Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Mýty jsou stále živé 9

Publikováno: 2.08.09
Počet zobrazení: 1169


      Autorka článku: Maura
Homérský a orfický mýtus o stvoření světa
Homérský mýtus je verzí pelasgického příběhu o stvoření, protože bohyně Téthys vládla nad mořem jako Eurynomé a Ókeanos tvořil kolem světa pás jako Ofión.


Orfický mýtus je další verzí, byl však ovlivněn pozdním mystickým učením o lásce (Erós) a teoriemi o správném vztahu obou pohlaví. Stříbrné vejce Noci představuje měsíc, stříbro je totiž měsíční kov. V podobě Erikepaia (“ten, který se pase na vřesu“) je bůh lásky Fanes (“ten, který odhaluje“) hlasitě bzučící nebeskou včelkou, synem Velké bohyně. Jako Faethón Prótogenos (“prvorozený světlonoš“) představuje Fanes slunce, z něhož orfikové učinili symbol světelného zdroje, a jeho čtyři hlavy se shodují se zvířecími symboly pro čtyři roční období.

Olympský mýtus o stvoření světa
Patriarchální mýtus o Úranovi byl oficiálně přijat v olympském náboženském systému. Úranos, jehož jméno dostalo později význam „obloha“, získal pravděpodobně své postavení praotce díky tomu, že byl ztotožňován s pastýřským bohem Varunou, jedním z ariánské božské trojice; jeho řecké jméno je však maskulinum od Urana (“královna hor“,“královna léta˝, „královna větrů˝ nebo ˝královna divokého skotu˝) označení bohyně v její letní orgiastické podobě. Úranův sňatek s matkou Zemí zachycuje raný vpád Helénů do severního Řecka, který umožnil Varunovu lidu tvrdit, že Úranos je praotcem národů, které zde nalezli i když zároveň přiznávali, že je synem matky Země. Apollodóros zaznamenává opravenou variantu, v níž se Obloha a Země postavily proti sobě v boji na život a na smrt a potom se znovu spojily v lásce. (Zmiňuje se o tom Euripides (Moudrá Melanippé, zlomek 484, ed. Nauck) a Apollónios Rhodský (Argonautika I 494).

Na počátku všech věcí se matka Země vynořila z Chaosu a ve spánku porodila syna Úrana. Hleděl na ni laskavě z hor, oplodňoval deštěm její tajné skuliny a ona rodila trávu, květiny a stromy s příslušnými zvířaty a ptáky. Tentýž déšf zpúsobil, že řeky tekly a kotliny se naplňovaly vodou; tak vznikla jezera a moře. Její první děti, storucí obři Briareós, Gyges a Kottos, měly podobu napůl lidskou.

Autor: Maura, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: