Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Vaříme po česku 1
Už jste si někdy zkusili udělat gerštl? Nuže, podle receptů pochopíme, že takové jídlo je, bohužel, v našem jídelníčku zapomenuto. A přitom by určitě potěšila i naše děti, o mužích nemluvě. Co je to geřštl? Dříve se tímto názvem označoval druh krémové zahuštěné polévky. Její základ tvořil zpravidla hovězí vývar, zahuštěný kroupami, krupkami, krupicí, žemlemi. Nakonec byla ještě polévka zjemněna žloutkem. Za našich babiček to byl pokrm podávaný před slavnostní večeří a český název pocházel z německého „das Gerstel“ – název pro strouhanku. Položím vám otázku: kdy jste naposledy jedli kroupy?A pokud jste je úplně z jídelníčku vyhostili, víte, že jste přišli o cenou potravinu? GEŘŠTL Z KRUP Ingredience Kroupy uvaříme do měkka. Pro ty, kteří kroupy nikdy nevařili je nutno připomenout, že je třeba je pořádně opláchnout ve studené vodě a pak dát vařit. Nutno dávat pozor, aby se kroupy nepřipálily. Až kroupy změknou, pak se dají do jiného hrnku a přidá se k nim přiměřené množství másla a dobře se rozmíchají. Tak, aby byly dobře promaštěné. Pak se na ně nalije určité množství hovězího vývaru. Ne vařícího! Vše se opět promíchá a přelije přes cedník do polévkové mísy a decentně se ochutí muškátovým květem. A přidají se žloutky nebo místo žloutků smetana. A pak se opět mohou přidat krupky. A už můžeme podávat. GEŘŠTL ŽEMLOVÝ Ingredience Tuto polévku pamatuji, že ji babička dělala při slavnostních příležitostech, když se blížil večer a docela jsem se na ni těšila. Pak jsem ji dělávala synkovi, když byl malý a nevěděl, co by si ještě dal. Je to dobrá a jednoduchá polévka. Housky, ty naprosto obyčejné, nebo rohlíky pokrájené na kolečka, či rozkrájené kousky veky namočíme do studené vody, pak je vymačkáme a vložíme do polévkového hrnce. K tomu přidáme přiměřené množství másla, dobře rozmícháme a zalijeme hovězím vývarem. A trochu toho vývaru si necháme v misce. Když se polévka začne vařit, rozkloktáme v tom v misce odloženém vývaru žloutky (podle počtu osob), vlijeme žloutky rozmíchané ve zbylém vývaru do vařící polévky, rozmícháme a odstavíme. Již nevaříme, pozor! Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Zkuste si uvařit geřštl
Někdy slyšíme, jak lidé bědují nad českou kuchyní a já si přitom myslím své. Neví, o čem mluví. Neboť, pokud skutečně pozorně čteme předpisy, zjistíme, že od moderních požadavků zdravé výživy neustupuje. Jistě, samozřejmě, když chceme shodit přebytečné kilogramy a nebo trpíme nějakou chorobou, musíme svůj jídelníček hodně krotit a spíše se zamyslet nad kalorickou hodnotou.
Ale zdravá výživa jako taková má jiné zásady. Je totiž pro zdravé lidi se zdravou životosprávou a musí v ní být zastoupeno vše, aby nechyběly žádoucí živiny. Je tedy nutno odlišovat, co je dietní strava a co zdravá výživa. Kdy musíme omezovat některé látky a s ohledem na omezování je nahrazovat jinými, ale stejně hodnotnými, abychom nakonec nezjistili, že trpíme avitaminózou či jinými, mnohem horšími problémy z nesprávného stravování. Suma sumárum – stravování není nic jednoduchého a sami možná víme, že nelze jíst bez rozmyslu vše, na co máme chuť. V tomto seriálu se vrátíme opět k původní české kuchyni.
Průměrné nutriční hodnoty ve 100g krup ječných:
Energie 1496kJ (356 kcal)
bílkoviny 9,9g
sacharidy 75,3g
tuky 1,8g
železo 2,1mg (15% )
ječné kroupy perlové
máslo
hovězí vývar
muškátový květ
vaječné žloutky
možná trochu smetany
žemle nebo housky
máslo
hovězí vývar
muškátový květ
Na talíře pak dáme smažené kousky žemliček a zalijeme je polévkou. Myslím, že si všichni pochutnají.