Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Chřipkový seriál 4
TRNKA OBECNÁ KÚRA TRNKOVÁ TYMIÁN OBECNÝ NA POCENÍ PLICNÍK LÉKAŘSKÝ Při plicních chorobách se vaří odvar této směsi: MALINOVNÍK OBECNÝ PRVOSENKA JARNÍ PUPAVA BEZLODYŽNÁ PODBĚL OBECNÝ Stejně i při chřipce se osvědčuje nálev z této směsi: Polévková lžíce této směsi se spaří ve 1/4 1 vody, nechá přejít varem a odstát 10 minut. Tato porce se pije 3x denně. LIPOVÝ KVĚT Při kataru průdušek se užívá směsi: Kořen děhelu se dá do 1/2 1 vlažné vody a když se vaří, přidá se lipový květ, odstaví, po pěti minutách scedí a přes den vypije. Při chřipce se osvědčuje nálev z této směsi: květu lipového 25 g Kávová lžička směsi se spaří 1/4 1 vody, po 5 minutách scedí a v posteli večer se oslazený horký nálev vypije. CIBULE NÁPOJ SI PŘIPRAVÍME TAKTO: JABLEČNÍK OBECNÝ Autor: Maura, Foto: Internet
Autorka článku: Maura
O bylinkách, které pomáhají při chřipce
K bylinkám, které snižují horečku, patří květ černého bezu, slunečnice, tužebník květenství lípy, vrbová kůra, nať violky trojbarevné, pupeny topolu, plody maliny a dřišťálu atd.
Chřipka a viroza
LIST Z TRNKY
Při nachlazení se pije odvar z trnkového listu. Vezmeme hrst listu, vaříme 5 minut ve 1/4 1 vody, scedíme a přidáme citrónovou šťávu. Pije se večer na lůžku.
Zevně se užívá odvaru 20 g kůry trnkové v 1/2 1 vody (vaří se 15 minut) při zánětech mandlí a nosohltanu.
Na pocení se užívá často tento čaj:
natě tymiánu 10 g
natě mateřídoušky 10 g
Tato dávka se spaří 1/4 1 vody, nechá 10 minut od-stát a osladí. Vypije se nadvakrát s hodinovou přestávkou večer.
Plicníku lékařského se od pradávna v lidovém lékařství užívá při chorobách ústrojí dýchacího. Při kašli a chrapotu se doporučuje odvar z 10 g listu plicníku ve 1/4 1 vody. Vaří se 3 minuty a pijí dvě porce denně.
listu plicníku 25 g
listu jitrocele 25 g
Polévková lžíce směsi se vaří 5 minut ve 1/4 1 vody, nechá 10 minut odstát a přecedí. Užívá se půl ráno a půl večer medem slazeného odvaru.
Malinovou šťávu, která, smíchána s vodou, dává osvěžující nápoj pro nemocné horečnatými nemocemi,připravíme takto: Rozmačkané maliny se protlačí sítem a vaří se stejným množstvím cukru. Při vaření se sbírá pěna a zhoustlý sirup se po vychladnutí plní do lahví.
Z mladého sušeného listu se připravuje čaj stejně jako čaj čínský, pije se horký s citronem a cukrem při nachlazení.
V lidovém lékařství se užívá květu při chorobách cest dýchacích, hlavně při kataru průdušek. 10 g sušeného květu se spaří šálkem vody, nechá odstát, scedí a osladí. Pijí se dva šálky denně.
Pro pocení při nachlazení se užívá vinného odvaru.
50 g kořene se vaří 10 minut v 11 červeného vína. Vypije se pohár teplého vinného odvaru večer před spaním- půl odvaru ráno a půl večer.
Při nastuzení, spojeném s rýmou, kašlem a mírně zvýšenou teplotou, oblíben je čaj z této směsi:
listu podběle 20 g
listu jitrocele 20 g
kořene anděliky 20 g
semene anýzu 20 g
natě mařinky 20 g
květu divizny 40 g
Špetka směsi se spaří v šálku horké vody, nechá 10 minut odstát a pije 4x denně dříve, než vychladne.
listu podběle 30 g
kořene proskurníku 30 g
listu lžičníku 10 g
kořene lékořice 5 g
Není snad druhé drogy, která by byla tak všeobecně oblíbena, jako květ lipový. Nejčastěji se ho užívá při katarálním onemocnění horních cest dýchacích, spojeném s horečkou, kdy je čaj výtečným prostředkem potopudným. Asi 10 g lipového květu se spaří 1/4 1 vody. Nechá 10 minut stát, osladí a večer horké na lůžku vypije.
květu lipového 10 g
kořene anděliky menší (děhel) 20 g
květu bezu černého 25 g
kořene proskurníku 20 g
HEŘMÁNEK PRAVÝ
Při horečnatém kataru horních cest dýchacích, při chřipce se užívá heřmánkový čaj, aby se nemocný potil. Bere se 10 g heřmánku na 1/4 1 vody, spaří a nemocný čaj vypije v posteli.
Výtečné služby koná cibule při chorobách z nastuzení, které zachvacují horní cesty dýchací.
Hrst sušeného lipového květu nebo lžičku čaje spaříme 1/4 1 vařící vody. Přidáme šťávu z půlky citronu z jedné cibule. Hodně osladíme a horké před spaním vypijeme.
Dosud je jablečník oblíbeným prostředkem při kataru průdušek, hlavně vleklém. Užívá se tu 3x denně lžíce šťávy, vytlačené z čerstvé byliny nebo čaje z 20 g sušené drogy na 1/4 1 vody.