Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak využívat moc našeho podvědomí – 98

Publikováno: 15.01.10
Počet zobrazení: 2056
  Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel
Předcházející článek jsem končil tím, že mnoho lidí z těch, kteří byli podrobeni krutým životním zkouškám, se dožívá vysokého věku. A označil jsem to za určitý paradox, že lidé (muži i ženy), kteří trpěli v nacistických koncentrácích či komunistických lágrech, nebo bojovali v zahraničních vojenských jednotkách, se dožívají vysokého věku.

Logicky bychom přece mohli uvažovat, že takové životní podmínky jim musely podlomit zdraví. A přesto v novinách můžete číst, že ten nebo ta osobnost se dožila 90 let. Asi nad těmi krutými okolnostmi zvítězil jejich duch, jejich odhodlání a aktivita. Dnes to znovu konstatuji v souvislosti s tím, že naše podvědomí představuje rovněž zdroj nových myšlenek, že nás může informovat o řadě věcí, na které jsme v návalu jiné práce pozapomněli.

Já bych ale dnes nechtěl zapomenout na jeden z ohlasů na mé články. Pan O. mi píše: „Nojo, to je hezké, když se někdo dožívá 90 nebo 100 let.. Jenže, kdo se bude o takové lidi starat? Vždyť i jejich děti jsou už v důchodovém věku…“

Začnu tím, že fakt trendu dlouhověkosti potvrzují i sociologové. Například Prof. Ivo Možný předvídá, že v roce 2050 bude stoletých více než dnes a osmdesátníků bude až 750.000. Je to dáno i tím, že v té době bude ve věku kolem stovky velmi silný populační ročník. Samozřejmě, že existuje i mnoho teorií, jak se o dlouhověké ženy a muže postarat. Ta nejoptimističtější předpokládá, že se o ně postará jejich rodina. Tato teorie to odůvodňuje faktem, že už dnes každý mladý člověk fakticky vydělává na jednoho důchodce a v budoucnu bude vydělávat na dva, k čemuž napomůže vyšší vzdělanost a technický pokrok. Jistě tomu tak bude v řadě případů. Ale netroufám si odhadnout kolik procent budou činit opačné případy, kdy se bude muset o dlouhověké postarat společnost, potažmo stát. Druhou věcí, o níž jsme již také mluvili, je skutečnost, že ne všichni senioři žijí aktivně. Mnoho z nich potřebuje pomoc. Když budeme vycházet z předpokladu, že v budoucnu budou staří lidé tvořit třetinu populace, pak se o ně téměř další třetina bude muset starat v domovech důchodců či jiných zařízeních, jako je LDN.

Jsem rád, že můj názor, který jsem již vyslovil několikrát na těchto stránkách, sdílí i lékař, který napsal: „Aby se lidé dožili vysokého věku, měli by žít zdravě a aktivně. Také tím ovlivní, kolika let se dožijí. Důležité jsou procházky na čerstvém vzduchu, zdravá strava a málo alkoholu.“

Ale vraťme se k našemu tématu – i když jsme od něj ani příliš neodběhli. Jen zdůrazněme, že kromě procházek, zdravé stravy a neholdování alkoholu, je to i aktivní přístup k životu a pozitivní myšlení. My jsme již mluvili o sugesci a autosugesci, tedy o psychickém ovlivňování sebe sama, které může být nejen vědomé, ale i nevědomé. Tato sugesce může vést k navození pozitivních i negativních návyků i vlastností osobnosti. Jestliže dr.Murphy mluví o tom. že si můžeme svobodně zvolit zdraví a štěstí, ale také opak, pak také varuje, že musíme „pečlivě rozvažovat svá slova, neboť každá nerozvážně vyřčená slabika se nám vymstí“.

Zdůrazňuje: „Budete-li myslet na dobro, uskuteční se! Budete-li však myslet na zlo, dostaví se zlo.“ Když to budeme aplikovat na náš problém,pak můžeme říci, že budeme-li na stáří myslet jen jako na další etapu života, kterou chceme aktivně prožít a v ní zúročit své nabyté znalosti a zkušenosti, , tak se toto pozitivní myšlení uskuteční. Budeme-li se ale stáří obávat a myslet na to, že nám budou ubývat síly, že nás budou pronásledovat různé nemoci, tak se nám toto negativní myšlení rovněž uskuteční a všechny naše obavy se naplní vrchovatou měrou.

Ty své obavy a strach můžeme zahnat autosugescí. Tou také můžeme docílit sebeovládání, odstranit svou popudlivost, dosáhnout navrácení paměti, (o myšlení a paměti ještě budeme také mluvit). Za pomoci autosugesce – správně zaměřenou sci-modlitbou – proti komplexům méněcennosti a svému sebepodceňování. To je jen malý výčet toho, v čem nám může autosugesce pomoci. Znovu připomínám, že musíme ze svého slovníku vyřadit myšlenky typu:: „To nemohu“, „Na to si netroufám“, „Já to nedokážu“ „Já se bojím toho či onoho“, „Já si nic nepamatuji“, „Já se nedokážu ovládat…“, „Jiní jsou lepší než já“ apod. Už jsme si říkali, že podvědomí to bere jako jako vaše přání – a tak vám je splní, přestože vy chcete opak. Proto také ten „opak“ musíte jasně sdělit svému podvědomí. Například touto větou: „Věřím, že i ve vyšším věku budu budu žít plným aktivním životem, v němž využiji nashromážděné znalosti a zkušenosti nejen pro sebe, ale i pro druhé.“

Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet

V závěru článku mi dovolte jednu informaci o Klubu dr.Murphyho v ČR. Po mimořádné valné hromadě v listopadu 2009, vstoupil do nového roku také s obnovenými web-stránkami. Na http://www.klubdrmurphy.webnode.cz najdete i rubriku JAK VYUŽÍVAT MOC PODVĚDOMÍ. Ti, kdo nestihli první padesátku článků na www.tretivek.cz ,mají nyní možnost se postupně seznámit s jejich obsahem právě na uvedených stránkách

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

15.02.2010 13:44  PhDr. Zdeněk Chmel (drzch@quick.cz)

Dobrý den, pane Vohradníku, kontakt na webmastera: Ing. Jaroslav Chládek chladekjarda@seznam.cz
http://www.klubdrmurphy.webnode.cz

15.01.2010 10:27  Zdeněk Vohradník (vohradnik@hlinecko.cz)

Blahopřeji Vám, pane doktore, k obnovení webových stránek Klubu. Napište mi, prosím, kontakt na nového webmastera, abych se s ním domluvil na případné spouprávi. Zdraví Z, Vohradník
http://vohradnik.webnode.cz/

Zanechte komentář: