Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Listopad 2009 ve Šternberském paláci

Publikováno: 23.10.09
Počet zobrazení: 1231


      Autorka článku: Petra Jungwirthová
Mistrovská díla z kolowratské obrazárny v Rychnově nad Kněžnou
Sbírka Kolowratů-Krakowských Liebsteinských v Rychnově nad Kněžnou patří k nejvýznamnějším šlechtickým sbírkám v Čechách, zakládaných v období baroka. Budování obrazových kolekcí (např. černínské, valdštejnské či nostické) patří k příznačnému projevu české kulturní struktury 17. a 18. věku. Kolowratská vznikla v průběhu 18. století.


Kolekce byla nejprve soustředěna v Kolowratském paláci Praze, někdy po roce 1743 našla své místo na rodovém zámku v Rychnově nad Kněžnou. Po založení Obrazárny vlasteneckých přátel umění (historická předchůdkyně dnešní Národní galerie v Praze) v roce 1796 Kolowratové velkoryse zapůjčili svá nejlepší díla do Prahy. V pražské Obrazárně zůstaly obrazy zapůjčeny až do roku 1872, poté byly všechny malby soustředěny v rychnovském zámku. Po únoru 1948 byla sbírka (stejně jako ostatní majetek rodu) zestátněna; Kolowratům byla navrácena v rámci restitucí v roce 1992. Soubor, i v současné době obohacovaný promyšlenými akvizicemi, čítá téměř čtyři sta obrazů. Ráz rychnovské sbírky prozrazuje barokní vkus, tématicky zde převládají podobizny a zátiší. Jde převážně o práce mistrů nizozemských, německých a italských škol, mimořádně vysokým podílem je zde zastoupena i malba vzniklá v Čechách.

Výběr, jenž bude od listopadu tohoto roku představen ve Šternberském paláci, ukáže mistrovská díla z této pozoruhodné kolekce. Zvoleny byly zejména obrazy, které vypovídají o charakteru a žánrové skladbě obrazárny. Pozdní gotiku zastupují dvě zcela ojedinělé práce – Narození Panny Marie, dlouho připisované významnému tyrolskému malíři a řezbáři Michaelu Pacherovi (kolem 1460-65), a jihonizozemská deska Ester před králem Ahasverem z doby kolem 1520. Vrcholný manýrismus připomíná zejména Podobizna Jana Keplera od Hanse von Aachen. Obrazy ze 17.-18. století reprezentují typické žánrové zastoupení – zátiší Cornelise Norberta Gysbrechta, Johanna Georga Hinze, Jacquea Hupina či půvabné práce rychnovského panského malíře Jana Antonína Vocáska. Historickou malbu dokládá např. dramatické plátno Smrt Katona od Johanna Michaela Rottmayera (jenž lze navíc ve Šternberském paláci přímo konfrontovat se Smrtí Senecy z ruky stejného malíře). Mimořádné místo připadá portrétu – budou zde vystaveny podobizny Kolowratů od Filipa Christiana Bentuma, Daniela Schultze a dalších významných mistrů většinou činných přímo pro Kolowraty.

Výstava Mistrovská díla z kolowratské obrazárny v Rychnově nad Kněžnou bude otevřena ve Sbírce starého evropského umění Národní galerie v Praze ve Šternberském paláci od 13. 11. 2009. Obrazy z Rychnova zde budou zapůjčeny dlouhodobě.

Zdroj: Petra Jungwirthová,tisková mluvčí Národní galerie v Praze

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: