Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Mýty jsou stále živé 23

Publikováno: 8.11.09
Počet zobrazení: 1059


      Autorka článku: Maura
Vyprávění hada
Pak v rámci námořníkovy povídky vypráví svůj příběh had.. Vypravěčský trik s příběhy uvnitř příběhů, jež se zde v jednoduché podobě objevuje už v době před 4000 lety, je základem i těch nejrafinovanějších úskoků princezny Šeherezády v Příbězích tisíce a jedné noci.


Na Zakletém ostrově původně žilo sedmdesát pět hadů. Jednoho dne zahubila všechny ostatní padající hvězda (jedná se pravděpodobně o zmínku o meteoritu), jež je sežehla plameny. Jediný had, který přežil, byl sklíčený, ale nakonec svůj zármutek překonal. Námořníkovi však sděluje úvahy o radostech rodinného života. Námořník, jehož hadův příběh dojme, se netají tím, že bude po návratu do Egypta šířit chválu na velkodušnost, jakou had projevil vůči cizincům, jako je on sám, a že mu na ostrov pošle náklad vzácného zboží – vonného oleje a myrrhy.

Had se smíchem odpovídá, že ostrov skýtá více vzácného zboží, než by námořník vůbec kdy mohl na vlastní oči spatřit. Sám sebe nazve „vladařem Pwénetu“ – země, ležící u řeky Atabry, odkud Egypt získával kadidlo, zboží a plodiny rovníkové Afriky – a co víc, jakmile námořník odpluje, celý ostrov zmizí ve vlnách Rudého moře. Po čtyřech měsících proplouvala poblíž ostrova loď s posádkou a námořník, který vylezl na vysoký strom, ji přivolal. Dobrotivý had ho na cestu obdaroval hojným nákladem myrrhy, oleje, vonných mastí, líčidel, žirafích ocasů, sloních klů, chrtů, opic a paviánů.

Přesně týž druh zboží přicházejícího do Egypta z jižních krajin spatříte, když se na západním břehu v Thébách podíváte na zdi chrámu královny Hatšepsut v Dér el-Bahrí a skalní hrobky vezíra Rechmireho. Dva měsíce poté dospěl námořník do královského sídla a své zboží předal. Faraon ho odměnil otroky a učinil ho hodnostářem paláce. Ironie úspěšného závěru námořníkova dobrodružství v porovnání s žalostným nezdarem vyslance, jemuž námořník příběh vypráví, spěje k trpkému konci. Vyslanec se uchyluje k analogii mezi marností toho, podáme-li za úsvitu vodu huse, jež má být po ránu zaříznuta, a beznadějností v jeho případě, kdy se ho snaží rozveselit krátce předtím, než se setká s faraonem.

Aby bylo zřejmé, že se příběh uzavřel, končí papyrus slovy:
„Dospěl od počátku ke konci, právě jako tomu bylo v rukopise – v díle písaře vynikajících prstů, Imenyho syna Imenaa, ať žije, ať se mu daří, ať je zdráv.“

Autor: Maura, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: