Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Jak využívat moc našeho podvědomí – 85
Autor předmluvy o knize říká, že není pro každého a vysvětluje: ˝Měli byste ji číst teprve tehdy, když dokážete přijmout zdánlivě nesmyslnou představu, že proces stárnutí je možné obrátit.˝ K tomu dodám, že s těmito prastarými tibetskými rituály se mohli Evropané seznámit až před 65 lety, protože byly po celá tisíciletí střeženy jako tajemství v himalájských klášterech. Avšak v roce 1944 ještě pro ně nebyla připravena půda. Svět tehdy ještě neznal tak dobře jako dnes ani učení dr.Murphyho, které má s Pěti Tibeťany určitou spojitost. Proto také o něm ve svém seriálu píši. Také nejde jen o samotné cviky, ale o souvislost s učením o sedmi energetických centrech těla, která jsou zaměřena na sedm žláz s vnitřní sekrecí: 1. pohlavní žlázy (kořenová základní čakra), 2. nadledvinky (sexuální čakra kříže), 3. slinivka břišní (čakra solar plexu), 4.brzlík (čakra srdce), 5. štítná žláza (čakra krční), 6. šišinka mozková (čakra temene hlavy) a 7. podvěsek mozkový-hypofýza (čakra čela). Uvedené čakry jsou energetickými centry. vytvářejí vířivá silová pole a ovlivňují produkci hormonů příslušné žlázy. Hormony pak řídí všechny tělesné funkce, včetně procesu stárnutí nebo mládnutí. Uvedená silová pole se ve zdravém těle točí velkou rychlostí a umožňují kosmické energii proudit tělem směrem nahoru. Když se začne jeden nebo více z těchto ˝vírů˝ točit pomaleji, proud životní energie se rovněž zpomaluje, což znamená nemoc nebo stárnutí. Tato vířící centra u zdravého člověka přesahují hranice fyzického těla, naproti tomu u nemocného či starého člověka sotva dosahují jen jeho povrchu. Principem mládnutí tedy je, působením na tato centra, dosáhnout jejich opětného víření.. A k tomu je určeno pět cviků, které lámové nazývají ˝rity˝ a my tady v západním světě ˝Pět Tibeťanů˝. Účinný je každý cvik i sám o sobě (a to i když není zpočátku kvůli stáří nebo nemohoucnosti dokonalý), ale nejúčinnější je celá pětice. Cviky popíši jen stručně: Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet Dnes bych vás naposledy pozval na přednášku v Občanském klubu Kounicova 43 Brno, která má přímou souvislost s tématem o kterém píši. Koná se 20. října od 16,00 hod. a její název zní :
Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel
Minule jsem konstatoval, že jedním z ˝léků˝ na stáří je aktivita v každém věku. A pokud jsem se již zmiňoval o tom, co pro tento ˝lék˝ dělám já, bylo to jen a jen proto, abyste si nemohli říci, že ˝kážu vodu a piji víno˝. Nikoliv proto, abych si ˝dělal reklamu˝, jak to pochopili někteří muži z řad čtenářů.
Zajímavé je, že čtenářkám to nevadilo. Možná, že pohodlní pánové se obávají, že by mohli být nabádáni rovněž k nějaké té tělesné aktivitě, při níž by shodili ten svůj pivní mozol. Dnes bych vám chtěl napsat o metodě ˝věčného mládí, která je také známá jako PĚT TIBEŤANž. Předem ale říkám, že – přestože jsem se důkladně seznámil s ˝Pěti Tibeťany˝ – zatím tuto metodu ˝věčného mládí˝ teprve začínám cvičit. A neočekávám, že po ní omládnu. V závěru této pasáže vysvětlím proč.
Také upozorňuji, že budu psát o ˝Pěti Tibeťanech˝, ale dnes vám představím pouze dva z nich. Omlouvám se také těm, kteří už znají knihu ˝Pět Tibeťanů˝ Petera Keldera (Nakladatelství PRAGMA Praha 1994), že je budu nudit opakováním věcí, které již znají. Následujícími řádky se tedy obracím hlavně na ty čtenářky a čtenáře, kteří třeba o těchto cvičeních jen slyšeli.
1. cvik: Stoj zpříma – rozpažit a otáčet se ve směru hodinových ručiček až se lehce točí hlava: Začátečník byse měl otáčet jen 6x (později 12-21x) – pak sednout nebo ulehnout. Než se ale začnete točit, můžete si pomoci tím, že zvolíte nějaký bod před sebou a budete s ním po dobu otáčení udržovat oční kontakt tak dlouho dokud je v zorném poli.
2. cvik: Ten stimuluje všech sedm čaker. Leh na záda na ne zcela měkkou na ne zcela měkkou podložku (např.koberec), ruce podél těla dlaněmi dolů. Prsty jsou těsně u sebe. Zdvihnout hlavu a zatlačit bradu do prsou a zároveň zvednout nohy do svislé polohy. Kolena jsou rovná, záda zůstávají na zemi. Pak vracíme hlavu i nohy do základní polohy.a uvolníme všechny svaly. Při cviku i jeho opakování dodržujeme rytmus dýchání: nádech při zvedání nohou, výdech při jejich pokládání.
O třetím až pátém cviku si povíme zase příště.
20. října – JSME TAK STAŘÍ, JAK MYSLÍME
Pořádá je Klub dr.Murphyho v ČR, který měl 3. října v Brně Mimořádnou valnou hromadu. Nejdůležitějším výsledkem tohoto jednání bylo doplnění představenstva o nové dva členy a prodloužení mandátu současným třem členům, včetně předsedy.