Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Přírodní barviva 2

Publikováno: 11.07.09
Počet zobrazení: 1261


      Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Barvení bylinkami
Barvení bylinkami je náročný a přitom fascinující proces. Látka určená k barvení se musí před barvením vyprat a namořit a z bylin se musí vyluhovat barvivo. Je důležité nevystavovat vlnu nebo hedvábí, které barvíte náhlým změnám teploty. Proto nikdy barvený materiál, který jsme vytáhli z horké lázně, nedáváme do studené vody. Zvláště pak s vlnou opatrně!


Pokud si ji chcete vysušit v jakékoliv stádiu barvení, odstředíme ji ve ždímačce v mušelínovém obalu při poloviční rychlosti a zvolna sušíme nejlépe rozloženou a v průvanu. Sušení vlny po vyprání není také jednoduché. Po vyprání musíme hodinu, a to před mořením, namočit do 5 litrů vody o teplotě 50 0C., s kapkou saponátu.

Při praní postupujte tak, že vlnu namočte na několik hodin, nejlépe přes noc, do 20 litrů vody o teplotě 50 0C se saponátem nebo prostředkem na odmaštění. Nikdy vlnu neždímejte. Pouze jemně mačkejte a znovu namočte. Nakonec vymáchejte ve vodě, která má stejnou teplotu jako voda na praní. A přidejte 50 ml octa. U hedvábí postupujte stejně, ale voda musí mít teplotu vyšší, tedy 90 0C.

Moření
Mořidlo rozpustíme v malém množství horké vody a pak ho přidáme do 20 l vody o teplotě
50 0C. Do mořidla ponoříme mokrou vlnu. Po hodině pak přivedeme všechno do varu a hodinu necháme v lázni, která musí mít 82 0C – 93 0C.Hedvábí ale ponoříme do 60 0C teplé vody a necháme ho tam stát 24 hodin. Vymácháme a hned barvíme v barvící lázni, kterou si připravíme předem.

Barvící lázeň
Byliny nakrájíme, rozsekáme nebo utlučeme v hmoždíři a vložíme do mušelínového pytlíčku. Ten namočíme přes noc do 20 litrů měkké vlažné vody- Po tomto louhování byliny povaříme při teplotě 82 0C – 93 0C, dokud nedocílíme žádanou barvu. Pak bylinky vyjmeme, vodu necháme pěkně vystydnout na teplotu 37 0C a do lázně lehce vložíme vlnu. Necháme ji hodinu namočenou v barvě a další hodinu vaříme na mírném ohni. Pak necháme vystydnout zase na 37 0C a vymácháme napřed v teplé, potom ve vlažné a nakonec ve studené vodě.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: