Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak využívat moc našeho podvědomí – 84

Publikováno: 9.10.09
Počet zobrazení: 1529


      Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel
Minule jsem končil tím, jak rozdílní mohou být účastníci srazu abiturientů po třiceti letech. Vzhledem i náturou. A konstatoval jsem, že jde o celkový vztah k životu, k různým aktivitám, ale také o postoj k překážkám a ˝ranám osudu˝. A slíbil jsem napsat o jednom životním paradoxu.


Nevím, zda jste si někdy uvědomili, jak mnoho lidí z těch, kteří byli podrobeni krutým životním zkouškám, se dožívá vysokého věku. Je to určitý paradox. Člověk by očekával, že útrapy fašistických koncentračních táborů a komunistických lágrů musí každému natolik podlomit zdraví, že se to projeví i předčasnou smrtí. U některých tomu tak skutečně je. Ale prolistujte si stránky novin a budete žasnout, kolik je mezi těmito koncentráčníky pětaosmdesátníků nebo devadesátníků. A totéž se týká i těch, kdo bojovali v zahraničních armádách, což také nebyla žádná procházka růžovým sadem. Určitě má na tom zásluhu jejich aktivní vztah k životu. K překonání útrap jim pomohlo pozitivní myšlení a to, že nesložili ani v těch nejtěžších podmínkách ruce do klína a bojovali. A to jim pomáhá i v dalším, již svobodném, životě. S tímto aktivním přístupem k životu překonávali překážky připravené zlou mocí a nadále překonávají překážky způsobené nemocí nebo nemocemi. To pozitivní myšlení a aktivní přístup k životu je i jedním z ˝léků˝ na stáří.

V souvislosti s vyšším věkem přichází také otázka: kdy vlastně jsme staří? Podle výzkumu většina z 1.500 dotázaných odpověděla, že stáří není možné určit věkem. Naprosto s nimi souhlasím. Protože ˝stáří˝ je relativní pojem. Pro mládež do dvaceti let, je starým už každý padesátník. Ze školy si možná pamatujete epizodu, jak padesátiletého Jaroslava Vrchlického oslovili v roce 1903 slovy ˝velebný kmete˝. Zkuste dnes některého stejně starého muže tak označit! Jestliže nebude mít smysl pro humor, tak si pomyslí něco nelichotivého o vaší mozkovně – pokud vás přímo neinzultuje. Toto konstatování je jen pro ilustraci následujících řádků.

Anna Honová se dostala do kriminálu za rozšiřování protistátních letáků. To jí bylo dvaadvacet let. V uherskohradišťské věznici poznala i obávaného vyšetřovatele Aloise Grebeníčka, který si liboval v bití bejkovcem, pendrekem přes chodidla a v mučení elektrickým proudem. Tato bělovlasá dáma v roce 1968 stála u vzniku K 231, organizace sdružující politické vězně komunistického režimu, a bylo jí téměř osmdesát, když přejímala z rukou prezidenta ČR Medaili Za zásluhy.

Jiná dáma – Lenka Reinerová patřila k legendám pražské německé literatury minulého století. Před nacisty unikla do Rumunska, byla internována ve francouzských táborech, podnikla velmi náročnou cestu do Mexika. Po válce se vrátila do Prahy a brzy nato ji komunisté uvěznili v nechvalně proslulé ruzyňské mučírně. To je jen několik záchytných bodů z jejího dlouhého aktivního života. Ale nebylo by to celé, kdybychom nepřipomněli, že jí bylo téměř 90 let, když dostala německý Velký kříž za zásluhy a že v jedenadevadesáti letech vystoupila před německým Bundestagem. Za svou řeč, ale i za založení Pražského literárního domu pro německy píšící autory, byla pasována na ˝velvyslankyni česko-německého smíření˝. Když se jí ptali, jak to všechno zvládala a zvládá, odpověděla: ˝Prostě mám výdrž.˝

Tu ˝výdrž˝ měl i pokořitel nejvyšší hory světa v roce 1953 Sir Edmund Hillary, který se dožil osmaosmdesáti let. Nebyl to ale jen Mount Everest, na který vystoupil. Tento legendární horolezec stanul i na jižním pólu a u pramenů Gangy, v Himálaji se účastnil hledání sněžného muže, byl velvyslancem Nového Zélandu v Indii a Nepálu.

Jeho partnerem při výstupu na Mount Everest byl Šerpa Tenzing Norkej, Edmund Hillary se pak velice zasloužil o rozvoj tohoto etnika. Díky jím organizovaných sbírek tam byly vybudovány školy, nemocnice a dokonce i letiště.

Tanečnice a choreografka Zora Šemberová sice žije od roku 1968 v Austrálii, ale své pětadevadesáté narozeniny loni přiletěla oslavit do Prahy. A co říká o svém životě? ˝Stěžováním hodiny nepopoženuČlověk si v životě může vybrat aspoň v tom, jak bude vnímat věci. Proč se mám zabývat tím černým, když pořád zbývá tolik krásného?˝

Herce Lubomíra Lipského není třeba představovat. Máme jej neustále na očích. V kinech i na televizní obrazovce. Je stále aktivní a v dubnu oslavil v plné svěžesti své 86. narozeniny . Jeho krédem je: ˝Lepší se opotřebovat nežli zrezivět.˝

Dalším příkladem z této ˝branže˝ je Josef Karlík, známý i z televize. Ten sice zakončil svou hereckou dráhu v sedmdesáti letech, ale na odpočinek také nešel. Stal se pedagogem a ještě v osmdesáti vychovává nové herce na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Co k tomu dodat? Jen to, že nejdůležitějším ˝lékem˝ na stáří je aktivita v každém věku.

O tom také budeme mluvit na jedné z říjnových přednášek v Brně v Občanském klubu Kounicova 43, vždy od 16,00 hod. Jsou na tato témata:
13. října – CHCETE BÝT BOHATÍ NEBO CHUDÍ?
20. října – JSME TAK STAŘÍ, JAK MYSLÍME
Pořádá je Klub dr.Murphyho v ČR, který měl 3. října v Brně Mimořádnou valnou hromadu. Nejdůležitějším výsledkem tohoto jednání bylo doplnění představenstva o nové dva členy a prodloužení mandátu současným třem členům, včetně předsedy.

Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: