Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Zářivý cíl – můj stravovací program 8
Autorka článku: Maura Stopové prvky Jedná se o prvek, který se v organizmu vyskytuje jen v malém množství, je však pro něj nezbytný. Je obsažen v hemoglobinu a myoglobinu ve svalech, v bílkovinách, jež propřednášejí kyslík. Účastní se vytváření některých enzymů, které zajišťují metabolizmus organizmu. Jak se projevuje nedostatek železa v organismu? |
ŽELEZO a jeho funkce v organismu
Mírný nedostatek železa se může ze začátku projevovat docela nenápadně, např. bledostí, bolestmi hlavy, pocitem chronické únavy, podrážeností, krátkým a rychlým dechem, který má kompenzovat nedostatek kyslíku v krvi. Později se mohou přidat trávící potíže, zácpa, nadýmání, nevolnost, v další fázi pak trofické změny pokožky, vlasu, vypadávání vlasu, lámavost nehtu, bolavé ústní koutky. Nedostatek železa v období těhotenství muže způsobit opožděný vývoj dítěte.
Čím může být nedostatek železa vyvolán?
Lékaři soudí, že nedostatek železa muže být vyvolán nízkou fyzickou aktivitou, malým množstvím jídla – např. drastickými redukčními dietami,násilnými změnami stravování, konzumací rafinovaných produktu zbavených hodnotných látek – bílého cukru, soli, bílého pečiva, loupané rýže. Negativně působí také fosforečnany, které ztěžují vstřebávání železa.
Zdroje železa v potravinách
Nejméně železa je v mléčných výrobcích, např. mléku,jogurtu, kefíru, tvarohu a také v ovoci. Bohatým zdrojem železa je melasa,jež vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru, telecí játra, hovězí játra, šťáva ze švestek, sušené meruňky, ořechy, dýňová semínka, slunečnicová semínka,rozinky. Vhodným zdrojem železa mohou také být pšeničné klícky, tmavý chléb, otruby. Přisvojování železa je obecně podmíněno dostatkem vitaminu C.
Hořčík
Hořčík podporuje vytváření energie během chemických procesu probíhajících v buňkách, řídí předávání nervových impulzu a svalovou činnost. Stejně jako vápník se podílí na stavbě kostí a zubu. Přísun horčíku zajistí konzumace obilovin, kaší, výrobku z celozrnné mouky. Bohaté na hořčík jsou luštěniny, zelenina, ořechy,játra, vejce, mléko a ryby.
Nejvíce horčíku však obsahují kakaová zrna a sója.
Autor: Maura, Foto: Internet