Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Cesta k harmonii 20
Když se při počítání spletete, začněte vždy znovu od jedné. Koncentrace na dech během meditace většinou vede k otázce, zda máme dýchat nějakým zvláštním způsobem. Nejlepší rada je dýchat přirozeněuvědomovat si, že s prohlubující se meditací se dech zklidňuje a slábne, až je nakonec sotva postižitelný. Existuje však řada speciálních technik známých jako pránajáma, kterým učí jóga. Jsou to praktiky, při nichž meditující může dosáhnout větší schopnosti ovládat životodárné síly svého těla a použít je nejen ke zlepšení fyzického zdraví, ale také k přeměně fyzické energie na energii duševní Nedoporučuje se však používat složitější techniky bez učitele, neboť by mohly být nebezpečné (např. ovlivňování srdečního rytmu), ale některé základní techniky napomohou mysli i tělu dosáhnout meditace rychleji; některé z nich zde uvedu. Cvičte je podle chuti vždy několik minut, když se usadíte na polštáři nebo v křesle, a pak nechejte dech vrátit se opět k jeho rytmu. Nejjednodušší forma pránajámy je nadechnout se ústy s našpulenými rty, jako při hvízdám, pak polknout, zavřít ústa a vydechnout stejně Když se vynoří neodbytné myšlenky či pocity, nechejte je vplout a zase odplout jako oblaka odrážející se na hladině. Nesnažte se je odhánět, nechejte je odejít jejich vlastním tempem. Nezáleží na tom, jak ˝důležité“ se myšlenky zdají, či jak tísnivé a rušivé jsou pocity. Nesetrvávejte u nich, nedovolte, aby myšlenka nebo pocit vyvolaly další a další, až byste začali snít s otevřenýma očima a stále více se vzdalovali prostému motivu nádechu a výdechu. Pokud se však přesto vaše koncentrace naruší, hned jakmile to zjistíte, nenásilně, ale rozhodně se vraťte ke svému dechu. pomalu nosem. Toto cvičení má přinést laskavou povahu, přátelskou a veselou náladu, dobrou kondici a dlouhý život. Největší uvolnění přináší pránajáma, při níž je výdech delší než nádech. Nejlepší je, když při nádechu napočítáme do čtyř a při výdechu do osmi. Ale pro začátek stačí, když bude výdech prostě delší. Při pokročilejší formě tohoto cvičení je třeba zadržet dech vždy na dvojnásobek doby výdechu. Takže rytmus je 4-16-8 a postupným cvičením jej můžeme prodloužit na 6-24-12. Není však vhodné vyvíjet úsilí. Mezi výdechem a nádechem by při této technice neměla být žádná přestávka. Nejlepšího výsledku dosáhneme, když pravou nosní dírku zakryjeme pravým palcem, nadechneme levou dírkou, zakryjeme obě nosní dírky, zadržíme dech a vydechneme pravou. Při dalším nádechu postup obrátíme, nadechneme pravou dírkou a vydechneme levou; při každém nádechu pak postup střídáme. (Mimochodem, toto takzvané severojižní dýchání je nejlepší metodou, kterou znám, jak se chránit před nachlazením nebo jak si pročistit dutiny.) Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Pránajáma
Usadíme se tedy na klidném místě do lotosového sedu – nebo do některé jeho varianty – či do křesla se vzpřímenými zády, s rukama na stehnech a chodidly na podlaze. Soustředíme se na nosní dírky nebo břišní dutinu a nenecháme se rušit myšlenkami ani okolními podněty.
Zdá se, že není nic snazšího. Vnímejte proudění vzduchu, pak krátké zastavení mezi nádechem a výdechem, poté vnímejte vydechovaný vzduch a opět krátkou přestávku, tentokrát mezi výdechem a nádechem. Alespoň poprvé se nesnažte dech ovlivňovat – ani délku nádechu či výdechu. Nechejte prostě dech volně plynout, nechejte jej zklidnit, až se úplně ztiší a vaše uvolněná mysl a tělo se pohrouží v meditaci. Při koncentraci si můžete pomoci tím, že budete počítat nádechy od jedné do deseti a pak začnete opět od začátku.
Nezapomeňte, že při těchto dechových cvičeních je nevhodné jakékol úsilí.