Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak využívat moc našeho podvědomí – 92

Publikováno: 4.12.09
Počet zobrazení: 1194
  Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel
Na základě žádosti čtenářů pokračuji dnes v „příbězích „přestárlých“ lidí, jak se jim hanlivě říkalo za minulého režimu. Možná, že to někomu poskytne motivaci, jak napsala paní Eva M o sobě:

Je mi 79 a přestárlá se opravdu necítím. Se svým přítelem stále žijeme i po sexuální stránce.“ Protože jsem podobných ohlasů dostal více, vybral jsem pro vás další příběhy. První je pánský a pojednává o známém herci, režisérovi a po nějakou dobu i řediteli pražského Národního divadla, Otomaru Krejčovi. Začínal jako ochotník, působil během nacistické okupace v kočovné společnosti, a teprve po válce mohl přejít do kamenného divadla. Po roce 1970 mu komunisté bránili v jeho uměleckém působení a tak – ke škodě nás všech – musel umělec v nejlepších letech odejít do zahraničí. Že tam působil úspěšně, o tom svědčí řada ocenění, mimo jiné řád Order des Arts (1978) nebo mezinárodní Pirandellova cena (1979). Po návratu, jako téměř sedmdesátiletý, znovu otevřel své Divadlo za branou (první přitahovalo diváky v letech 1965-1972). Za svou neúnavnou práci byl u nás oceněn medailí Za zásluhy 1.stupně (1998), o rok později za „přínos k rozvoji světového divadla“ získal Cenu K.S. Stanislavského v Moskvě a v roce 2000 (to mu bylo téměř 80 let) naši Cenu Thálie „za mimořádný přínos českému divadelnímu umění“. V roce 2008 jste o něm mohli číst, že je „jedinou žijící legendou českého divadla“.

Druhým příběhem navazuji na e-mail paní Evy. Je to život paní R.G., která bydlí v domku na předměstí. Je jí 83 let a má artrózu a tím – jak říká – více času na přemýšlení. Dvacet let byla v domácnosti se dvěma dětmi a v nudném manželství. Po smrti manžela si řekla: „pro rodinu jsem toho udělala už dost, teď chci něco pro sebe.“ Začala studovat a v šedesáti si otevřela ordinaci. Na jednom z lékařských kongresů se seznámila s kolegou, který se brzy stal i jejím přítelem. Je o 36 let mladší – a vlastně stejně starý jako její syn. Ale je to první muž v jejím životě, s kterým se nenudí, který ji stále vzrušuje a s nímž poznala i skutečný sex.

Někde jsem četl, že samota ve stáří je závislá na zdraví. Tak docela s tím nesouhlasím. Už proto, že nemocný může být i mladý člověk. A také y toho důvodu, že zdraví závisí na nás, na naší vůli a na našem podvědomí. Kdo chce být zdravý, ten přežije všechny úrazy a operace ale i vleklé chronické nemoci. (Viz žokej Josef Váňa, o kterém jsem před časem také psal a který nedávno vyhrál pošesté Velkou pardubickou i když jej již někteří lidé jako „důchodce“ odepisovali). O tom jsme již mnohokrát mluvili, takže to berte jen jako konstatování léty prověřeného faktu.

V této souvislosti poznamenávám, že existují – ovšem kromě skutečně mladých seniorů – i „mladí starci“. Jsou to ti lidé, kteří už ve dvaceti dokáží mluvit jen o sobě a druhého poslouchají jen tak, aby mohli na jeho slova navázat opět na své téma, jehož hlavním hrdinou je tento jedinec (on nebo ona). Křiklavý egoismus a narcisismus se v rámci party nebo v jiné sociální skupině ještě prohloubí a ve stáří – nikoli podle kalendáře, ale podle stavu duše – jen zesílí. K tomu bych chtěl připomenout skutečnost, kterou snad každý zažil na srazu abiturientů po třiceti letech. Přestože jde vždy o vrstevníky, někdy se zdá, že musí jít o jakýsi omyl. Že se sešli lidé, z nichž někteří byli teprve v primě, když ti ostatní už maturovali. Tak velký je rozdíl v počtu vrásek, šedinách a pleších. Někteří z kolegů a kolegyň jsou „jurové“, jiní starci a stařenky se všemi příznačnými vlastnostmi. Záleží samozřejmě jen na každém z nás, do které z těchto skupin budeme řazeni. Samozřejmě, že nejde jen o počet vrásek, šedin a pleší. Jde o celkový vztah k životu, k různým aktivitám, ale také o postoj k překážkám a „ranám osudu“.

Nevím, zda jste si někdy uvědomili, jak mnoho lidí z těch, kteří byli podrobeni krutým životním zkouškám, se dožívá vysokého věku. Je to určitý paradox. Člověk by očekával, že útrapy fašistických koncentračních táborů a komunistických lágrů musí každému natolik podlomit zdraví, že se to projeví i předčasnou smrtí. U některých tomu tak skutečně je. Ale prolistujte si stránky novin a budete žasnout, kolik je mezi těmito koncentráčníky pětaosmdesátníků nebo devadesátníků. A totéž se týká i těch, kdo bojovali v zahraničních armádách, což také nebyla žádná „procházka růžovým sadem“. Určitě má na tom zásluhu jejich aktivní vztah k životu. K překonání útrap jim pomohlo pozitivní myšlení a to, že nesložili ani v těch nejtěžších podmínkách ruce do klína a bojovali. A to jim pomáhá i v dalším, již svobodném, životě. S tímto aktivním přístupem k životu překonávali překážky připravené zlou mocí a nadále překonávají překážky způsobené nemocí nebo nemocemi. Vlastně to je i jeden z „léků“ na stáří.

V souvislosti s vyšším věkem přichází také otázka: kdy vlastně jsme staří? Podle výzkumu většina z 1.500 dotázaných odpověděla, že stáří není možné určit věkem. Naprosto s nimi souhlasím. Protože „stáří“ je relativní pojem. Pro mládež do dvaceti let, je starým už každý padesátník. Ze školy si možná pamatujete epizodu, jak padesátiletého Jaroslava Vrchlického oslovili v roce 1903 slovy „velebný kmete“. Zkuste dnes některého stejně starého muže tak označit! Jestliže nebude mít smysl pro humor, tak si pomyslí něco nelichotivého o vaší mozkovně – pokud vás přímo neinzultuje. Tato fakta jsou jen úvodem a ilustrací toho, o čem budeme mluvit příště.

Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: