Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Cesta k harmonii 16

Publikováno: 24.10.09
Počet zobrazení: 866


      Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Meditace jako psychoterapie
Je zajímavé, že žádný z výzkumů nebyl prováděn mezi lidmi, kteří dosáhli v meditaci vysoké úrovně, ale naopak, je větší či menší snaha hodnotit účinky meditace na běžných smrtelnících, nikoli na těch několika výjimečných a vysoce vyspělých jedincích.


Jsou známy případy, osob vyspělých v meditaci, které dokážou navodit uvolněný mozkový rytmus alfa, i když musí řešit složité aritmetické příklady, a to je činnost, při níž mozek obvykle přepíná do rytmu beta. Meditující, kteří praktikují transcendentální meditační techniku (TM) -(meditaci s mantrou), prošli výzkumem, ale nebylo možno dodržet stanovené limity, které by zaručovaly přesnost výsledků, a nebylo možno získat jistotu, že výsledky, které jsou připisovány určité příčině, nemohly být způsobeny něčím jiným. Kladné fyziologické výsledky připisované účinkům meditace by mohly být způsobeny prostě jen fyzickým uvolněním. Může mít meditace ˝placebo efekt˝?

Nicméně, v klinické praxi byly vytvořeny různé studie s úmyslem prokázat, že u vhodných jedinců napomáhá meditace zmírnit napětí, úzkost a odstranit příznaky stresu jako jsou sebeobviňování, nespavost, koktání, vysoký krevní tlak nebo nepravidelný srdeční rytmus. Zjistili přitom, že meditace má též vliv na snížení závislosti na drogách, na zvýšení pocitu osobní identity, zlepšení nálady, lepší ovládání emocí, zvýšení tvořivosti a na všeobecnou výkonnost. Ale není jisté, zda by takové výsledky přinesla i relaxace.

Dunne však tvrdí, že meditace vede ke zvýšení vyrovnanosti a nezávislosti a Conze zase tvrdí, že uklidňuje mysl a zvyšuje odolnost vůči utrpení. Nicméně klinické studie také naznačují, že meditace není vhodná pro každého. Aby byla meditace úspěšná, musí mít člověk určitou disciplínu (i když nemusí být větší než při relaxaci) a neměl by mít přehnanou potřebu sebekontroly. Tato potřeba by totiž mohla u meditujícího vyvolat pocit nejistoty až strachu ze ztráty schopnosti sebeovládání, která bývá s pokrokem v meditaci spojena.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: