Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Domácí kuchyně 9
Biologické hodnoty Pekingské zelí tvoří v našich podmínkách rostliny vysoké 40-60 cm. Vzhledem k velkému odrůdovému bohatství jsou v utváření rostlin značné rozdíly, a to ve vzrůstu, tvaru listů/ celokrajné, vykrajované, hladké, bublinaté s růžně výraznými řapíky/, ochmýření listů, světle a tmavě zeleném, tvaru a pevnosti hlávek a délce vegetační doby. Léčivé vlastnosti Obsah kyselin je minimální, ale převážnou část z nich tvoří kyselina glukoronová, která má údajně tlumící vliv na tvorbu novotvarů, zejména v ledvinách a močových cestách. Z cukrů, o když v malém množství se zde nachází derivát sacharidu – alkohol manitol, který je sladký, ale naprosto neškodný pro nemocné cukrovkou , a inositol, působící protiskleroticky.- Obsahem vitamínů předčí pekingské zelí citróny a vyrovná se pomerančům, což ve srovnání s ostatními košťálovinami zase není tak mnoho. Ovšem svým složením aktivizuje v těle působení Celaskonu, který by bez jeho přičinění měl jen 1/52 účinnost. Karotenu a tudíž i vitaminu A obsahuje málo vzhledem k uzavřené hlávce. Ve větším množství ho obsahují jen vnější zelené listy. Lehká stravitelnost, málo balastních látek, velké množství vegetační vody a zanedbatelné množství kyseliny šťavelové předurčují pekingské zelí jako zeleninu pro nemocné trpící chronickými poruchami vegetativních systémů, záněty ledvin a žlučníku, nadýmáním a jako salát při střevních dietách. Okurky Rajčata Vliv na zdraví Účinky na organismus: Rajčata bychom měli konzumovat nejlépe s trochou oleje, protože tak naše tělo může lépe vstřebat karoteny a jiné cenné substance rozpustné v tucích Pro některé osoby je slupka těžko stravitelná, proto rajčata nejprve přelijeme horkou vodou a pak slupku snadno stáhneme. Nabízím vám recept zeleninového salátu, který obsahuje výše probrané zeleniny. Zeleninový salát INGREDIENCE POSTUP PŘÍPRAVY: A ještě jeden recept, tentokrát pro pro nakládané okurky: Okurky ve sladkokyselém nálevu INGREDIENCE PRO POSTUP PŘÍPRAVY: Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Čínské zelí, okurky, rajčata
Čínské zelí (správně Pekingské zelí)
Výhodou pekingského zelí je, že ho jde konzervovat podobně jako hlávkové zelé. Používá se hojně v čínské smažené kuchyni. Ale i do salátů.Řapíky větších listů můžeme připravovat jako chřest.
Odkud k nám zavítalo?
Pekingské zelí je charakteristickou zeleninou Dálného východu. Divoké výchozí formy jsou neznámé. Předpokládá se proto, že vzniklo šlechtěním z čínského zelí.
Čínské zelí, na rozdíl od pekingského zelí, má volně postavené listy v rozevřené listové růžici, zatímco pekingské zelí tvoří velké uzavřené válcovité hlávky. Je chuťově jemnější, méně výrazné s křupavou konzistencí. Nejvíce se pěstuje v Japonsku, Číně, Koreji a USA.Zde se konzumuje syrové, vařené, kysané i sušené a poskytuje vysoké výnosy.
Pekingské zelí je zeleninou biologicky hodnotnou, která se může různě upravovat, ale i kvasit. V našich podmínkách je výhodné, že je můžeme konzumovat v zimních měsících, kdy je čerstvé zeleniny nedostatek. Pro nás, kdo máme oblibě křehké listové zeleniny v uzavřených hlávkách, je pekingské zelí vítanou a levnou zimní zeleninou, která bude získávat vzhledem ke své mrazuvzdornosti, nenáročnosti pěstování a krátké vegetační době jistě mnoho příznivců.
Předností pekingského zelí je, že nás levně zásobuje vitamíny v době, kdy je nedostatek jiné cenově přijatelnější zeleniny na našem trhu. Je to zelenina biologicky hodnotná s velmi malým množstvím využitelné energie, a tak je nepostradatelnou součástí všech redukčních diet.
Rostlina Cucumis sativus patří k rodině tykve Cucurbitaceae, jako melouny a tykev. Rostlina byla kultivovaná pro 3000 roků a je široce kultivovaná i dnes. Rostlina okurky má velké listy, které tvoří baldachýn. Je pěstována na zemi nebo na mřížovích, často v skleníkách.
Sklízí se zelená. Požívá se jako zelenina, syrová, vařená, nebo nakládaná. Čerstvá okurka je ještě velmi dobrým zdrojem vitamínu C, vitamínu K, a draslíku, a také poskytuje vlákninu, vitamín, vitamín B6, thiamin, folate, pantothenic kyselinu, hořčík, fosfor, draslík, měď, a mangan.
Biotin v rajčeti prospívá pokožce, vlasům i nehtům, kyselina listová podporuje krvetvorbu a vitamin C chrání srdce a posiluje imunitu. Rajčata patří k nejrozšířenějším druhům zeleniny na světě, pochází z Peru a Ekvádoru a do Evropy se dostala v 16. Století. Rajčata se pěstují jako tyčkové a keříčkové, s celou škálou různých velikostí, tvar a barev.
Tato zelenina má nízkou energetickou hodnotu, je v ní mnoho vitaminu C, provitaminu A, dále pak niacin, vitaminy B, E, K, draslík, fosfor, vápník, hořčík. Má antibakteriální účinky, působí močopudně, pomáhá při ateroskleróze a tukové degeneraci jater. Obsahují lykopeny- karotenoidy rajčat, které chrání ochranné membrány tělesných buněk. Lykopeny také propůjčují rajčatům červenou barvu, právě proto jsou nedozrálá rajčata na tuto látku poměrně chudá. Dále se v rajčeti nachází tyramin, což je látka, které působí dráždivě na hladké svalstvo a vyvolává zlepšení nálady. Tato zelenina je také bohatá na antioxydanty, které chrání tělesné buňky před volnými radikály.
- podporují tvorbu hemoglobinu
- pomáhají revmatikům a diabetikům
- působí preventivně proti infekcím
- starají se o zdravou pokožku
- zlepšují náladu
- podporují spánek
- posilují srdce
- povzbuzují tvorbu hormonů
- odstraňují zácpu
- chrání sliznice v celém těle
hlávka čínského zelí
větší cibule
dvě větší mrkve
2 ks okurky hadovky
8 ks rajčat
sůl
tatarská omáčka 250g – nebo jogurt
vegeta speciál
pepř
citronová šťáva
Na V kruhadle nakrouháme okurku a mrkev na tenké nudličky, rajčata na osminky, cibuli nadrobno nakrájíme a spaříme vařící vodou, střední hlávku čínského zelí nakrájíme na tenké nudličky, osolíme, opepříme, přidáme lžičku vegety, tatarskou omáčku – je možné nahradit jogurtem, zakápneme citronovou šťávou a řádně promícháme a následně necháme do druhého dne v ledničce uležet. Před podáváním řádně promíchat.
okurky
kopr
cibule
česnek – 2 stroužky
mrkev
pálivá paprička
bobkový list
ocet
konzervační přípravek DEKO
list křenu
1. Okurky namočíme na 3 hod. a řádně umejeme, do 4 litrové sklenice vložíme na dno nakrájenou mrkev, nakrájenou cibuli, 1 stroužek česneku rozříznutý na polovinu, snítku kopru, list křenu a 1 palivou papričku.
2. Naplníme okurkami a prokládáme nakrájenou mrkví a cibulí. Povrch pokryjeme plátky cibule, dva plátky stroužku česneku a list křenu.
3. Nálev připravíme dle návodu na obalu, osladíme 25 ks sladidla (možno 130 g cukru) přidáme bobkový list a ještě horkým nálevem naplněnou sklenici zalejem a uzavřeme víčkem a řádně uzavřeme, lahví zatřepeme tak aby se povrch víčka namočil – lépe přilne a necháme pozvolna vychladnout.
4. Proleželé jsou okurky cca za 4 týdny – skladujeme v chladu a temnu. Po otevření je určeno pro brzkou spotřebu.