Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Babka bylinářka 19

Publikováno: 15.09.09
Počet zobrazení: 1185


      Autorka článku: Maura
SAPONARIA OFFICINALIS (MYDLICE LÉKAŘSKÁ)
Vytrvalá bylina až 80 cm vysoká s válcovitým bohatě větveným oddenkem. Má přímé, poněkud rozvětvené, lysé nebo drsné lodyhy, zakončené bohatou latou květů. Vstřícné listy jsou vejčitě kopinaté, na okraji drsné. Květy vyrůstají z paždí horních listů, v průměru asi 3 cm široké, jsou pravidelné, pětičetné a mají válcovitě trubkovitý kalich a bílou nebo narůžovělou korunu. Kvete od června do září.


Mydlice roste ve střední a jižní Evropě, u nás se vyskytuje na březích vod, na vlhkých paloucích a houštinách. Kořen se sbírá z rostlin jednoletých i dvouletých nejlépe v červnu nebo září. Řádně se očistí a suší buď na slunci, nebo umělým teplem do 60°. Mydlice se používá ve formě nálevu při onemocněních dýchacích cest, při zánětu průdušek, kašli a při nemocech z nachlazení. Zevně ve formě koupelí proti nemocem kožním, ekzémům a furunklům.

MERLÍKOVITÉ (CHENOPODIACEAE)
Jednoleté až vytrvalé rostliny, často s trichomy; květy jednopohlavné nebo oboupohlavné, anemogamní, ve složitých květenstvích často stažených do klubíček; plod nažka obalená krovkami (vytrvalé okvětí nebo listence). Aridní oblasti, často půdy s vysokou koncentrací solí.

ATRIPLEX SAGITTATA (A. NITENS) (LEBEDA LESKLÁ)
Jednoletka, jednodomá, 1 – 2 m vysoká; listy trojúhelníkovité, asi 8 x 6 cm velké, na bazi s nápadnými zuby, na líci lesklé, tmavozelené, rub šedobíle pomoučený; květenství bohaté; květy jednopohlavné, samičí bez okvětí s velkými vejčitými krovkami (až 11 mm dlouhými, 7 mm širokými). Staveniště, komposty, u komunikací, světlomilná, teplejší oblasti, původně střední Asie.

Statná jednoletá bylina z čeledi merlíkovitých (Chenopodiaceae), vysoká 1-2 m; lodyha přímá, zpravidla bohatě větvená, proužkovaná; listy řapíkaté, čepel v obrysu trojúhelníkovitá, zvláště při bázi laločnatě zubatá, se svrchní stranou leskle tmavozelenou a spodní bíle pomoučenou; květenství bohaté, na konci lodyhy a větví klasovitě nahloučené, za plodu nící; samičí květy dvojího typu: většinou s krovkami (u lebed jeden z nejdůležitějších určovacích znaků!) špičatě vejčitými, velkými, bez zubů a výstupků, mezi nimi jsou vtroušeny květy bez krovek, zato však s 4-5četným okvětím (tento typ květů má u nás už jen pěstovaná lebeda zahradní); plody jsou nažky, jichž může být na jedné rostlině až několik set tisíc. Kvete od července do září. Roste na ruderálních plochách, na hlinitých navážkách, kompostech, na okrajích polí a cest, na půdách bohatých dusíkem, kyprých, holých, nesnáší konkurenci a zastínění; u nás nepůvodní, trvale zdomácnělá, v teplejších oblastech státu hojná.
Užití: Mladé listy jsou jedlé, chuti podobné zelenému hrášku, lze je použít na salát nebo do polévek; v lidové medicíně se užívala čerstvá nať při záchvatech dny a proti střevním parazitům. V květomluvě znamená ˝Přináším ti dobrou zprávu.˝

Autor: Maura, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: