Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Vánoce v roce 2009 – 2

Publikováno: 10.12.09
Počet zobrazení: 2056
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Stane se, že někteří členové rodiny na vánoční svátky odjíždí a požádají vás, abyste se občas podívali do jejich bytu, zda je všechno v pořádku a zalili květiny a dají vám k dispozici klíče. Buďte opatrní a raději zkontrolujte, zda jste řádně uzavřeli vodu a nebo plyn či zda jste pořádně zamkli byt.

Mami, nemohla bys mi zalít kytky?
Podívejte se, zda mají pořádně zavřená okna, kdyby přišel nějaký silný vítr. A klíče si řádně uschovejte. V těch vánočních zmatcích člověk něco snadno poplete a pak máte plnou hlavu toho, jestli jste zamkli a kam jste ty klíče, proboha dali. Také není třeba nikomu na potkání říkat, že mladí odjeli na hory. Nikdy nevíte, kdo může jejich nepřítomnosti zneužít.

Teto, můžu si k tobě něco na pár dní schovat?
Nebo vás požádají, abyste jim po dobu jejich nepřítomnosti schovali nějaké cenné věci. Je to v rodině, řeknete si všichni, ale nikdy nevíte, co se může všechno stát. Pokud jde o drahé šperky nebo hotovosti či jiné cenné listiny, je jen dobře, když o tom sepíšete listinu s ověřenými podpisy. Zdá se vám, že je to formalita? Lidé vůbec nepovažují za nutné, aby v rodině sepisovali smlouvy nebo jiné listiny mezi sebou, ale pak může nastat chvíle, kdy se všichni chytají za hlavu.

Jak na vyzvedávání poštovních zásilek?
Během svátků se často stává, že cestujeme a v místě bydliště si nemůžeme vyzvedávat poštu. A nebo se to stává našim blízkým. Ono je to vůbec ošemetné, když očekáváte nějakou důležtou zásilku a pak si ji nemůžete vyzvednout. Česká pošta nabízí tyto služby:

Přehled služeb České pošty poskytovaných zdarma
• Úložné
• Vrácení poštovní zásilky nebo poštovní poukázky odesilateli
• Změna ukládací pošty pro jednotlivé zásilky
• Stálá změna ukládací pošty
• Převzetí domovních klíčů poštou
• Zaslání výpisu plateb SIPO – elektronicky na emailovou adresu

Změna ukládací pošty již uložené zásilky
V nabídce služeb České pošty najdete takovou výhodnou službu označovanou jako „změna ukládací pošty již uložené zásilky“. Jedná se o méně známou a využívanou službu pošty, která vám však může velmi pomoci při vyzvedávání doporučených zásilek. České poště prostě oznámíte místo, kam má být uložená zásilka přesměrována a kde si ji bez potíží následně vyzvednete.

Česká pošta přepraví zásilku na svoji jinou pobočku zcela zdarma a přitom se nemusí jednat jen o doporučené dopisy. Tímto způsobem bude řešeno i přeposlání balíků, cenného psaní popř. i nadměrně velké zásilky, která by se vám nevešla do poštovní schránky. O přeposlání zásilky můžete požádat telefonicky na poště, kde je vaše zásilka uložena. Kontaktní telefon na pobočku pošty najdete na výzvě k vyzvednutí zásilky. Tuto záležitost můžete rovněž řešit na pobočce pošty, kam má být zásilka přeposlána, nebo i prostřednictvím internetu na stránce www.ceskaposta.cz – služby on-line, elektronická podatelna. O přeposlání zásilky můžete požádat jednorázově, zařídit však jde i tzv. trvalé přeposílání zásilek. V tomto případě je požadována písemná žádost, kterou můžete podat na kterékoli poště. Tato služba je poskytována bezplatně.

Časté úrazy a pohromy o vánočních svátcích
O vánocích se děje v naší domácnosti mnoho mimořádných věcí. Vaříme, zapalujeme svíčky, prskavky a na plotýku sypeme purpuru nebo pokládáme kadidla, někdo si chce i bouchnout s nějakou pyrotechnickou hračkou a my běháme po bytě a chystáme a chystáme …
A děti jsou celé rozjívené jednak nezvyklou přítomností příbuzných, jednak jsou plné očekávání, co bude pod stromečkem a některé mají i chuť si něco taky zapálit. Pamatujte na to a podívejte se, zda máte doma vybavenou lékárničku s nezbytnými věcmi k první pomoci. Nezapomeňte odstranit z jejich dosahu všechna nebezpečná pokušení. A neukazujte jim, jak se zapalují svíčky nebo sfoukávají. Také nenechte lítat svoje zvířecí miláčky kolem stromku. Zvláště, když na něm visí čokoláda nebo jiné pamlsky. Nezapalujte svíčky v blízkosti záclon a dávejte pozor, aby nějaký uhlík nepadl na koberec. Může se z něho uvolňovat nebezpečný kyanid.

Když už dojde k popálenině
Zamezíme působení tepla na poraněného.Vypneme elektrický proud, uhasíme plamen. Popálené končetiny ponoříme do studené vody, pomohou i kostky ledu nebo ledové obklady. Ošetříme sterilním obvazem. Lékaře vyhledejte pokud došlo k popálení větší plochy těla nebo jestliže jsou spáleniny příliš bolestivé. Lékařské ošetření je nutné, pokud se objevují puchýře a tzv. příškvary – hlubší poškození tkáně.

Otrava jmelím
Děti jsou velmi zvídavé a může se stát, že chtějí ochutnat něco zajímavého. Mohou to být i bolulky jmělí, které jsou jedovaté Pokud požijí 1 až 3 kuličky – příliš to nevadí, ale při větším množství nebo při požití větviček se doporučuje podávat hodně tekutin a 3 až 5 tablet aktivního uhlí a okamžitě kontaktovat lékaře.

Otrava prskavkami
Kromě toho, že zábavná pyrotechnika je riskantní, obsahuje v sobě i jisté množství nebzpečného baria. A barium je obsaženo i v prskakách. Pokud máte podezření, že dítě některou část prskavky požilo, odstraňte mu zbytky z úst a volejte lékaře! Snažte se zjistit, jaké množství dítě požilo.

Volejte 155 nebo 112!
Zdravotnická záchranná služba má číslo 155, jednotné evropské číslo tísňového volání je 112. Volejte ho zejména v případech, kdy bude pravděpodobně potřeba koordinace více záchranných složek – např. při popáleninách.

Při volání první pomoci se do telefonu představte a sdělte odkud voláte a zejména:
1. Komu se nehoda stala (pokud možno udat celé jméno, rodné číslo a zdravotní pojišťovnu).
2. Jaký je věk postiženého, jeho hmotnost (alespoň odhadem), trpí-li nějakou akutní nebo chronickou nemocí.
3. Jaká látka je příčinou otravy? Lék, rostlina, chemikálie, komerční přípravek?
U léků udat, zda se jedná o lék, který postižený užívá nebo o cizí lék.
U komerčních přípravků je potřeba získat co nejvíce informací z etikety, nebo alespoň vědět, k čemu se látka používá.
4. Jak velké množství látky působí?
5. Kdy se nehoda stala?
6. Jakým způsobem se stala? Požití látky, polití se, vdechnutí, apod.
7. Jak se daří postiženému?
8. Jaká opatření byla doposud provedena?
9. Kdo a odkud volá (včetně zpětného telefonního čísla).

Zachovejte klid a podejte své informace co nejpodrobněji.
Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: