Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Babka bylinářka 23

Publikováno: 10.11.09
Počet zobrazení: 935


      Autorka článku: Maura
BALZAMÍNY – VIOLKA VONNÁ (VIOLA ODORATA)
Patří mezi první posly jara a je také léčivá.
Violka vonná je vytrvalá rostlina, doprovázející lidská sídla. S výjimkou vyšších poloh se vyskytuje hojně. Od ostatních, velmi podobných druhů violek se odlišuje především intenzívní vůní a také tmavou barvou květů. Kvete od března do dubna.


Sbírá se oddenek, méně listy, květy nebo celá rostlina. Mladé listy a květy se používají i v kuchyni.
Osahuje saponiny, hodně modrého barviva antokyanu, ketonické látky, které nesou vůni, stopy silice, alkaloidy violin a violaemetim (který působí dávení).

Používá se na vykašlávání, má močopudné a antirevmatické účinky. Zevně se používá na obklady na rány a jako kloktadlo.
Užívá se nálev 2x denně šálek nebo také balzám. Na kloktadlo se připravuje odvar z listů a nať naložená ve vinném octě se používá na obklady při dně. Předávkování způsobí zvracení. Na uklidnění při úpalu se používá fialkový olej: do čtvrt litru oleje (doporučený je mandlový) naložíme hrst květů a necháme týden stát ve tmavé nádobě. Pak se květy odstraní – musí zblednout, jinak olej není ještě hotový. Na plicní choroby a spalničky se užívá nálev z polévkové lžíce květů zalitý šálkem vařící vody, necháme 10 minut stát, pak přecedíme. Pije se denně 2-3x. Při ochrnutí se užívá tinktura vnitřně, zevně k potírání spolu s tinkturou jinanovou (vnitřně) a masážemi yzopovým olejem.

Řekové pokládali violku za prostředek proti zlobě, bolestem hlavy, závrati a nespavosti. Římané používali kořen v alkoholu proti dně, Keltové míchali květy do kozího mléka a používali v kosmetice. V Anglii se vyráběl sirup z květů jako projímadlo pro děti, na léčení epilepsie a žloutenky. Obklady z listů se používali při rakovině kůže. Vůně fialky spolu s vůní levandule byla pokládána za silné afrodisiakum.
Použití a obsahové látky podle J. A. Zentricha a J. Kresánka

Autor: Maura, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: