Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Vaříme po česku 9
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná Nákypy Moučná jídla a nákypy byly vždy oblíbenou součástí české kuchyně a my je mám i dnes velmi rádi, i když musíme vždy myslet na svůj denní kalorický příjem. Rozhodně je to příjemné jídlo pro děti, které nemají rády maso a které ani nenutíme, aby ho jedly, pokud si ho protiví. |
Přitom je neochudíme, protože do nákypů můžeme dávat i zeleninu, ovoce. Nákypy, jak uvidíme, můžeme dělat a slané i sladké a dokonce si můžeme vymýšlet i vlastní kombinace. V tomto smyslu bych je rozhodně nabízela starším lidem, pro které už není jednoduché jíst běžné jídlo. Takže se s odvahou pustme do starých receptů a snažme se z nich vytěžit něco, co můžeme vařit
Nákyp z jablek
Čerstvé máslo utřeme s osmi žloutky a ze čtyřech bílků ušleháme sníh, přidáme 3 lžíce strouhanky a uděláme tzv. máslové těstíčko. Oloupáme jablka, nakrájíme a přidáme cukr, trochu hřebíčku, skořice, cukru a nacháme na kašičku vysmahnout. Když směs vychladne, tak do těstíčka přidáme jablečnou směs a promícháme. Pak vymažeme formu máslovým těstem, vložíme do něho jablečnou směs a na ni zase máslové těsto, které pěkně na povrchu jablečné směsi rozetřeme a necháme péci. Pak posypeme cukrem a dáme na stůl.
Už vás napadly variace? Můžeme vyzkoušet, zda by nebyla také dobrá naložená dýně, meruňky, hrušky a jablka, všelicos. Paní Rettigová předepisuje míšenská jablka. Já doufám, že někde ristou, ale pokud je pěstujete, máte nyní možnost je využívat. Jen zkušená hospodyňka, která má odhad, může se pustit do dalších fantazí a my opět děkujeme paní Rettigové, za inspiraci.
Další nákyp z jablek
Jablka, pochopitelně míšenská, oloupáme, ustrouháme a přidáme 5 celých vajec, cukr, hřebíček ustrouháme žemli a vlijeme do toho sladkou smetanu. Velmi dobře umícháme. Formu vymažeme máslem, vysypeme ji pěkně na jemnou stouhankou. Směs vlijeme do formy, necháme upéci, vyklopíme a posypeme cukrem. Paní Rettigová, zřejmě pro „fajnšmekry“ předepisuje, abychom přidali pokrájenou citrónovou nebo pomerančovou kůru do jablečné směsi.
Nákyp z mandlí
Žemli pokrájíme na drobné kostečky a kostečky usmažíme dozlatova na másle. Necháme vychladnout. Do smetany přidáme čtyři žloutky, jedno celé vejce, 2 dkg tlučených hořkých mandlí, 2 dkg sladkých mandlí podlouhle nakrájených, 6 dkg cukru. Všechno důkladně zamícháme pak vložíme do směsi smaženou žemličku, formu namoříme do studené vody, vyložíme ji máslem pomazaným pečícím papírem. Směs vlijeme do formy a asi 1 hodinu páře pečeme. Pak vyklopíme a polijeme rozpáleným cukrem.
Zkušené kuchařky ví, jak se peče v páře, pro ty, které to ještě nezkoušely: do trouby se vloží kastrol, naplní se vodou a až se voda vaří, tak se do něho vloží forma se směsí a zvolna se v páře peče. Voda nesmí přetéci do těsta a musíme také udržovat hladinu vody v kastrolu pod formou. Já si myslím, že tento recept stojí za vyzkoušení. Vypadá svátečně, určitě bude vynikajícím moučníkem na pohoštění našich milých přátel. Ti se budou divit!
Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet