Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Důležitější než délka spánku je jeho kvalita
Úskalí víkendového spánku Spím dost? Spánek po obědě prospívá zdraví Zdřímnutím během dne lze „nahnat“ trochu spánku, který jsme v noci nestihli. Ideální je půlhodinové zdřímnutí – v průběhu prvních asi dvaceti minut převládá spánek s pomalými vlnami, který je velmi osvěžující. Foto a zdroj: Internet
Autor článku: http://www.meditorial.cz
Není žádným překvapením, že délka spánku ovlivňuje množství energie, kterým přes den disponujeme, stejně jako celkový pocit. Je ale délka spánku skutečně rozhodující?
Rozsáhlé studie potvrdily, že pro většinu lidí je optimální spánek trvající 7-8 hodin. Existují i lidé, kteří si vystačí s mnohem kratší dobou.
Mezi slavné „málospavce“ patří třeba Margaret Thatcherová nebo Bill Clinton. U zvířat bylo prokázáno, že příliš dlouhý spánek zkracuje život. To nejspíš platí také pro lidi, takže lidové moudro „všeho s mírou“ se týká i spánku.
Většina lidí si ráda přispí, má-li k tomu příležitost. Z hlediska tělesných potřeb je to spíše luxus, a pokud je dlouhý spánek častý, může tělu spíše škodit. Jedním z mechanismů, který tuto paradoxní skutečnost může zapříčiňovat, je tzv. spánková apnoe. To je chvíle, kdy se spící člověk na chvíli ˝zapomene˝ nadechnout. Do určité míry je to normální, v některých případech se ale může jednat o velmi nepříjemnou komplikaci. Skutečností zůstává, že spánková apnoe se často objevuje v ranních hodinách velmi dlouhého spánku. Právě spánková apnoe je také zřejmě zodpovědná za pocit únavy někdy se projevující po probuzení z takového dlouhého spánku.
Za vhodné vodítko poslouží únava během dne. Pokud se vám klíží během dne oči a jen stěží se bráníte spánku, zřejmě jste nespali dost. Po dobrém spánku byste se ráno měli cítit odpočatí a svěží – v tom však kromě délky hraje roli i kvalita spánku.
Krátký spánek po obědě nebo po návratu z práce je nejen příjemný, ale podle výsledků studie řeckých lékařů i zdraví prospěšný. Ukázalo se totiž, že snižuje pravděpodobnost onemocnění srdce. Lidé, zvláště v teplejším počasí, pociťují po obědě přirozenou únavu – a je zdravé jí na chvíli podlehnout.