Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Chlamydiové infekce- zákeřný nepřítel

Publikováno: 14.08.09
Počet zobrazení: 12769


      Autorka článku: MUDr. Drahomíra Polcarová
Dovolte mi seznámit Vás se zákeřnou bakteriální nemocí, o které se nemluví a z níž můžete mít následně závažné zdravotní komplikace. Nejzávažnější pak na situaci je, že minimálně 70 % nakažených lidí je asymptomatických (neví o své nákaze) a může infikovat své okolí.


Chlamydiová infekce je způsobená bakteriemi, s nimiž se v dospělosti setká 50-80 % populace- jako u Chlamydophilla pneumoniae (plícní chlamydie). Ohledně Chlamydie trachomatis (tzv. pohlavní forma- i když to vždy zřejmě nutně neplatí-viz děti)- v ČR se nevede statistika, v USA se jí nakazí ročně přes 3 miliony lidí. Ve Švédsku letech 1994-2001 byl nárůst nákazou chl. trachomatis o 60%, v Holandsku 2002-2004 promoření vzrostlo o 62% . V Německu se hovoří o epidemii mladistvých. Ve světě pak je znám např. trachom, lymfogranuloma venereum.

V ČR je sledovaná pouze forma Chlamydie psittaci ( psitakosa, ornitosa) – získána z kontaktu s ptáky.

No a chlamydie nejsou výsadou lidí- trpí jimi domácí mazlíčci- kočky, psi, hospodářská zvířata atd a dokonce i v Australii před ohněm zachráněná koala musela být pro zdravotní potíže při chlamydiích utracena.

Jak se mohou nakazit děti?

Chlamydie trachomatis:
při průchodu infikovanými porodními cestami nakažených matek, děti pak trpí po porodu zápalem plic (10% exponovaných novorozenců), někdy výtokem z rodidel, záněty spojivek (do 2 týdnů 40% novorozenců exponovaných).

Protilátky u dětí v krvi byly zjištěny i ve 3 letech, myslíme, že takto infikované děti pak mohou neprospívat a v dalším průběhu pak chronická latentní chlamydiová infekce ( skrytá) může vést k poruchám imunity, chronickým zánětům s např. rozvoji astmatu, zánětů očních, únavového syndromu atd.

Jak poznáte, že potíže mají na svědomí možná chlamydie?

Děti i dospělí mohou onemocnět plícní chlamydií, kdy po překonání zánětu dýchacích cest, zápalu plic mohou nadále pokračovat či s odstupem času se objeví chronické potíže: záněty dutin, průdušek, záněty středouší, únavnost, atd.- viz níže. Tato plícní infekce se přenáší kapénkami, zřejmě i krví, z tkání infikovaného člověka.

Pohlavní nákaza Chlamydie trachomatis.
U žen jdou často spolu pálení a svědění v klidu a při močení, uretrální syndrom ( časté krátké nucené močení, bolesti, pálení), snad jen polovina s výtokem pohl cest, méně často je krvácení mimo cyklus při styku. Zánět dělohy při vzestupu infekce- výtok, bolesti podbřišku, zad, poruchy cyklu, mohou být teploty. Záněty placenty. Záněty vejcovodů, a záněty pohl. orgánů- bolesti břicha, horečky v akutním stavu, později pak srůsty v dutině břišní s chron. bolestmi, poruchami peristaltiky. Mimoděložní těhotenství při srůstech a špatné průchodnosti vaječníků a event. následná neplodnost.Záněty se mohou nalézt až okolo jater s bolestmi v jaterní krajině, okolo slepého střeva. Chronická infekce zvyšuje riziko přítomnosti Herpes viru více než 2krát- a tedy i riziko nádoru čípku děložního.

U mužů jsou známy svědivé, pálivé úporné těžké bolesti moč. cest- měchýře, trubice.

Občasně zachytitelné kapky výtoku nejčastěji čirého, méně často až nažloutle hnisavého. Bolesti na hrázi spojené s trvalým pálením moč. měchýře, zánět varlat, nadvarlat s jejich zduřením, zánět konečníku, vzácněji pak píštěle. Snížení hybnosti a velikosti spermií. Neplodnost (málo spermií či jejich poškození). Často trojice současných zánětů: spojivka oční se zarudnutím, pálením+kloubní záněty+záněty moč. trubice. Po stránce sexuální pak je u obou pohlaví sexuální nechuť pro únavu a bolestivost.

Jaké jsou další subjektivní potíže pacientů s chlamydiosou?

Svaly – pocit neklidných nohou a záškuby, nepříjemné trnutí, mravenčení, únava pak svalů kdekoliv, jejich nevýkonnost.

Brain fog - tzv.mozková mlha: poruchy paměti, výbavnosti, vštípivosti, špatná koncentrace atd. zřejmě při infekci či probíhajících zánětlivých změnách na mozku, jsou změny v chronické fázi i na NMR.

Poruchy srdeční funkce – atakovitě kolísající tlak , prekolapsy až kolapsy, slabost s těžkou únavou, bušením a přeskakováním srdce(vyšetření za pár minut již bez průkazu EKG změn). Oční potíže- záněty spojivek s pálením, řezáním, poruchami vnímání, orientace v prostoru.

Poruchy spánku – denního rytmu, usínání pro únavu kdykoliv.

Bolesti svalů, bolesti břicha – pohlavních orgánů mužů i žen, močových cest, kloubní bolesti a záněty, bolesti a pálení kůže, podkoží, svalů

Únava – těžká, až celodenní, zhoršující se během a po zátěži, nevysvětlitelná.

Psychika – a priori netrpí psych. poruchami, pokud nevznikne zánět plen a mozku.. Až teprve díky neřešení situace pacienti začínají situaci zvládat velice obtížně – nevěří jim rodina, lékaři, přátelé- a přitom jsou ve skutečnosti těžce nemocni!

Nepříjemné pocity - trnutí, mravenčení, kořenové bolesti, pálení, píchání,stěhovavé bolesti
Neurolog. postižení- mj. záněty nervů, kořenů, znám pacienty s roztroušenou sklerosou- s nálezem chlamydií, zánětlivými ložisky na mozku, s ochrnutím končetin…

Zimnice+ třesavky- spojené mnohdy navíc s bolestivými nepříjemnými pocity ve svalech a vnímáním studených končetin. Pacient má třesavku, s pocitem vnitřně vnímané horečky- ale současně má pocit, že se nemůže zahřát- a to bez závislosti na teplotě okolí. V chron. stavu pac. nemá ale teplotu, spíše se pohybuje nejčastěji mezi 36,0-37,0 C

Čím jsou chlamydie tak zákeřné?

Proniknou přes pohlavní cesty, oči, dýchací systém do Vašich buněk, tkání a zde se množí. Jejich Elementární tělíska napadnou ihned Vaše buňky- v nich mění na Retikulární tělíska, která se dělí a z nich vzniklá Elementární tělíska se zase vysévají do krve ( až 10 000 z jedné Vaší buňky) a opětovně infikují další buňky. Tento proces běží při dobrých podmínkách dokola, co 48-72 hodin. A dokonce dokáží žít v makrofázích- ačkoliv tyto obranné imunitní buňky by cizorodé buňky a mikroby měly ničit! Další forma ,,Kryptická˝ přežívá ve tkáních, pokud nemá příznivé podmínky k výsevu- a teprve potom se opětovně množí a infikuje Vás. Proto tato infekce je tak špatně léčitelná v chronickém stadiu.

Chlamydie splynou s Vaším tělem, jste jim dobrou živnou půdou. Nezabijí Vás po překonání akutního např. zápalu plic a nedostatečném vyléčení antibiotiky ihned jako klasický zánět, ale pomalu Vás mohou odebíráním živin Vašim tkáním oslabovat, vyvolat tak poruchy imunity, aktivovat pak např. aterosklerosu cévní ( infarkt, mrtvice), možná i při Vašem ojedinělém genetickém vybavení se pak můžete při této provokaci rozvinout do revmatu, roztroušené sklerosy, nádoru apod.

Diagnostika:
Je obtížná, nicméně při uvedených potížích by se mělo po této infekci pátrat. Stěry gynekologické a ani u mužů z moč. trubice např. v chronické infekci již nemusí zachytit původce nemoci, je pak třeba využít laboratorních metod k jejich hledání. A výsledek může být ovlivněn odběrem, zpracováním vzorku, kvalitou testů.Výklad hodnot a pozitivity protilátek je problematický pro lékaře, ale myslíme, že udávaná kritéria- hodnoty v chronické fázi nemusí vždy být spojeny se vzestupy titrů. Existuje řada testů z tkání a krve: doporučuji ELISA a Western blot, a event. PCR metody, které jsou v ČR dosažitelné.

Nejjednodušeji:

Protilátky z testů výše uvedených s nálezem IgM jsou spojené s aktivní infekcí, IgG a IgA spolu znamenají dle potíží pacientů chronickou infekci, IgG svědčí o proběhlé infekci, samotné mohou být i falešné negativní. Lékaři by měli vždy brát do úvahy i subjektivní potíže pacientů!

Bohužel, při chronické infekci není zvýšená FW (sedimentace červených krvinek), CRP ( C reaktivní protein), Leukocyty( bílé krvinky), mnohdy ani další laboratorní nálezy neprokazují zvláštní patologii. Velice častý je vyšší cholesterol, porucha funkce štítné žlázy,atd.

Léčba:
Antibiotiky krátkodobá do 1 měsíce nemusí každému pomoci, dlouhodobé antibiotické protokoly nejsou v ČR tč. brány vážně. Léky vhodné: tetracykliny, azitromycin, chinolony, erytromycin. U dlouhodobých protokolů dle Vanderbilt University USA: Wheldonův/Strattonův protokol: ACC long, Azitromycin, Tetracyklin, Metronidazol, Arficin s potravinovými doplňky i na dobu několika let,byť to zní neuvěřitelně a další suplementační léčba. Možnou otázkou pak je imunomodulační léčba atd..
Je nutno vytvořit léčebná centra, kde by pacienti našli své lékaře pro léčbu chlamydios a nalezli by zde pak individuální přístup lékařů (podobně jako např. u pacientů s roztroušenou sklerosou, revmatismem apod.).

Prevence

Nutno začít ihned, protože každým dnem se promoření populace zhoršuje, zvláště pak u tzv pohlavní formy, kde se nákaze dá informovaností zamezit v jejím šíření.

Musíme:
1/ informovat všechny generace o chlamydiích plícních, pohlavních(chráněný sex), jejich příznacích, komplikacích, možných doživotních následcích- škola, lékaři, masmedia.
2/ informovat o složitosti léčby, nutnosti léčby obou sexuálních partnerů současně atd.
3/ jsou známá kriteria pro vyšetřování žen při podezření na sex. přenosnou nemoc, muží by měli být varováni pak urology a dermatovenerology.
4/ povinná hlášení zjištěné dg. a zmapování situace v ČR

Výzkum
Vzhledem k stále se rozrůstající promořenosti populace chlamydiemi je nutno vypracovat léčebné a výzkumné projekty, které by se problematikou zaobíraly v komplexnosti, včetně dopadu neřešení této situace nyní a na další generace ( náklady diagnostiky a léčby v akutní fási, v chronické fási s rozvojem do autoimunity a dalších komplikací – léčby neplodnosti , roztroušené sklerosy, infarktu myokardu, atd.).

Závěr:
Upozorněte své blízké, přátele na tuto nebezpečnou infekci , možná jim pomůžete prevencí , včasnou diagnostikou a léčbou zabránit závažným zdravotním celoživotním komplikacím.
Informace : www.chlamydieos.cz , kde naleznete další odkazy, články, pokud Vás téma zajímá.

Pokud byste chtěli podpořit naše o.s., budeme rádi.
MUDr. Polcarová Drahomíra, předseda Chlamydie o.s.
www.chlamydieos.cz, tfel: 732 38 36 43

Autor: MUDr. Drahomíra Polcarová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 13 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

05.05.2013 09:15  Mojžíšková

Dobrý den paní doktorko,mám plicní chlamidii,byl mi nasazen Fromilid uno na týden a augmentin na týden.Ihned po dobrání se problémy vrátily.Bolest v krku,kašel,teplota,bolest celého těla.Prosím poraďte mi kde mi pomohou.Velice děkuji

04.10.2012 17:09  Magda Pavlíková

Dobrý den prosím o radu. Přítel moji dcery před 3/4 rokem onemocněl teploty pálení močové trubice bolesti třísel.Byl opakovaně vyšetřen na urologii imunologii,opakovaně provedeny stěry z uretry laboratorní vyšetření,vyšetření metodou PCR .Nikdy nebyla prokázána infekce chlamydiemi.Veškerá vyšetření byla vždy v normě.V současné době má stále bolesti třísel a pálení v močové trubici kolísajici intensity.Nyní bere 3 týden Doxybene ale nepozoruje žádný efekt.Je možné že by měl chlamydiovou infekci i když vyšetření moči PCR bylo opakovaně negativní.

29.09.2010 19:29  Benda Josef

Zdravím pani doktorko. Nedávno jsem vám telefonoval a tak je krátce. těch příběhu na téma chlamydii, je bezpočet. Já jsem to sám prožíl na sobě,jenom výčet, za jediný rok třikrát lumbální punkce, za necelý dva roky 6krát EMG, dále EEG,třikrát v nemocníci a nevnímaje na pohotovosti atd. Z neurologického hlediska nic nezjístili.ještě třikrát MR-a na závěr genetické vyšetření, také nic. A nakonec se zjístily chlamydie. Od r.2008, záškuby, vnitřní třes atd a k tomu v r.2009 borelioza, ta byla vyléčena, ale potíže přetrvávaly. Podezření na chlamýdie se potvrdily a vyšetření v laboratoři to jen potvrdilo. Ohnisko bylo zjíštěno ve středouší a tak nezbývalo přejíd na dlouhodobou léčbu dle Weldona.To co vý píšete v odborných rubrikách nám pomáha a je dobré, že se někdo našél aspon nám pomoci jak se k této zákeřné bacterii postavit.A zárověn i panu Bazalovy k odborným článkum ke sledování těchto chlamydii v populaci u nás, které on sledoval. S pozdravem p. Josef

12.09.2010 22:45  Václav

Vážená paní doktoroko, rád bych touto cestou ocenil Vaše úsilí napomoci nám pacientům, postiženým chlamydofylií. V r. 1981 jsem prodělal těžkou formu infekční mononukleosu, v letech 1993 -2003 jsem se léčil s CFIDS, až do r. 1997 jen s Lorazepamem proti panickým atakám, později s různými podpůrnými doplňky, bez ATB. Zhruba od r. 1993 dosud jde v mém případě doslovně o zdravotní přežívání, o neskutečně těžký, bolestivý život, provázený všemi jmenovanými symptomy, uvedenými na chlamydii info. Navzdory těmto útrapám jsem zaměstnán, zrekonstruoval jsem dům a starám se a hmotně zajišťuji čtyři, dnes již dospělé děti. Vyžádalo si to ovšem neskutečnou dávku vůle a sebezapření. Bohužel, po 20 letech nemoci došlo od loňského roku k vážnému zhoršení mých potíží, kdy zřetelně dochází již k postupnému selhávání celého organismu. Zcela náhodně jsem se ve zdravotně již kritické chvíli při surfování na internetu dostal v červnu 2010 na stránky chlamydie, pak chlamydie info a na další blogy a pochopil, s čím vlastně dvě dekády marně bojuji Lorazepamem, vitamíny, minerály, Wobenzymem a koenzymem Q 10. Desítky lékařů, docentů a profesorů, které jsem během dvaceti let navštívil, nepřišli vůbec na nic, což jen potvrzuje všeobecnou neznalost této bakteriální choroby a bohužel i nezájem se o ní něco dozvědět, natož pak ji léčit. Laboratorně jsem si nechal udělat testy, které prokázaly prodělanou chlamydii pneumonii. Vzhledem k nedávno prodělané těžké konjuktivitidě, údajně virového původu, nevylučuji souběžně i prodělanou trachomatis. Nadále pracuji, nezbylo mi však, než zahájit samoléčbu dle Wheldonova protokolu. Zatím jsem na počátku, je příliš brzy na hodnocení. Jsem v zahraničí, což mi léčbu možná psychicky komplikuje, usnadňuje však v tom smyslu, že bez předpisu seženu potřebná ATB a - je k politování že to musím zdůraznit - nemusím se "zatěžovat" doktory; 99,9 % z nich jsou pro pacienty s touto diagnózou jen velkou přítěží. Nic nezjistí, syndrom zcela bagatelizují, léky nechtěji předepsat a z pacienta učiní hypochondra s psychosomatickými problémy. V tomto směru jste, paní doktorko, čestná výjimka, a proto si Vás vážím. Co postrádám - a prosím neberte to jako kritiku - aby těch několik lékařů v celosvětovím kontextu, k nimž patříte, více přihlédlo k tomu, že většina pacientů s tímto syndromem nemá žádné, natož pak hlubší znalosti o lidském organismu a jsou přitom nuceni se fakticky samoléčit. Domnívám se, že je zapotřebí v jejich zájmu poskytnout podstatně podrobnější výklad nemoci, než činíte, avšak současně výrazně srozumitelnější formou, než poskytují blogy typu chlamydie info. Osobně si nemyslím, že je třeba věnovat např. tak velkou pozornost metodice diagnostiky, neboť je velmi nedokonalá, nákladná a lidé se schronizovanou chlamydickou infekcí prostě vědí, že jsou tímto syndromem postiženi, empiricky. Pokud mám všechny potíže udávané na chlamydii info, přirozeně jako muž s výjimkou zesíleného menstruačního krvácení, nemusím se ujišťovat, zda mám chlamýdii dle CPR či IgA ... Mnohem větší pozornost je třeba věnovat prognóze, pink-pong efektu v rodině a přirozeně samotné terapii, tj. detailním schematům léčby. Abych vydržel ATB, beru dle Wheldona a Strattona komplexní podpůrnou léčbu. K tomu 20 tablet Wobenzymu a 4 tablety P-Extra Chlamydilu, jak doporučuje MUDr. Ždychyniec. Denně to ovšem činí přes 60 tablet, a to užívám mnohonásobně nižší dávky řady podpůrnýcvh léků než protokoly doporučují. Jinak by těch tablet bylo 105. Co považuji za nejproblematičtější, je minimum laicky srozumitelných informací o sekundární porfýrii, která pacienty při léčbě nesmírně sužuje, přinejmenším stejně jako neurotoxiny. Očekával bych taxativní doporučení denního režimu a jídelníčku, rozhodně nestačí uvést jen přísný zákaz česneku, alkoholu a kofeinu. Jsem přesvědčen, že pacientům by pomohl návod denního harmonogramu jednotlivých zdravotních úkonů: v jakém přestihu před ATB lze požívat zakysané mléčné produkty, které z nich jsou nejvhodnější, kdy užívat Magnesium s ohledem na jeho kontraindikaci s Doxymicinem, jak postupovat při obtížích se sekundární porfýrií, při níž má pacient zásadní problémy s dechem, zejména po jídle, kterak užívat ATB v kontextu s NAC,který má mj. chránit játra, zda a kdy brát sylimarin k posílené ochraně jater při pulzech metrodiazolem či rimfampicinem, jak užívat lorazepam k vyvažování neustálých útoků neurotoxinů LSP, HSP 60 a kapafaktoru; doporučení k tolik důležitému pitnému režimu, kterak užívat živočišné či dřevěné uhlí k vázání volných radikálů ve střevě,aby přitom nepohlcovalo účinky ostatních léků, zda lze doporučit alternativněw klystýrové výplachy s ohledem na karcinogenituy dlouhodobého užívání živočišného uhlí atd. atd. Hlavně se neschovávat za nutnost individuálního přístupu k pacientovi. To nic neřeší a my pacienti potřebujeme v této mezní životní situaci věcnou pomoc. Pokud není v terénu, jako že není, nechť je na internetu. Pokud člověk doslova utíká hrobníkovi z lopaty, musí získat dostatečný náskok před ním, aby mohl poté pomoci bližnímu svému a organizovat se v tolik potřebných sdruženích a aktivně napomoci se zasazovat za změnu veobecného přístupu k této nemoci. Věřím, vážená paní doktorko, že se nehněváte a rozumíte smyslu mého úpříspěvku. Jde mi přirozeně o nás pacienty. S pozdravem a velkým díkem za vše, co konáte, upřímně Václav

27.08.2010 11:01  Zdeněk

Úvodem mého komentáře bych chtěl nejdříve poděkovat paní MUDr. Drahomíře Polcarové za velice objektivní článek, který napsala tak, že mu porozumíme i my pacienti, ale stejně tak i pro lékaře může být motivující. Jsem rád, že jsem si mohl přečíst informace od člověka, který má kvalifikaci lékaře, (paní doktorka opravdu existuje, lze si její jméno najít ve vyhledávači internetu, a mnozí lidé ji znají osobně ze severní Moravy, nebo ze stránek www.chlamydieos.cz). Zmiňuji se o tomto důležitém faktu, protože internet je dnes zahlcený všelijakými informacemi, které šíří povětšinou takoví „odborníci“, kteří své „vědomosti“ vyčtou na některém z pochybných blogů a pak se takové zprávy šíří samočinně mezi veřejnost. Souhlasím s paní doktorkou, když říká, že je nutno vytvořit LÉČEBNÁ CENTRA, kde by pacienti našli své lékaře pro léčbu chlamydios a nalezli by zde pak individuální přístup lékařů (podobně jako např. u pacientů s roztroušenou sklerosou, revmatismem apod). Je to určitě jediná cesta, jak nemocným pomoci a to znamená odbornou specializaci i spolupráci s nemocnými, kteří mají už své dlouhodobé zkušenosti. Pokud pacient navštěvuje různá zdravotnická oddělení, tak pro nesnadnou diagnostiku tohoto onemocnění, může být praktickým lékařem považován i za hypochondra, neboť některá běžná vyšetření, mohou být i negativní, a přesto se jedná o závažné onemocnění. V dnešní době se ve zdravotnictví dostávají do popředí obory, kde je vidět okamžitý výsledek a to mohou být různé transplantace či výměny kloubů, ale dlouhodobé léčení pacientů s imunologickými potížemi jsou z ekonomického hlediska pro zdravotní pojišťovny nezajímavé. Když mi někdo položí otázku, jakého znám význačného chirurga, tak díky mediím bych jich mohl vyjmenovat několik, ale že bych někdy slyšel jméno význačného imunologa, tak to prostě neznám, jen toho u kterého jsem nyní ve fakultní nemocnici v léčení. Nemocí trpím od dětství (od roku 1956), začalo to špatně léčenou mononukleózou, prožil jsem si od té doby, až do dnešních dnů, opravdu zlé časy o čemž by se nechalo hovořit. Několikrát se mi podařilo z nemoci zotavit, ale jen do tzv. remise, pak postačila dlouhodobá nadměrná fyzická zátěž a k tomu banální virosa, a nastal v jednom dnu relaps onemocnění. Každé takové zhoršení mne vždy upoutalo na lůžko, i na několik roků. Bohužel v minulosti se o nějakém imunologickém postižení, jako imunodeficitu neuvažovalo, proto se ani nevědělo, jak recidivám předcházet a čím vlastně potíže pacienta léčit. To nastalo až v posledních letech, kdy se začalo uvažovat o možném imunologickém postižení. Od roku 1996 mi byl prokázán imunodeficit s častými resp. infekty, syndrom chronické únavy, ale až v roce 2009 mi byla zjištěna diagnóza - Chronický únavový stav po opakovaných a těžkých infekcích. T.č. v.s. chron. chlamydiová infekce. Také jsem byl léčen lékem v injekcích a to IMMODINEM, ale jak píše ve svém příspěvku paní Hanka, tak taková je skutečná situace-lék na trhu není. K tomuto závažnému onemocnění se přidávají další potíže, jsem po 6 operacích, urologických i orgánů zažívacích, trpím Bechtěrevovou chorobou, což je z oblasti revmatologie na základě chronického zánětu páteře a kloubů, také mi byly odstraněny zuby a to z důvodu ložisek infekce. Dnes vím, že mnoha potížím se dalo včas předcházet, zabránit hlavně různým infekcím a dodržovat šetřící režim v osobním i pracovním životě. V dnešní době se na každé onemocnění doporučuje jen aktivita, ale u onemocnění o kterém se paní doktorka zmiňuje, to chce naopak více odpočinku a nepřemáhat se za každou cenu. Ale to vědět v pravý čas. Bohužel je možné obnovení tohoto onemocnění i podáním nevhodného léku, kdy se dostaví kolapsový stav. Třikrát se mi to přihodilo, nikdy bych nic předem ani netušil. Organismus je při této nemoci velice oslabený a proto je tak snadno zranitelný. Od roku 2006 jsem upoutaný na lůžku, toto psaní za mne píše vnuk. Díky lékům IMUNOR, LUIVAC se mi od roku 2004 dařilo lépe, mohl jsem se věnovat všemu, co jsem měl rád, rodině i svým dětem a ještě navíc zdravotně postiženým dětem v ústavu. Dobře jsem si byl vědom toho, co znamená pomoc bližnímu. Bohužel koncem prosince 2006 jsem si vzal „nevhodný“ lék, který mi předepsal praktický lékař a zkolaboval jsem, a tak u mne došlo k dalšímu relapsu onemocnění s chronickou chlamydiovou infekcí. Třebaže mám obrovskou vůli se zase zotavit, léčba léky, které mi dříve zabíraly v minulosti se nedaří. Přál bych si, aby se něco podobného nepřihodilo i jiným lidem, proto bych chtěl, aby se tomuto onemocnění u nás věnovala maximální pozornost. Spíše prevence, než nákladné léčení s utrpením pacientů. Vážím si paní MUDr. Drahomíry Polcarové, která i přes své zdravotní postižení, vynakládá všechno úsilí, aby se přístup k nemocným chlamydiemi podstatně zlepšil i zlidštil. V této době, kdy diktuji toto psaní, tak na www.chlamydieos.cz se už přihlásilo 20.627 návštěvníků, což také o něčem nasvědčuje. Určitě je zapotřebí, aby co nejvíce lidí, včetně lékařů, o tomto nebezpečném infekčním onemocnění vědělo, a to co nejvíce. Vše dobré všem přeje, Zdeněk

22.08.2010 10:07  Hanka

Vážení přátelé, článek paní MUDr. Porcalové je opravdu skvěle napsaný, aby i laik pacient si mohl najít odpovědi na své potíže, které ho postihly. Bohužel o zdravotnictví se u nás neustále hovoří a to jen o zvýšení všelijakých poplatků a zdražení cen léků, ale zapomíná se, že na prvním místě by měl být pacient a to může být každý z nás. Pokud vás postihne atypické onemocnění, jakým může být toto o kterém se v článku hovoří, nemáte žádnou šanci u praktického lékaře, protože běžná vyšetření toto závažné onemocnění neobjeví. Pokud už to "štěstí" máte, že vám odborný lékař určí správně diagnózu, tak ještě nemusí být vyhráno. Protože paní doktorka uvádí také jednu z možných léčeb mimo ATB a to cit.: "Možnou otázkou pak je imunomodulační léčba atd..." K této léčbě se používá také český lék IMMODIN, který je vyráběn, lépe řečeno byl 10 let vyráběn v České republice, ale od loňského roku ho po celé republice nikde neseženete. Výrobce přišel restitucí o výrobní halu, takže se druhým rokem očekává obnovení výroby. Na lék netrpělivě čekají pacienti i lékaři. Náhrada neexistuje.Pokud se podíváte na webové stránky fy SEVAPHARMA Praha, tak tam najdete tuto omluvu, což je slušné, ale komu to z nás pacientů pomůže. Nikde v mediích se o této katastrofální situaci nedozvíte, ani na MZČR. Vložím text z webu, abych mohla svůj komentář doložit fakty. http://www.sevapharma.cz/# Vážení obchodní přátelé, v současné době je do distribuční sítě dodáváno pouze omezené množství našich výrobků, které v dostatečné míře nepokrývá požadavky trhu. Situace je způsobena celkovou rekonstruk- cí firmy, vyvolanou ukončením výroby v původním areálu v Korunní ulici v Praze na Vinohradech. V roce 2010 plánujeme zahájení výroby v nových výrobních prostorách a následně i obnovení distribuce našich výrobků. Omlouváme se za vzniklou situaci a děkujeme za pochopení. RNDr. Josef Boštík, CSc. předseda představenstva a generální ředitel a.s. Sevapharma IMMODIN je dialyzát homogenátu leukocytů periferní krve získané od zdravých dárců, testovaným a nereaktivním na anti-HIV 1+2, anti-HCV, HBsAg a lues. Obsahuje komplex nízkomolekulárních biologicky aktivních látek schopných normalizovat buněčnou imunitu u příjemce. IMMODIN se používá především pro normalizaci opakovaně prokázaných poruch buněčné imunity u stavů, kde je tato porucha primární příčinou choroby. Podává se proto zásadně na podkladě předchozího vyšetření imunitního stavu pacienta,a to: 1. TERAPEUTICKY: u recidivujících chronických infekcí u těžkých septických stavů u atopického ekzému, psoriázy u chronického únavového syndromu na imunodeficitním podkladu u závažných stavů alergického původu, kde je prokázán defekt buněčné imunity a obvyklá imunoterapie není účinná 2. PROFYLAKTICKY: u osob, u kterých prováděná lečba vyvolává pokles buněčné imunity u předoperační přípravy osob s prokázanou buněčnou poruchou imunity u těžkých úrazů Těhotenství a stavy, kde není zásah do buněčné imunity žádoucí (např. po transplantacích). Subkutánní aplikace preparátu vyvolává lokální bolestivost, která ustává obvykle do 15 minut, netrvá však déle než 24 hodin. Dávkování je individuální. Podává se hluboko subkutánně obvykle ve třech dávkách v týdenních intervalech doplněných o čtvrtou dávku, která se podává 1 měsíc po dávce třetí. U těžkých stavů musí být léčba individuální. Jiný způsob aplikace než subkutánní zatím není schválen. Vhodný k použití u dětí od 6 měsíců. V těhotenství se přípravek nepodává, v období kojení není jeho podání kontraindikováno. INTERAKCE Nejsou známy. BALENÍ 1x 1 ampulka lyofilizátu a 1x 4 ml vody na injekci 5x 1 ampulka lyofilizátu a 5x 4 ml vody na injekci DOBA POUŽITELNOSTI 24 měsíců, po rozpuštění ihned použít Podrobnější informace o přípravcích získáte na níže uvedené adrese nebo prostřednictvím našich farmaceutických reprezentantů.

22.07.2010 11:14  Alena Chrenková

Dobrý den paní doktorko, děkuji za tento článek a informace o chlamydiích. Bohužel jsem také postižena plicní formou a má dcera také. Zdravotních problémů už bylo tolik- včetně hospitalizace než se přišlo na to že původce všech problémů jsou tyto zlé potvůrky. Ten jen ta léčba aby byla účinná né každý lékař přistupuje k tomuto problému vstřícně a chce Vám pomoci. Při zjištění pozitivních Elisa testů IgG a IgA mne lékař sdělil že je promořeno 80% populace a že si tělo poradí. Při změně lékaře - mám aktuální perzistující infekci jsem dostala ATB a poslána k dalšímu případnému postupu léčení na infekční do FN. Uvidím co dál. A Vám děkuji za informace moc moc. A.Chrenková

