Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Dějiny starověkých civilizací 10: Mezopotámské civilizace
Král Nabukadnezar II..a jeho nástupci. Výstavba médské zdi. Persie dobývá Babylon. Autor: Maura, Foto: Internet
Autorka článku: Maura
NOVOBABYLONSKÉ OBDOBÍ. VLÁDA CHALDEJŮ. IZRAELCI V BABYLONSKÉM ZAJETÍ.
První novobabylonský král Nabopalassar zahájil ihned po upevnění své vlády dobyvačná tažení proti (zčásti egyptským) državám v Palestině a Sýrii, jichž se jako jeden z velitelů zúčastnil i jeho syn Nabukadnezar.
Roku 605 př. Kr. padlo do babylonských rukou strategické město Karchemiš s egyptskou posádkou a následně i celé okolí. Po otcově smrti nastoupil na trůn bez potíží Nabukadnezar II. (605-562 př. Kr.), který pokračoval v expanzivní politice v syrskoo-palestinské oblasti a roku 601 př. Kr. se neúspěšně pokusil obsadit Egypt. Dne 16. března 597 př. Kr. a opět roku 587 př. Kr. dobyli Babyloňané Jeruzalém, centrum judského království, a odvlekli odtud tisíce Izraelců do Mezopotámie (tzv. babylonské zajetí).
Nabukadnezar II. je jedním z nejvýznamnějších králů v historii Mezopotámie. O tom není žádných pochybností. Byl nejen schopným vojevůdcem, ale i obratným politikem – roku 585 př. Kr. např. zprostředkoval mír mezi Médií a Lýdií. Za jeho panování dosáhla novobabylonská říše svého největšího mocenského i územního rozmachu. V Babyloně proběhly v této době rozsáhlé stavební úpravy a rekonstrukce (Ištařina brána, zikkurat Etemenanki), mezi Eufratem a Tigridem vyrostla obranná soustava, zvaná médská zeď. Náboženský střet. Persie vchází na scénu mezopotamských dějin. Král Kýros vítězem. Po třech krátce vládnoucích Nabukadnezarových nástupcích (561-556 př. Kr.) nastoupil na trůn Nabonid (556-539 př. Kr.), jehož matkou byla kněžka měsíčního boha Sína v Charránu (Karrhy). Nabonid si svým protežováním boha Sína a dlouhodobou nepřítomností v Babylonu, kde ho zastupoval syn Bél-šarra-usur, znepřátelil mocné kněžstvo boha Marduka i část elity říše. To umožnilo perskému králi Kýru II., který si v letech 550/549 př. Kr. podmanil médskou říši, aby vystupoval jako ochránce Mardukových kněží a usiloval o ovládnutí Babylonie.
Dne 29. října 539 př. Kr. perská vojska bez boje vstoupila do Babylonu a vláda Chaldejců byla u konce.