Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Dějiny starověkých civilizací 6: Mezopotámské civilizace
Tvůrcem akkadské říše byl Sargon Akkadský, jenž byl původně správcem v Kiši a k moci se dostal za nejasných okolností. Během své vlády dobyl postupně Uruk, Ur, Ummu, Lagaš a Eninmar, na západě část Sýrie (města Mari a Ebla), na jihovýchodě Elam a na východě kraje až k pohoří Zagros. Tím byla Mezopotámie poprvé v historii sjednocena pod vládou jediného rodu a odstraněn dosavadní partikularismus sumerských městských států. Na akkadském trůně se v průběhu doby vystřídalo celkem dvanáct králů, z nichž nejvýznamnějším byl kromě Sargona Narám-Sín (2254 – 2218 př. Kr.). Poslední léta vlády akkadské dynastie byla vyplněna boji mezi jednotlivými uchazeči o moc, což umožnilo Gutejcům ovládnout větší část říše. Kdo byl Sargon? Dobývání území. Konec Akkadské říše Autor: Maura, Foto: Internet
Autorka článku: Maura
MEZOPOTÁMIE. AKKADOVÉ
V pol. 3. tisíciletí př. Kr. ovládli Mezopotámii Akkadové, již semitská skupina. Akkadská říše je název starověkého státního útvaru, který existoval zhruba v letech 2334 – 2154 př. Kr. a zahrnoval prakticky celou Mezopotámii (dnes Irák) a část Sýrie. Jednalo se o první rozlehlou říši v této oblasti (do té doby charakterizovanou městskými státy) a zároveň první významnou politickou jednotku, jejímž nositelem byla semitská, nikoli nesemitská sumerská složka populace.
Název sám je odvozen od pojmenovaní města Akkadu, založeného kolem roku 2330 př. Kr.
O původu Sargona se vykládá příběh jako o Mojžíšovi. A protože byl velmi oblíbený, je pravděpodobnou inspirací pozdějších napodobenin. Sargon Akkadský (akkadsky Šarrukén, vládl asi mezi (2334 – 2279 př. Kr.) byl akkadský král, který založil první velkou říši na území Mezopotámie. K jeho původu se váží legendy, jedna z nich říká, že ho matka pustila na vodu v košíku (podobně jako Mojžíše). Ale zachránil se a dostal se na dvůr krále Ur-Zababy a stal se jeho číšníkem. Jak se stal vládcem, už legendy nevysvětlují.
Sargon, sám semitského, nikoli sumerského původu, si zvolil za hlavní město Akkad a po něm bylo pojmenováno království i národ Akkadů. Uskutečnil několik výbojů proti okolním zemím – dobyl většinu Sumeru a Elamu, hranice své říše rozšířil až k Perskému zálivu a směrem na západ až k pohoří Libanon. Akkadská armáda byla velmi krutá – když dobyla nějaké město, strhli její příslušníci hradby a pobili nebo zotročili všechny obyvatele. Město Akkad bylo důležitým obchodním centrem a přístavem, kotvily v něm lodě přivážející zboží až z Egypta či Indie. V říši, kterou Sargon založil, byly vybírány poměrně vysoké daně a tributy, což sice zajišťovalo blahobyt centru, ale později mělo za následek četné vzpoury obyvatelstva. Dovoz nedostatkových surovin (především dřeva, kamene a kovů) byl přímo kontrolován a reglementován státem. Zřízena byla i stálá armáda o síle 5400 mužů a účinná byrokracie. Sargon Akkadský, jenž užíval titulu ˝král čtyř světových stran˝, se stal v pozdějším mezopotámském písemnictví prototypem úspěšného vládce a příběhy o něm byly tradovány po většinu 2. a 1. tisícíletí př. Kr.
Akkadskou říši vyvrátili kočovníci z východně ležícího Zagrosu Gutejci, za nichž Sumerové zažívali nový rozkvět (2230 př. Kr.-2130 př. Kr.), zejména za krále Gudey. Závěrečným obdobímsumerských dějin je 3. dynastie urská (2116 př. Kr.-2004 př. Kr.). Utu-chengal svrhnul gutejskou nadvládu a jeho bratr Ur-Nammu (2112 př. Kr.-2095 př. Kr.) byl zakladatelem 3. urské dynastie, jež vládla království Sumeru a Akkadu. Zároveň byl autorem nejstaršího zákoníku na světě.