01.07.2010 13:00  Lenka

Zdravim Vas pani doktorko, precetla jsem si Vas vyse uvedeny clanek. Mam uz delsi dobu obtize, nektere totozne s temi co popisujete. Vracejici se zanety usi, ruzne bolesti, teplota 37'C atd. Zacala jsem tedy patrat, az jsem narazila na Vas clanek o chlamydiích. Muzete mi prosim poradit, kde a na co se mam nechat vysetrit pokud mam podezreni na chlamydie.dekuji

01.07.2010 12:51  Lenka

Zdravim Vas, Mam potize delsi dobu, prodelala jsem Mononukleozu, kterou mi nelecili/zjistili az po nejake dobe z testu na krev/ a mam problemy v oblasti usi, ktere se vraci /podle doktoru alergie/,zvysena teplota kolem 37'C a jine obtize. Chci zjistit zda-li nejde o chlamydiovou infekci.Poradte mi prosim kde a na co se mam nechat vysetrit. Dekuji

27.06.2010 09:07  Josef

Dobrý den p. doktorko. informace o vás jsem dostal od p. Bazaly. zabýváte se problematikou Chlamydii. U nás v Brně mě zjístili protilátky na chlamydie,,pneumanie ELISA IgG...2.910 IP pozitivní a pneumanie IgG IF...pozitivní. Detoxikaci,,,nález, střední ucho, močový měchýř a míšní pleny. beru bylinné tablety Diabex a Renofit.Dále extrakt z pupenu topolu. Tyto přípravky, ale zabraly krátkodobě. mám brnění a mravenčení kolem ust a ve středním uchu klapot, někdy se ztráci, jindy se vrací a jemné a to asi z uší,,drobné výstřely, jen pokud jsem v klidu a ležím, jsou nepravidelné a třes rukou, také nepravidelné. Obracím se na váso radu, jak postupovat s léčbou. Doba trvání je asi osm měsíců.děkuji a s pozdravem Benda Josef

05.05.2010 10:06  Milena Pechová

Dobrý den paní doktorko, loni v létě jsem prodělala zápal plic, dost těžký.Za krátkou dobu jsme začala mít bolestivé problémy v levém podbřiškü, kontola ba CT, gynekol.,kolonoskl.interně a vše celkem negativní. Mám oslaabenou ledvinu pravou, levá už mě nefunguje a docházím na kontroly do Ikemu na od.nefrologie. Letos v lednu mě otekla levá ruka v zápěstí,potom jsem dostala neuvěřitelné bolesti do šíje a v současné době mám oteklou a bolavou ruku levou. Teprve v březnu se zjistilo, že mám reinfekci na chlamydie a v Ikemu mi nasadili ATB,Doxybene 1 bal. protože se mi zvýšil kreatinin v ledvinách. Po zaléčení při dalších odběrech se zjistilo, že mám stále chlamidie a IgA a mů revmatolog mě napsal jenom Prednison, že se bojí cokoli jiného z ATB mně předepsat, to musím opět do Ikemu.Takže se chlamydie vesele rozrůstají, protože neužívám antibiotika. Je jasné, že jsem unavená,mám pocity zimnice, cukání očních víček a mám hrůzu z toho, jak to bude pokračovat. Prosím Vás o Váš lékařský názor, zda mám hledat jiného lékaře, např.imunologa. Děkuji Vám Pechová M.

22.08.2009 16:44  renata

Děkuji, že konečně někdo napsal o tomto nebezpečném onemocnění - plicní chlamýdiovou infekci a lym.boreliozu jsem prodělala. Vlastně prodělávám opakovaně, chronicky.Teď mám RS. Lékaři infekci podceňují, moje vlastní zkušenost. Nechápu proč, Vaše výzva by měla jít do řad lékařů. Jde o čas, zachycení nemoci by nejen mě, je nás příliš mnoho, ušetřilo spoustu trápení. Přeji Vám ve Vaší práci mnoho štěstí.

21.08.2009 10:06  Eva

Paní doktorko, díky za tento článek. Jste asi jediná, která tento problém řeší a vysvětluje veřejnosti. Mám spíš takové zkušenosti, že lékaři chlamýdie neznají a nebo tento problém nechtějí řešit, protože je to náročné. Dokonce jsem se setkala s dětskou lékařkou, když jsem se ptala :"a nemohly by to způsobovat chlamýdie?", odpověděla :"co to je, to jsem v životě neslyšela". Problém je v tom, že lékaři tento problém velmi podceňují a pokud už vám náhodou chlamýdie objeví, neléčí to, pokud vám to prokazatelně nepůsobí problémy. A to je můžete mít všude, znám případy kdy dítě málem osleplo, přineslo si je asi z bazénu, trvalo rok, než se prokázaly chlamýdie.

Zanechte komentář: