Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Nechte se zdarma otestovat

Publikováno: 8.11.09
Počet zobrazení: 1041


      Autorka článku: Věra Králová

Diabetická asociace České republiky zahajuje sérii veřejných bezplatných měření hladiny cukru a cholesterolu v krvi pod názvem ˝Cukrovka, změřte si svá rizika!˝. Měření budou probíhat v Praze, Brně, Liberci, Olomouci a Plzni v období od 23. 10. do 11. 12. 2009. Cílem akce, kde se předpokládá otestování 6 000 osob, je apelovat na důležitost preventivního proměřování rizikových skupin na faktory ovlivňující vznik diabetu a přispět tak ke zlepšení následné kompenzace tohoto onemocnění.


Diabetes mellitus neboli cukrovka patří celosvětově mezi nejrozšířenější nemoci. Na 750 000 odhalených diabetiků v ČR připadá dalších 250 000 lidí, kteří s touto nemocí žijí i několik let, aniž by se u nich prozatím projevila. Přitom včasné odhalení cukrovky velice usnadní její léčbu a sníží riziko pozdních komplikaci, které ne zřídka končí smrtí. Pro včasnou diagnostiku onemocnění je tedy pravidelné měření, minimálně 1x ročně, naprosto zásadní. A právě na to má tato akce veřejnost upozornit.

Na každém testovacím místě zajišťuje odběry tým složený ze dvou zdravotních sester a nutriční sestry, se kterou mohou účastníci testování konzultovat otázky týkající se stravovacích návyků. Právě ty mají na prevenci a kompenzaci cukrovky a kardiovaskulárních chorob zásadní význam.

Každý účastník si také odnese edukační brožuru ˝Udělejte něco pro své zdraví!˝, kterou vydala společnost Focus agency, s. r. o. v odborné spolupráci s Diabetickou asociací ČR. Tato publikace srozumitelnou a zároveň odborně garantovanou formou přibližuje problematiku zdravého životního stylu. Obsahuje i mnoho užitečných rad, jak oddálit vznik diabetu nebo užitečné informace o jeho léčbě.

˝Program veřejných měření je součástí osvětových aktivit Diabetické asociace ČR, jejichž dlouhodobým cílem je zlepšení péče o diabetiky v ČR˝, řekl profesor MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, prezident Diabetické asociace.

˝Součástí kampaně je inzertní a redakční podpora v tištěných i elektronických médiích, webové bannery, rozhlasové spoty a reklamní plochy v dopravních prostředcích na území hl. města Prahy. Hlavními partnery kampaně jsou společnosti Unilever, Herbacos Bofarma, Bonduelle, Abott a Billa, hlavním mediálním partnerem pak Český rozhlas Radiožurnál˝, dodala Lucie Asenová z Focus agency, s.r.o., která realizaci kampaně zajišťuje.

Pro rok 2010 plánuje asociace zopakovat úspěšné formáty aktivit pro širokou veřejnost, jakými byla mediální kampaň, edukační brožura o prevenci diabetu a veřejná měření. Navíc chce komunikaci nasměrovat k veřejnosti odborné, tedy lékařům a lékárníkům, formou odborných setkání a publikační činnosti.

Seznam termínů a míst jednotlivých měření najdete na www.stopcukrovce.cz

Diabetická asociace České republiky je společnou platformou pro koordinaci požadavků na zlepšení péče o diabetiky v ČR.
Sdružuje subjekty: Česká diabetologická společnost, Občanské sdružení ambulantních diabetologů, Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí, Společnost všeobecného lékařství a Svaz diabetiků. Cílem je sjednotit přístup ke zlepšení péče o pacienty, vytvořit vhodný legislativní rámec pro opatření ve prospěch diabetiků a klást důraz na dodržování pravidel v rámci léčby, a to jak směrem k odborné veřejnosti, tak směrem k pacientům.

Tato oblast aktivit předurčuje DAČR k organizaci dlouhodobé kampaně, která bude veřejnost seznamovat s problematikou diabetu, bude realizovat edukační projekty a celkově tak zlepší přístup k informacím o diabetu, jeho léčbě a zejména prevenci.
Druhým významným předmětem činnosti asociace je zajistit standardizovanou péči o pacienty, což je primárně úkolem členů asociace.

Autor: Věra Králová, nutriční terapeut; Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: