Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Domácí kuchyně 8
Nejkvalitnější pro sklizeň jsou mladé cukety kolem 25 cm dlouhé, jejichž semena ještě nejsou plně vyvinutá a jsou tak měkká. Mladé cukety ani není třeba loupat. Častá sklizeň navíc rostliny nutí do remontantnosti (opakované plodnosti). Výhoda cuket Česnek Hlavní indikací drogy je dezinfekční, antibakteriální, antifungální, antivirotický (i jako prevence chřipky či nachlazení), antiparazitický hypoglykemický (snižuje hladinu cukru ) účinek, dále se používá pro zlepšení pocení a odkašlávání, při opakujících se zánětech horních cest dýchacích, chronickém zánětu průdušek, průduškovém astmatu. Uvolňuje křeče a snižuje tlak krve i hladinu cholesterolu v krvi. Působí proti srážlivosti krevních destiček a zvyšuje celkovou odolnost organismu. Cuketová hořčice POSTUP PŘÍPRAVY: 1. Cuketu bez jader nakrájíme na malé kostičky, česnek nasekáme, nebo umeleme, přidáme všechny další suroviny a vaříme, až je cuketa úplně měkká. Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Cukety, česnek
Cuketa
Cuketa je odrůda jednoleté zeleniny řadící se k druhu tykev obecná (Cucurbita pepo), která pochází ze Střední Ameriky. Cuketa je však evropského původu: vznikla mutací. Běžným kultivarem cukety je zejména Cucurbita pepo ´Goldena´.
Kuchyňské upotřebení:
Cuketa se používá především v kuchyni, a to na mnoho způsobů. Na rozdíl od okurek se téměř vždy podává tepelně upravená. Sama o sobě má velmi jemnou chuť a naopak snadno přejímá chuť přísad, je tedy velmi vhodné ji silně kořenit a používat výrazné ingredience, jako je např. česnek. Známé jsou především pokrmy z dušené či zapečené cukety (populární je cukeťák), také se však dělá plněná, smaží se jako bramborák i řízek, griluje se a výtečná je též cuketová polévka. Méně známé jsou recepty na sladkosti, saláty, pizzu či knedlíky. K přípravě pokrmů se také dají spotřebovat cuketové květy, a to především plněné. Ve Francii je známá jako zásadní přísada do ratatouille.
Cuketa má velmi nízkou energetickou hodnotu, protože obsahuje kolem 91% vody, jen trochu vlákniny a pouze kolem 4% sacharidů.
Nejcennější je vysoký obsah karotenu (až 5 mg %, jako např. u papriky) a minerálních látek, např. draslíku, který vyplavuje z těla nadbytečnou vodu a soli.
Všichni víme, že je česněk vyhledávanou zeleninou už od starých dob. Už naši předkové znali vynikající vlastnosti česneku a to jak chuťové tak i léčivé.Česnek je pro své léčivé schopnosti používán už po tisíciletí. V Egyptě i starověkém Řecku byl součástí stravy. V evropském lidovém léčitelství zdomácněl až v 11. století.Česnek je původem ze západní Asii. Dnes se však pěstuje prakticky na celém světě, kde jsou pro něj příznivé podmínky.
Nabízím vám recept, který je opravdu vynikající a velmi přichutí hlavně maso. Jde o cuketovou hořčici.
INGREDIENCE :
2 kg cukety
1 palička česneku
80 gr cukru
1 polévková lžíce soli
250 ml octa
100 ml oleje/Lukana,slunečnicový apod./
1 malá plnotučná hořčice
2. Pak všechno rozmixujeme a plníme do skleniček.Sterilujeme 10 min. na 180°C. Kdo nechce sterilovat,musí se to spotřebovat do 1 měsíce.
3. Výborné k různým masíčkům.