu jméno Danaové.