Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Dějiny starověkých civilizací 10: Mezopotámské civilizace

Publikováno: 9.12.09
Počet zobrazení: 1467


      Autorka článku: Maura
NOVOBABYLONSKÉ OBDOBÍ. VLÁDA CHALDEJŮ. IZRAELCI V BABYLONSKÉM ZAJETÍ.
První novobabylonský král Nabopalassar zahájil ihned po upevnění své vlády dobyvačná tažení proti (zčásti egyptským) državám v Palestině a Sýrii, jichž se jako jeden z velitelů zúčastnil i jeho syn Nabukadnezar.


Roku 605 př. Kr. padlo do babylonských rukou strategické město Karchemiš s egyptskou posádkou a následně i celé okolí. Po otcově smrti nastoupil na trůn bez potíží Nabukadnezar II. (605-562 př. Kr.), který pokračoval v expanzivní politice v syrskoo-palestinské oblasti a roku 601 př. Kr. se neúspěšně pokusil obsadit Egypt. Dne 16. března 597 př. Kr. a opět roku 587 př. Kr. dobyli Babyloňané Jeruzalém, centrum judského království, a odvlekli odtud tisíce Izraelců do Mezopotámie (tzv. babylonské zajetí).

Král Nabukadnezar II..a jeho nástupci. Výstavba médské zdi.
Nabukadnezar II. je jedním z nejvýznamnějších králů v historii Mezopotámie. O tom není žádných pochybností. Byl nejen schopným vojevůdcem, ale i obratným politikem – roku 585 př. Kr. např. zprostředkoval mír mezi Médií a Lýdií. Za jeho panování dosáhla novobabylonská říše svého největšího mocenského i územního rozmachu. V Babyloně proběhly v této době rozsáhlé stavební úpravy a rekonstrukce (Ištařina brána, zikkurat Etemenanki), mezi Eufratem a Tigridem vyrostla obranná soustava, zvaná médská zeď. Náboženský střet. Persie vchází na scénu mezopotamských dějin. Král Kýros vítězem. Po třech krátce vládnoucích Nabukadnezarových nástupcích (561-556 př. Kr.) nastoupil na trůn Nabonid (556-539 př. Kr.), jehož matkou byla kněžka měsíčního boha Sína v Charránu (Karrhy). Nabonid si svým protežováním boha Sína a dlouhodobou nepřítomností v Babylonu, kde ho zastupoval syn Bél-šarra-usur, znepřátelil mocné kněžstvo boha Marduka i část elity říše. To umožnilo perskému králi Kýru II., který si v letech 550/549 př. Kr. podmanil médskou říši, aby vystupoval jako ochránce Mardukových kněží a usiloval o ovládnutí Babylonie.

Persie dobývá Babylon.
Dne 29. října 539 př. Kr. perská vojska bez boje vstoupila do Babylonu a vláda Chaldejců byla u konce.

Autor: Maura, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: