Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Zářivý cíl – můj stravovací program 6
Autorka článku: Maura Ovoce Ovocem rozumíme plody různých rostlin, které se konzumuje většinou v syrovém stavu. Může být i využíváno k přípravě ovocných pokrmů a nápojů. Hned po zelenině obsahuje nejvíce vitamínů a minerálních látek. |
Tedy, pojem ovoce je souhrnný název pro plody víceletých kulturních nebo planých rostlin. Ovoce se pěstuje pro vysoký obsah pektinů, vitamínů C, A a E.
Složení ovoce:
• voda až 90 % – dle druhu,
• sacharidy 5 – 15 % (převážně glukóza, fruktóza, celulóza),
• lipidy – jsou tuky a vosky – v malém množství, tvoří voskový kryt slupky,
• vitamíny – C, skupiny B,
• minerální látky – K, Na, Mg, Ca, S, P,
• stopové prvky – Cu, Mn, B,
• kyseliny – ovlivňují chuť ovoce.
Rozdělení ovoce
1. Domácí
Jádrové | hrušky, jablka, kdoule, mišpule |
Peckové | třešně, višně, broskve, meruňky, švestky, ryngle |
Bobulové | rybíz, angrešt, jahody, borůvky, hroznové víno, šípky, brusinky, ostružiny |
Skořápkové | vlašské a lískové ořechy |
2. Importované
Citrusové | citróny, pomeranče, mandarinky, lunetky, grapefruity |
Ostatní | ananas, banány, datle, fíky, kiwi, papája |
Skořápkové | buráky, kokos, para ořechy, pistácie |
Skladování ovoce
• Před skladováním ovoce přebereme a roztřídíme. Skladujeme pouze nepoškozené, zdravé ovoce
• a ovoce soustavně kontrolujeme a nahnilé kusy vyřazujeme.
• Jádrové ovoce – skladujeme na lískách, rozložené v chladných, větratelných sklepích se stálou
teplotou.
• Skořápkové ovoce skladujeme zavěšené ve lněných pytlích.
Konzervování ovoce
• Sušení – nejčastěji sušíme jablka a hrušky, švestky, ananas, banány, sušené ovoce je zbaveno vody.
• Mražení – mrazíme hlavně jahody, švestky, višně, meruňky, šípky. Zmrazuje se při teplotě 45°C a uchovává při teplotě-18°C.
• Sterilování – tj. zaváření v páře, nejčastější způsob konzervování.
• Nakládání do konzervačních látek – do cukru, lihu.
Výrobky z ovoce
• Ovocné protlaky – jsou rozvařené, přes síto protlačené, oslazené, někdy vitaminizované a nakonec sterilované.
• Povidla – vyrábějí se z ovocné dřeně (rozvařené ovoce bez pecek). Voda se odpařuje při vaření, až dřeň zhoustne tak, že v ní nemohou vegetovat plísně. Nejznámější jsou švestková a hrušková povidla.
• Marmelády – vyrábějí se stejně jako povidla z jednoho nebo více druhů ovocných dření. Přidává se cukr. K výrobě marmelád se hodí jablka, meruňky, rybíz, jahody, atd.
• Džemy – obsahují více cukru než marmelády a kousky ovoce.
• Rosoly – na jejich výrobu se používá ovoce bohaté na pektinové látky – mají želírovací účinky. Nejvíce je jich obsaženo v jablkách , malinách, rybízu a šípcích.
• Kandované ovoce – vyrábí se prosypáváním ovoce cukrem. Cukr má konzervační účinky.
• Ovocné mošty – vyrábějí se z čerstvého ovoce drcením a lisováním bez přídavku cukru a vody. Jsou čistě přírodní: – filtrované, čiré, s kousíčky dužiny.
• Ovocné sirupy -jsou zahuštěné a přislazené. Obsahují až 60% cukru. Nápoje se připravují ředěním.
• Ovocná vína – nejčastěji se vyrábějí z jablek, rybízu, ostružin. Označují se „ovocná vína“.
Rozdělení ovoce
a) podle oblasti pěstování
JIŽNÍ OVOCE: citrusové plody, banány, kiwi, datle, fíky.
OVOCE MÍRNÉHO PÁSMA:
- jádrové (jablka, hrušky, kdoule, mišpule, jeřáb)
- peckové ovoce (třešně, višně, sladkovišně, amarelky, švestky,
- slívy, mirabelky, meruňky, broskve, nektarinky),
- skořápkové – ořechy, mandloně, lískové ořechy a kaštan jedlý.
DROBNÉ OVOCE: rybíz, angrešt, maliny, ostružiny, borůvky, brusinky, jahody.
b) podle stavu v němž se spotřebovává
čerstvé, sušené, konzervované.
Konzervované
Pod pojmem konzervované ovoce se rozumí zákrok nebo úprava potravin, k prodloužení jejich trvanlivosti. Konzervační metody mohou být fyzikální (sušení, mražení, konzervace teplem), chemické (přidáním konzervačního přípravku), biologické (fermentace).
Čerstvé ovoce
Čerstvé jsou jedlé plody a semena stromů, keřů nebo bylin, uváděné do oběhu bezprostředně
po sklizni nebo po určité době skladování v původním stavu.
Sušené plody
Sušení patří k nejstarším způsobům konzervace ovoce, podstata tohoto způsobu spočívá v odpaření vody. Plody jsou sladší než čerstvé, mají dobrou chuť.
Charakteristiky jednotlivých druhů ovoce
Jablka
Umíte si vybrat kvalitní jablka? Každé jablko musí splňovat několik požadavků, a to: musí být zdravé, celé, zdravotně nezávadné, čisté, bez nadměrné povrchové vlhkosti, bez cizího pachu či chuti a mít čerstvý vzhled. Norma dělí jablka do tří jakostních skupin.
Výběr: Do této třídy se zařazují jablka vynikající velikosti. Tvar, velikost (minimálně 6-7cm) a vybarvení jsou typické pro danou odrůdu. Jablka nemají poškozenou stopku, jsou bez vad s výjimkou velmi lehkých poškození slupky, pokud nezhoršují celkový vzhled, jakost a uchovatelnost. Tato třída se na trhu vyskytuje zřídka.
1. jakost: Jablka této třídy jsou dobré jakosti, mají vlastnosti typické pro danou odrůdu. Dužnina musí být zcela nepoškozená. Dovolena je lehká vada tvaru, vývinu, vybarvení a lehké poškození stopky. Při zachování jakosti, celkového vzhledu a uchovatelnosti výrobku jsou možné tyto vady slupky: poškození podlouhlého tvaru o délce nejvýše 2 cm, ostatní poškození o celkové ploše nejvýše 1 cm2, s výjimkou strupovitosti, která se dovoluje na ploše max. 0,25 cm2. Plody musejí dosahovat minimálně 5,5 – 6,5 cm. Je to nejčastěji prodávaná třída na trhu.
2. jakost: Při zachování základních znaků jakosti a uchovatelnosti mohou mít jablka vady tvaru, vývinu, vybarvení. Dovolená jsou poškození slupky podlouhlého tvaru o délce nejvýše 4 cm, ostatní poškození o celkové ploše nejvýše 2,5 cm , s výjimkou strupovitosti, která se dovoluje na ploše maximálně 1 cm2. Dužnina musí být bez vážných vad. Pokud není poškozena slupka, může chybět stopka. Plody musí dosahovat minimálně 5,5 – 6,5 cm. Vyskytuje se na trhu přibližně stejně jako 1. jakost. Mohou se do ní při prodeji přesunout jablka 1. jakosti.
Značení jablek:
BALENÁ JABLKA -jméno výrobce či dovozce; zemi původu u jablek z dovozu; hmotnost; šarži; v případě chemického ošetření po sklizni upozornění na možnost nepříznivého ovlivnění zdraví; jakost; přípustnou zápornou hmotnostní odchylku.
JABLKA VOLNĚ V REGÁLU – v případě chemického ošetření po sklizni upozornění na možnost nepříznivého ovlivnění zdraví, jakost. Norma nařizuje, aby byl u jablek balených i volně položených nápis Jablka.
Banány
Podle průzkumu obliby ovoce u nás jsou banány hned na druhém místě po jablku. Je to dietní ovoce s velkou energetickou hodnotou asi 355 kJ/100 g dužniny. Obsahují až 25 % sacharidů, hlavně sacharózu, fruktózu a glukózu. Vitaminózní hodnota není zvlášť vysoká -100 g obsahuje 10-15 mg vitamínu C, ale poměrně mnoho vitamínu B6 a provitamín A. Jsou dobrým zdrojem vlákniny. Z minerálních látek obsahují draslík a hořčík, dále fosfor a železo, méně vápníku a zinku.
Broskve
Co do obliby jsou broskve na třetím místě za jablky a banány. Obsahují asi 83% vody, 9% cukrů, větší množství provitamínu A, vitamíny skupiny B, vitamín C do 10 mg ve 100 g, kyselinu listovou, dále draslík, fosfor, hořčík, železo, vápník, zinek aj. Mají uklidňující účinky na lidský organismus, mírně projímají. Používají se k výrobě kompotů, džusů, džemů, zmrzlin. Jsou také používány v kosmetice.
Citróny a limety
Citróny obsahují 45 5 0 mg vitamínu C/100 g, dále bioflavonoidy důležité pro zdravé cévy, pektin, vonné silice, provitamin A (více mají pomeranče), vitamíny B, sacharidy (3%). Citróny obsahují mimořádně mnoho vápníku, dále draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek aj. Důležitý je obsah kyseliny citrónové (až 8%).
Vinné hrozny (stolní, moštové)
Hrozny stolních odrůd révy vinné mají méně cukru než moštové, obsahují 10 – 30% jednoduchých cukrů, kyselinu jablečnou a vinnou, pektin, třísloviny, barviva, minerální látky (hlavně draslík, fosfor, vápník, železo, stopové prvky), poměrně málo vitamínu C, dále skupiny vitamínu B, karoten aj.
Hrušky
Hrušky se dříve vyvážely ze severních Čech do Německa. Jejich cena je vyšší než u jablek. Mají zhruba 83% vody, ovocné cukry od 6% do 12%, dále sorbit, pektin, třísloviny, škrob. Vitamínů nemají mnoho – něco provitamínu A, málo vitamínu C, vitamín B, více jen kyseliny listové důležité pro krvetvorbu. Z minerálních látek kromě hlavních prvků hodně zinku, dále železo, měď, kobalt, mangan, molybden, fluor, jód a další.
Třešeň
Plody jsou pro velký obsah jódu vhodné pro všechny, kteří trpí problémy se štítnou žlázou a bolestmi páteře. Obsahují 82% vody, 12 a více % cukrů. Obsah vitamínů není vysoký, něco vitamínu C, dále obsahují karoten, vitamíny skupiny B, něco málo vitamínu E. Mají vyšší obsah železa, draslíku, hořčíku a fosforu, dále zinek, bór, měď, mangan, rubidium aj.
Maliny
Maliny mají kolem 8% cukrů (glukóza a fruktóza), do 2% kyselin – hlavně jablečné, také salicylové, citrónové a něco málo šťavelové. Kyselina salicylová působí protizánětlivě. Maliny mají až 5% vlákniny – podporují odbourávání cholesterolu. Mají asi 20 mg/100 g vitaminu C, množství dalších vitamínů, více kyseliny nikotinové a listové. Vynikají vysokým obsahem železa, zinku, mědi a manganu – což příznivě působí při anémiích. Dále obsahují draslík, vápník, hořčík, fosfor a málo sodíku.
Jahody
Jahody obsahují asi 87% vody, do 7,5% cukrů, dále třísloviny, barviva, organické kyseliny (jablečná, málo citrónové, chininová, šťavelové a salicylové), pektiny. Vitaminu C mohou mít od 60 – 100 mg/100 g, dále dost vitamínu E, také vitamíny skupiny B, kyselinu listovou. V jahodách byly zjištěny sloučeniny draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu, síry, z mikroelementů železo, bór, vanad, jód, kobalt, mangan, zinek, měd’ molybden aj. Plody posilují metabolismus, jsou prospěšné při chorobách srdce a cév, při chudokrevnosti, dně, močových a žlučových kamenech. Mají protizánětlivý a antiseptický účinek, mírně projímají, také snižují horečku. Někteří lidé mají alergii na jahody, ke zmírnění se doporučuje med a mléčné výrobky.
Avokádo
Plod je kulatá hruškovitá nebo oválná peckovice barvy zelené až nafialovělé, s velkou peckou a nejedlým jádrem. Avokádo pochází z tropických oblastí Ameriky, dnes se pěstuje v tropech celého světa pro nejkvalitnější salátové ovoce vůbec, často připravované jako zelenina. Má vysokou energetickou hodnotu – 100 g má asi 837 kJ. Ve 100 g obsahuje kolem 20 g tuků, 2 g sacharidů, 4 g bílkovin, 2 g vlákniny, provitamín A, vitamíny skupiny B (nejvíce B6), 15 mg vitamínu C, velmi mnoho vitamínu E, kyselinu listovou aj. Z minerálních látek má nejvíce draslíku, středně vápníku a hořčíku, také fosfor, železo aj.
Ananas
V průměru obsahuje 10 i více % cukrů. Vitamínu C má méně než citróny – 12 – 15 mg/100 g. Obsahuje provitamin A, vitamíny B, kyselinu listovou. Z minerálních látek draslík, hořčík, také vápník a fosfor, zinek, železo, málo sodíku. Je v něm obsažen enzym bromelin, účinný při trávení zvláště bílkovin.
Kalorické hodnoty ovoce
Hodnoty jsou vedeny v kilojoulech/100g, ale na kilokalorie si můžeme hodnotu kJ přepočítat s použitím indexu 4,18.
Druh ovoce | kJ/100g |
Ananas | 180 |
Angrešt | 210 |
Arašídy | 2510 |
Avokádo | 930 |
Banány | 400 |
Borůvky | 280 |
Broskve | 220 |
Brusinky | 260 |
Citrony | 200 |
Datle | 530 |
Fíky | 190 |
Granátová jablka | 250 |
Grapefruity | 170 |
Horzinky | 960 |
Hrozny | 2í0 |
Hrušky | 280 |
Jablka | 260 |
Jahody | 180 |
Jeřabiny | 330 |
Kandované ovoce směs | 1120 |
Kaštany | 900 |
Kdoule | 160 |
Kešu | 2530 |
Kiwi | 210 |
Klementinky | 160 |
Klikve | 160 |
Kokos | 1530 |
Kokos strouhaný | 2540 |
Kompot – průměr | 320 |
Lískové | 2870 |
Mák | 2180 |
Makadamia | 2960 |
Maliny | 230 |
Mandarinky | 200 |
Mandle | 2590 |
Mango | 2590 |
Meruňky | 240 |
Mirabelky | 220 |
Moruše | 150 |
Nektarinky | 150 |
Olivy černé naložené (řecké) | 1450 |
Olivy zelené naložené | 570 |
Ostružiny | 200 |
Ovocná přesnídávka s meruňkami neslazená | 190 |
Papája | 590 |
Para | 2870 |
Pekan | 2870 |
Piniové oříšky | 2840 |
Pistácie | 2660 |
Pomeranče | 200 |
Přesnídávka jablečná | 360 |
Rakytník | 210 |
Rybíz bílý | 110 |
Rybíz černý | 190 |
Rybíz červený | 160 |
Slívy | 170 |
Slunečnicová semínka | 2500 |
Třešně | 270 |
Višně | 210 |
Vlašské ořechy | 2820 |
Švestková povidla | 980 |
Švestky | 280 |
Protože vyváženost naší stravy je velmi důležitá, nebojte se se zařazovat do dietního jídelníčku i potraviny s vyšším počtem kalorií, ale v takovém množství, abyste dodržely celkovou hodnotu denního příjmu kalorií, tedy do 1200 kcal pro ženy a pro muže do 1500 kcal.
Autor: Maura, Foto: Internet